sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: Druhý pokus o start GRBAlpha

Kdo v sobotu ráno vstával kvůli přímému přenosu ze startu rakety Sojuz 2.1a s druhou slovenskou družicí, ten nakonec svůj spánek přerušil zbytečně. Start byl totiž odložen kvůli závadě na horním stupni Fregat o 24 hodin. Nakonec se však objevila ještě komplikace s pozemním vybavením, která si vynutila odsun o další den. Ve výsledku se tak start přesunul na pondělní ráno. Z kosmodromu Bajkonur má na oběžnou dráhu vyrazit celkem 38 družic, mezi kterými je i slovenský CubeSat GRBAlpha, v 7:07 našeho času.

Náš přenos ze startu spustíme zhruba v 6:50 SEČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče.

Zdroje informací:
https://kozmonautika.sk/
https://om3ksi.sk/

Zdroje obrázků:
https://www.spacemanic.com/images/news/thumb_8.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Ladosik
Ladosik
4 let před

Jak se takovéto malé družice orientují v prostoru? Aby třeba vysílali směrem k zemi. Nevšiml jsem si nějakých motorků nebo něčeho podobného. Děkuji

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Ladosik

Často se využívá magnetická stabilizace pomocí zemského magnetického pole. Dá se to řešit i tím, že se družice nestabilizuje vůbec a používá třeba všesměrovou anténu, ale to značně limituje přenosovou kapacitu a proto se taková varianta moc nepoužívá.

TomasUrbanec
TomasUrbanec
4 let před
Odpověď  Dušan Majer

Dovolím si nesouhlasit, řekl bych, že velká část cubesatů i přes použití aktivní stabilizace, používá „všesměrové“ antény. Vzhledem k tomu, že pro komunikaci využívají pásma 145 a 435MHz, kde jsou antény velké, zmůžou se na něco ze série monopól, dipól, dipól do V, případně dva sfázované pro kruhovou polarizaci. Vysílání směrem k Zemi se tedy neřeší. Uvědomte si, že družice na nízké dráze je vlastně těsně nad Zemí a ta zabírá takřka půl prostoru kolem.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  TomasUrbanec

Je fakt, že ta LEO to docela řeší.

Ladosik
Ladosik
4 let před
Odpověď  Dušan Majer

Díky za odpovědi. To s tím magnetickým polem jsem netušil. Co jsem googlil, tak se to asi opravdu používá. Zjednodušeně se cubesat otáčí jako kompas, přičemž si své magnetické pole vytváří dle potřeby.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.