sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Test dokování lodi Orion

Ještě než se lidé vrátí na povrch Měsíce, bude muset dojít k mnoha důležitým krokům. Některé jsou na první pohled jasné, na mnohé se ale spíše zapomíná. Do druhé kategorie patří i nutnost spojení lodi Orion s pilotovaným lunárním landerem od soukromé firmy, případně se stanicí Gateway. V lodi Orion totiž poletí posádka, která se tímto prostředkem dostane až do blízkosti Měsíce, kde dojde ke spojení s cílovým tělesem. Aby bylo možné se řádně připravit na důležité činnosti spojené s dokováním a oddokováním na oběžné dráze Měsíce, začali astronauti společně s inženýry na Johnsonově středisku v Houstonu nacvičovat první sérii zkoušek, do které jsou již zapojeni lidé.

5. března se technici a astronaut Don Pettit pustili do ověření, zda posádka dokáže vykonat činnosti spojené s dokováním, pokud se nachází v maketě otočného dokovacího tunelu. Nově postavený tunel se umí otáčet o 360° a umožňuje vyhodnotit celou řadu různých orientací a úhlů, kterým bude Orion v kosmickém prostoru vystaven. Pettit se také pustil do série úkolů jako je odstranění krytu, či dokovací kamery, aby se mohl dostat z makety Orionu do zařízení, ke kterému se připojil. Hardware byl později umístěn zpět, aby se mohly nacvičovat činnosti spojené s odpojením.

Infografika lodi Orion je sice starší, ale je na ní dobře vidět dokovací tunel.
Infografika lodi Orion je sice starší, ale je na ní dobře vidět dokovací tunel.
Zdroj: https://spaceflight101.com/

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pettit_orion_docking_tunnel.jpg
https://spaceflight101.com/…/uploads/sites/18/2015/09/Orion-Structure-2048×622.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Kamil
Kamil
4 let před

Říkám si, jestli nenadešel čas vrátit se k přirozenému postupu a hodit za hlavu Trumpovo politické zadání. Čili nejdříve uvést do provozu Gateway a až pak přistát na Měsíci. Stejně už se šušká, že rok 2024 se nestihne. Ale jak by pak šly expedice? Počítám, že letos bude A1, test lodi. V roce 2023 bude A2, pilotovaný test při obletu Měsíce? A pak se bude čekat 3 roky na A3 a přistání? Co vyslat A3 v roce 2024 k zárodku Gateway a uvést ho do provozu? Pak by se v roce 2025, logicky návazně, ke Gateway připojil lander a na přistání by šla až A4 v roce 2026.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Kamil

Rok 2024 se určitě nestihne, ale Artemis III by skutečně mohla zamířit na Měsíc, jen o pár let později – prostě scénář by zůstal stejný, jen by se prodloužil.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.