sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Přistání na Marsu v jedinečném sestřihu

Je nám ctí, když můžeme prezentovat českou práci, která se věnuje kosmonautice. Díky jedné takové můžeme zhlédnout přistání vozítka Curiosity na Marsu v roce 2012 ještě jednou a opravdu detailně. Díky práci Marka Tušla z královéhradecké hvězdárny a planetária tak můžeme vidět přistání z pohledu kamery MARDI, která byla umístěna na spodní části vozítka. Video pak ukazuje celkový sestup od odhození tepelného štítu po dosednutí vozítka na povrch. Velmi podobná cesta pak čeká americké vozítko Perseverance.

Připomeňme, že americké vozítko Curiosity přistálo na Marsu šestého srpna 2012. Stejně jako vozítko Perseverance, které má na Marsu přistát už ve čtvrtek, využilo v rámci své přistávací sekvence takzvaný sky crane (nebeský jeřáb), tedy raketový prvek, který zajistil konečné dosednutí vozítka. To uvidíte na videu díky zvířenému prachu, který trysky sky crane vytváří vypouštěnými spalinami vůči povrchu. Můžete si tak připomenout, jaká jízda nás čeká už tento čtvrtek.

Než se dostaneme k videím, ukážeme vám přibližnou oblast, kterou kamera během sestupu vozítka na Marsu zabírá.

Oblast, kterou zabírala kamera MADRI
Oblast, kterou zabírala kamera MADRI
Zdroj: nasa.gov

První video vám ukáže celkový sestup vozítka. Na zhruba dvouminutovém videu tak vidíme odhození aerodynamického krytu, sestup na padáku, oddělení od zadního krytu vozítka a pak již sestup na zařízení Sky crane, které ještě před samotným dosednutím spustilo vozítko na lanech k povrchu.

Druhé video ukazuje záběry osudu samotného tepelného štítu, který dopadl nebrzděn na povrch.

Třetí video pak ukazuje opět dopad tepelného štítu, ale v 360 stupňové verzi.

Ještě jednou děkujeme panu Marku Tušlovi z Hvězdárny a planetária v Hradci Králové za skvělé zpracování multimediálního obsahu.

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Edemski
Edemski
3 let před

Nejlepší je stejně tenhle se zvukem 🙂
https://www.youtube.com/watch?v=Esj5juUzhpU&ab_channel=Bard

Marek Tusl
Marek Tusl
3 let před
Odpovědět  Edemski

Dobrý den,
mikrofóny má až Perseverance. Onen zvuk ve videu je bohužel falešný. Můj záměr s původními daty byl poněkud odlišný. Já chtěl udělat co nejvěrnější verzi a to v co největší kvalitě. Zároveň co nejvíce v barvách odpovídajících lidskému oku. Z toho jsem pak vyrobil další deriváty.

SaturnV
SaturnV
3 let před
Odpovědět  Marek Tusl

Moc se vám to povedlo! Uděláte to i u Perseverance?

Marek Tusl
Marek Tusl
3 let před
Odpovědět  SaturnV

Dobrý den,

díky moc! Jsem rád, že se to líbí a je z toho nějaký úžitek 🙂 Dělal jsem nad tím přibližně tři týdny po večerech, než jsem to všechno vykoumal. Cílem bylo se připravit na data z Perseverance. Uvidíme co a kdy bude k dispozici.

Spytihněv
Spytihněv
3 let před
Odpovědět  Marek Tusl

Vynikající video. Ale měl jsem odjakživa ze to, že jde komplet o práci přímo z NASA. A teď tu čtu, že na tom dělal někdo od nás.

Marek Tusl
Marek Tusl
3 let před
Odpovědět  Spytihněv

Dobrý den,

nejsem si jist zda myslíte jedno z videí výše nebo video v komentáři od pana Edemskiho. Nicméně aby nedošlo k omylu: Výhoda přístupu například NASA nebo ESA je, že svá data sdílejí. S daty pak může pracovat kdokoliv. NASA/JPL v roce 2012 udělali video z přistávací sekvence. Bylo to tehdy ale z prvotních dat v nižší kvalitě. Na youtube najdete i další, ale nenašel jsem nikde verzi s korekcí barev, stabilizací, velkým rozlišením nebo například sešitím snímků pro 360° projekci. Ani takové zaměření na samotný dopad tepelného štítu. Výhoda je, že takové video lze použít efektivně například i v planetáriu. Podkladem pro má videa jsou data dostupná například zde:comment image&q=*_DRCX&fbclid=IwAR1FaD5J3NAbpmB–Qmoj4UEGauypVXwRaPxgsO4j5rqajIH5SNTuBqqkTc

Spytihněv
Spytihněv
3 let před
Odpovědět  Marek Tusl

Měl jsem na mysli video, které do diskuse dal Edemski. Je to moje dlouhodobá srdcovka 🙂

beepee
beepee
3 let před

Klobouk dolů, úchvatné záběry. Sledovat tohle „naživo“, tak mám asi okousané všechny nehty 🙂
V této souvislosti mě napadá – jak velké je vlastně momentálně zpoždění signálu Mars-Země?

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpovědět  beepee

V tuto chvíli 11 minut a 22 sekund.

beepee
beepee
3 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Děkuji.

Vaclav
Vaclav
3 let před

“ Čo bolo to bolo, terazky … “ by to chtělo věnovat se výhradně současné misi, PER je nyní jen 80.000 km od planety.

https://kosmonautix.cz/2021/02/17/pristani-na-marsu-v-jedinecnem-sestrihu/