sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Lucy už má všechny přístroje

Do startu mise Lucy zbývá jen zhruba tři čtvrtě roku a projekt se nyní dočkal důležitého pokroku – proběhla instalace třetího (a tedy posledního) vědeckého přístroje do těla sondy. Lucy se stane první sondou, která prozkoumá takzvané Trojány – skupiny malých planetek, které sdílí s Jupiterem oběžnou dráhu kolem Slunce. Přípravy této mise tedy mohou zamířit do závěrečné fáze procesu sestavování. A přitom před pěti měsíci, kdy začínala fáze ATLO (Assembly, Testing and Launch operations – činnosti spojené se skládáním, testováním a startem), byly jednotlivé části sondy Lucy rozptýleny po celých Spojených státech. Nyní bychom již v hale firmy Lockheed Martin Space v coloradském Littletonu viděli téměř dokončenou sondu.

Před asi rokem a půl jsem byl nadšený z toho, že jsem mohl držet v rukou malý kousek kovu, u kterého jsem věděl, že má letět k Trojánům,“ vzpomíná Hal Levison, hlavní vědecký pracovník mise ze Southwest Research Institute a dodává: „Teď tu máme skutečnou sondu, která je prakticky hotová. To je opravdu neuvěřitelné.“ Poslední nainstalovaný vědecký přístroj, L’Ralph, postavili experti z Goddardova střediska v Greenbeltu, stát Maryland. Firma Lockheed Martin přebrala tento přístroj 21. ledna a už 26. ledna proběhla jeho integrace do sondy. L’Ralph je nejkomplikovanějším přístroj na palubě Lucy – v podstatě jsou to dva přístroje.

Přístroj L'Ralph
Přístroj L’Ralph
Zdroj: http://lucy.swri.edu/

První část tvoří multispektrální kamera MVIC (Multispectral Visible Imaging Camera), která bude pořizovat fotografie Trojánů ve viditelné části spektra. Druhou část tvoří snímač LEISA (Linear Etalon Imaging Spectral Array), který má měřit infračervená spektra planetek. Oba tyto přístroje budou spolupracovat, aby mohla Lucy určit složení materiálů na povrchu Trojánů, což je pro vědce důležité, aby mohli lépe nahlédnout do tajemství časné historie naší soustavy. Přístroj L’Ralph potkalo poměrně výrazné zpoždění způsobené pandemií Covid-19. Největší rána pro něj přišla v dubnu loňského roku, kdy Goddardovo středisko bylo ve 4. stupni Covid restrikcí a práce na přístroji byly pozastaveny. Členové týmu, který má tento přístroj na starost, se však společně s ATLO týmem z Lockheed Martin nevzdali. Podařilo se jim vypracovat nový harmonogram, který umožnil, aby všichni pracovali bezpečně při dodržení všech nařízení. Tento nový harmonogram navíc stále umožňoval stihnout start sondy v původně plánovaném termínu 16. října 2021.

Instalace přístroje L'Ralph.
Instalace přístroje L’Ralph.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Tým kolem přístroje L’Ralph vykonal při dodání fantastického přístroje mimořádnou práci,“ vysekl kolegům poklonu Dennis Reuter, hlavní vědecký pracovník tohoto přístroje z Goddardova střediska a dodává: „Kdyby to, co udělali, předvedli za normálních podmínek, bylo by to pozoruhodné. Ale když to zvládli za podmínek, kterým museli vzdorovat, pak je to úžasné.“ Přístroj L’Ralph byl nyní připojen na pohyblivou platformu, která sondě poskytuje značnou flexibilitu během průletů kolem vědeckých cílů. Během vysokorychlostních průletů bude možné přesně namířit přístroje vstříc Trojánům, zatímco vysokozisková anténa bude pořád mířit k Zemi. Stejně tak bude moci sonda nerušeně provádět drobné korekce dráhy. Výsledkem by měly být nejlepší možná data o těchto nepříliš prozkoumaných cílech.

Na této platformě jsou i přístroje L’TES a L’LORRI, které navrhla a postavila Arizona State University, respektive Johns Hopkins Applied Physics Laboratory. Společně s nimi tu najdeme také dvě sledovací kamery Terminal Tracking Cameras – i ty jsou již na svém místě. Když byl připojen i L’Ralph, může být platforma připojena k tělu sondy – Lucy se tak zase o pěkný kus přiblíží k začátku dvanáct let trvající cesty Sluneční soustavou k Trojánům. „Tým ATLO sondy Lucy byl nesmírně úspěšný – dodávka a integrace L’Ralph do Instrument Pointing Platform je nádherný start do nového roku,“ říká Donya Douglas-Bradshaw, projektová manažerka z Goddardova střediska.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.eurekalert.org/multimedia/pub/web/239184_web.jpg
http://lucy.swri.edu//img/LRALPH.png
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/gsfc_20201102_lralph_05152.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Michal Andrej
Michal Andrej
3 let před

Poletí skôr ku Grékom ako ku Trójanom, podľa wiki má skúmať štyroch Grékov a jedného Trójana ☺
A prvý asteroid, ku ktorému letí, nepatrí medzi Trojanov. Je to DonaldJohanson, pomenovaný podľa objaviteľa Lucy, po ktorej sa sonda volá.

Petr Scheirich
Petr Scheirich
3 let před
Odpovědět  Michal Andrej

Trójané je souhrnné označení pro obě skupiny planetek okolo bodů L4 a L5. Trójané okolo bodu L4 jsou pojmenovávány podle řeckých hrdinů z Trojských válek, trójané okolo bodu L5 podle trojských hrdinů. V obrázcích na wiki je sice podle tohoto pojmenování jedna z těch skupin označena jako „Řekové“, ale to se používá, jen když je nějaký zvláštní důvod ty dvě skupiny od sebe odlišit. Jinak ne.

https://kosmonautix.cz/2021/02/12/lucy-uz-ma-vsechny-pristroje/