sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

NG-22

V prohlášení z 26. března NASA uvedla, že modul Pressurized Cargo Module pro Cygnus, který měl letět s misí NG-22 k ISS, je poškozený a nebude použit pro tuto misi, která měla odstartovat v červnu.

Space Systems

Velitelství Space Systems oznámilo 27. března, že Rocket Lab a Stoke Space se připojí k Blue Origin, SpaceX a United Launch Alliance (ULA) v programu National Security Space Launch (NSSL) Phase 3 Lane 1.

CFO NASA

Bílý dům předložil Senátu 24. března nominaci Grega Autryho na pozici finančního ředitele agentury NASA. Autry byl nominován na pozici CFO NASA v červenci 2020, několik měsíců po odchodu Jeffa DeWita. Senát jeho nominaci tehdy neschválil.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Zažijte přistání roveru Perseverance

Přesně za měsíc (18. února) má na Marsu přistát americké vozítko Perseverance. Jeho sestup bude v mnoha ohledech připomínat přistání roveru Curiosity, ale dočkáme se i novinky – kamera třeba nasnímá terén, kam sestava klesá a počítač vybere bezpečnou oblast. Animací, vizualizací a infografik na téma přistání Perseverance na Marsu se objevilo již několik, ale dnes bychom Vás chtěli seznámit s jednou mimořádnou možností. Díky ní se dostanete k přistávajícímu roveru tak blízko, jak to jen jde. A nebudete muset ani opustit své křeslo – vše se totiž pochopitelně odehraje virtuálně.

Asi jen málo našich čtenářů nezná mimořádně povedenou webovou aplikaci NASA’S Eyes, díky které máte možnost navštívit různé objekty Sluneční soustavy nebo si prohlédnout sondy, které se pohybují v kosmickém prostoru. Vše je plně interaktivní, takže se v prostředí můžete pohybovat a rozhlížet, jak jen budete chtít. Teď už asi tušíte, odkud vítr fouká – ano, nemýlíte se. Do této webové aplikace byla zařazena animace přistání vozítka Perseverance. Vše je doplněno časovou osou, informacemi a zachována zůstala možnost rozhlížení podle libosti.

Zdroje informací:
http://eyes.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia14839.jpg

Rubrika:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Vaclav
Vaclav
4 let před

Sonda má za sebou 256 mil.km letu kolem Slunce, což je 88% potřebného oblouku. Od Země je vzdálena 153 mil. km a vzdálenost roste stále rychleji a rychleji. Ovšem není to tím, že by sonda zrychlovala, ta ve skutečnosti zpomaluje, ale tím, že ji Země předběhla a k dráze sondy se pohybuje pod velkým úhlem který stále roste směrem ke kolmici.

SaturnV
SaturnV
4 let před
Odpověď  Vaclav

Díky. To s tou zemí je zajímavé. Také jsem si všimnul podle čísel, že sonda zpomaluje, ale si by mě nenapadlo, že vúči zemi zrychluje 🙂

Vaclav
Vaclav
4 let před

To jsou paradoxy nebeské mechaniky. Dalším je v tomto případě, že sonda při odletu potřebovala vyšší rychlost než obvykle, ale k Marsu doletí nižší rychlostí než obvykle. Jsem potěšen Vaším zájmem.

Vaclav
Vaclav
4 let před

Sonda je 157 mil.km od Země, od 18.1. se vzdálila o 4 mil.km, ale na oblouku dráhy je na 259 mil.km, tady uletěla jen 3 mil.km.
Na domovské stránce je je detail přistávací oblasti o průměru 9, slovy: Devět km. Není úplně hladká, do středu zasahuje pahorkatina lemovaná ostrým srázem.

Vaclav
Vaclav
4 let před

Pardon, ten oblouk je v mílích a byl i 18.1.. Nešťastné neustálé přepočítávání míle-km. Ostatně stálo i u zániku jedné z amerických sond u Marsu. To znamená, že přece jenom ještě na dráze je rychlejší, v inkriminované době 5 mil.km, než jak roste vzdálenost od Země. K překlopení ale stejně musí dojít v řádu jednoho dvou týdnů.

Vaclav
Vaclav
4 let před

Setkání s Marsem se valem blíží, dovolím si uvést několik parametrů :
Po oblouku dráhy uletěla k dnešku sonda 422 mil km což je 89,8% a zbývá uletět ještě 48 mil km.
Od Země je sonda vzdálena 162,46 mil km a od Marsu 5,63 mil km.
Sondu čekají tři plánované korekce :
TCM-4 : 10.2. v 02,00 SEČ
TCM-5 : 16.2. v 02,00 SEČ
TCM-6 : 18.2. y 07,30 SEČ
Přistání plánováno na 18.2. v 16.30 SEČ.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.