sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Zažijte přistání roveru Perseverance

Přesně za měsíc (18. února) má na Marsu přistát americké vozítko Perseverance. Jeho sestup bude v mnoha ohledech připomínat přistání roveru Curiosity, ale dočkáme se i novinky – kamera třeba nasnímá terén, kam sestava klesá a počítač vybere bezpečnou oblast. Animací, vizualizací a infografik na téma přistání Perseverance na Marsu se objevilo již několik, ale dnes bychom Vás chtěli seznámit s jednou mimořádnou možností. Díky ní se dostanete k přistávajícímu roveru tak blízko, jak to jen jde. A nebudete muset ani opustit své křeslo – vše se totiž pochopitelně odehraje virtuálně.

Asi jen málo našich čtenářů nezná mimořádně povedenou webovou aplikaci NASA’S Eyes, díky které máte možnost navštívit různé objekty Sluneční soustavy nebo si prohlédnout sondy, které se pohybují v kosmickém prostoru. Vše je plně interaktivní, takže se v prostředí můžete pohybovat a rozhlížet, jak jen budete chtít. Teď už asi tušíte, odkud vítr fouká – ano, nemýlíte se. Do této webové aplikace byla zařazena animace přistání vozítka Perseverance. Vše je doplněno časovou osou, informacemi a zachována zůstala možnost rozhlížení podle libosti.

Zdroje informací:
http://eyes.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia14839.jpg

Rubrika:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Vaclav
Vaclav
3 let před

Sonda má za sebou 256 mil.km letu kolem Slunce, což je 88% potřebného oblouku. Od Země je vzdálena 153 mil. km a vzdálenost roste stále rychleji a rychleji. Ovšem není to tím, že by sonda zrychlovala, ta ve skutečnosti zpomaluje, ale tím, že ji Země předběhla a k dráze sondy se pohybuje pod velkým úhlem který stále roste směrem ke kolmici.

SaturnV
SaturnV
3 let před
Odpověď  Vaclav

Díky. To s tou zemí je zajímavé. Také jsem si všimnul podle čísel, že sonda zpomaluje, ale si by mě nenapadlo, že vúči zemi zrychluje 🙂

Vaclav
Vaclav
3 let před

To jsou paradoxy nebeské mechaniky. Dalším je v tomto případě, že sonda při odletu potřebovala vyšší rychlost než obvykle, ale k Marsu doletí nižší rychlostí než obvykle. Jsem potěšen Vaším zájmem.

Vaclav
Vaclav
3 let před

Sonda je 157 mil.km od Země, od 18.1. se vzdálila o 4 mil.km, ale na oblouku dráhy je na 259 mil.km, tady uletěla jen 3 mil.km.
Na domovské stránce je je detail přistávací oblasti o průměru 9, slovy: Devět km. Není úplně hladká, do středu zasahuje pahorkatina lemovaná ostrým srázem.

Vaclav
Vaclav
3 let před

Pardon, ten oblouk je v mílích a byl i 18.1.. Nešťastné neustálé přepočítávání míle-km. Ostatně stálo i u zániku jedné z amerických sond u Marsu. To znamená, že přece jenom ještě na dráze je rychlejší, v inkriminované době 5 mil.km, než jak roste vzdálenost od Země. K překlopení ale stejně musí dojít v řádu jednoho dvou týdnů.

Vaclav
Vaclav
3 let před

Setkání s Marsem se valem blíží, dovolím si uvést několik parametrů :
Po oblouku dráhy uletěla k dnešku sonda 422 mil km což je 89,8% a zbývá uletět ještě 48 mil km.
Od Země je sonda vzdálena 162,46 mil km a od Marsu 5,63 mil km.
Sondu čekají tři plánované korekce :
TCM-4 : 10.2. v 02,00 SEČ
TCM-5 : 16.2. v 02,00 SEČ
TCM-6 : 18.2. y 07,30 SEČ
Přistání plánováno na 18.2. v 16.30 SEČ.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.