sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Zažijte přistání roveru Perseverance

Přesně za měsíc (18. února) má na Marsu přistát americké vozítko Perseverance. Jeho sestup bude v mnoha ohledech připomínat přistání roveru Curiosity, ale dočkáme se i novinky – kamera třeba nasnímá terén, kam sestava klesá a počítač vybere bezpečnou oblast. Animací, vizualizací a infografik na téma přistání Perseverance na Marsu se objevilo již několik, ale dnes bychom Vás chtěli seznámit s jednou mimořádnou možností. Díky ní se dostanete k přistávajícímu roveru tak blízko, jak to jen jde. A nebudete muset ani opustit své křeslo – vše se totiž pochopitelně odehraje virtuálně.

Asi jen málo našich čtenářů nezná mimořádně povedenou webovou aplikaci NASA’S Eyes, díky které máte možnost navštívit různé objekty Sluneční soustavy nebo si prohlédnout sondy, které se pohybují v kosmickém prostoru. Vše je plně interaktivní, takže se v prostředí můžete pohybovat a rozhlížet, jak jen budete chtít. Teď už asi tušíte, odkud vítr fouká – ano, nemýlíte se. Do této webové aplikace byla zařazena animace přistání vozítka Perseverance. Vše je doplněno časovou osou, informacemi a zachována zůstala možnost rozhlížení podle libosti.

Zdroje informací:
http://eyes.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia14839.jpg

Rubrika:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Vaclav
Vaclav
4 let před

Sonda má za sebou 256 mil.km letu kolem Slunce, což je 88% potřebného oblouku. Od Země je vzdálena 153 mil. km a vzdálenost roste stále rychleji a rychleji. Ovšem není to tím, že by sonda zrychlovala, ta ve skutečnosti zpomaluje, ale tím, že ji Země předběhla a k dráze sondy se pohybuje pod velkým úhlem který stále roste směrem ke kolmici.

SaturnV
SaturnV
4 let před
Odpověď  Vaclav

Díky. To s tou zemí je zajímavé. Také jsem si všimnul podle čísel, že sonda zpomaluje, ale si by mě nenapadlo, že vúči zemi zrychluje 🙂

Vaclav
Vaclav
4 let před

To jsou paradoxy nebeské mechaniky. Dalším je v tomto případě, že sonda při odletu potřebovala vyšší rychlost než obvykle, ale k Marsu doletí nižší rychlostí než obvykle. Jsem potěšen Vaším zájmem.

Vaclav
Vaclav
4 let před

Sonda je 157 mil.km od Země, od 18.1. se vzdálila o 4 mil.km, ale na oblouku dráhy je na 259 mil.km, tady uletěla jen 3 mil.km.
Na domovské stránce je je detail přistávací oblasti o průměru 9, slovy: Devět km. Není úplně hladká, do středu zasahuje pahorkatina lemovaná ostrým srázem.

Vaclav
Vaclav
4 let před

Pardon, ten oblouk je v mílích a byl i 18.1.. Nešťastné neustálé přepočítávání míle-km. Ostatně stálo i u zániku jedné z amerických sond u Marsu. To znamená, že přece jenom ještě na dráze je rychlejší, v inkriminované době 5 mil.km, než jak roste vzdálenost od Země. K překlopení ale stejně musí dojít v řádu jednoho dvou týdnů.

Vaclav
Vaclav
4 let před

Setkání s Marsem se valem blíží, dovolím si uvést několik parametrů :
Po oblouku dráhy uletěla k dnešku sonda 422 mil km což je 89,8% a zbývá uletět ještě 48 mil km.
Od Země je sonda vzdálena 162,46 mil km a od Marsu 5,63 mil km.
Sondu čekají tři plánované korekce :
TCM-4 : 10.2. v 02,00 SEČ
TCM-5 : 16.2. v 02,00 SEČ
TCM-6 : 18.2. y 07,30 SEČ
Přistání plánováno na 18.2. v 16.30 SEČ.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.