sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Reparát LauncherOne

Dnes je na 19:30 naplánován z letiště v Mohavské pouště v Kalifornii (konkrétně z Mojave Air and Space Port) start upraveného Boeingu 747-41R Cosmic Girl. V podvěsu pod levým křídlem ponese dvoustupňovou nosnou raketu LauncherOne od společnosti Virgin Orbit. Půjde o druhý let této rakety a snad první na oběžnou dráhu po selhání v květnu 2020. Nákladem je 10 CubeSatů vynesených v rámci vzdělávacího programu NASA ElaNA (Educational Launch of Nanosatellites). Všechny družice jsou tak postaveny studenty amerických univerzit. Letoun má imatrikulaci N744VG a je ho tak možné sledovat např. na webu Flightradar.

Náklad rakety LauncherOne.
Náklad rakety LauncherOne.
Zdroj: https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/

Jedná se konkrétně o družice CACTUS-1 (3U CubeSat pro sledování kosmické tříště pomocí aerogelu), CAPE-3 (1U CubeSat využívající technologie chytrého telefonu), ExoCube-2 (3U CubeSat měřící složení exosféry Země), MiTEE (3U CubeSat demonstrující technologii elektrodynamického tetheru), dvě družice PICS (1U CubeSaty pro pozorování Země v infračervené oblasti), PolarCube (3U CubeSat s radiometrem na palubě), Q-PACE (3U CubeSat zkoumající chování malých prachových částic v prostředí mikrogravitace), RadFXSat-2 (1U CubeSat k sledování vlivu nabitých částic) a TechEdSat-7 (2U CubeSat demonstrující technologii rychlého snížení oběžné dráhy a zániku v atmosféře Země). Sestava družic krásně ukazuje dnešní možnosti malých družic. K samotnému vypuštění nosné rakety LauncherOne z letounu má dojít nad Tichým oceánem přibližně 58 minut od startu letadla. Družice budou následně vypuštěny po 56 minutách a 50 sekundách od startu nosné rakety LauncherOne.

Příprava rakety LauncherOne a upraveného Boeingu 747-41R Cosmic Girl.
Příprava rakety LauncherOne a upraveného Boeingu 747-41R Cosmic Girl.
Zdroj: https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/

Zdroje obrázků:
https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/…60289B31
https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/…602A6D7B
https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/…60297557

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
13 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Radim
Radim
4 let před
Odpověď  Radim
Tinukedaya
Tinukedaya
4 let před

Tak uspech. Bezva.

MilanV
MilanV
4 let před

Video startu rakety, resp. oddělení rakety od Boeingu:
https://twitter.com/Virgin_Orbit/status/1350960438444511232

Fotografie z orbitu:
https://twitter.com/Virgin_Orbit/status/1350979550222680064

vik_tor
vik_tor
4 let před

Tohle je strasne dulezita raketa pro vsechny satelitni konstelace. Ma nizkou cenu za start, dostatecnou nosnost aby vynesla 1 az 2 druzice konstelace a diky vzducnemu startu to dokaze na libovolnou inklinaci, tedy do libovolne plane. V pripade poruchy jedne druzice v plane dokonaly nastroj na jeji nahradu

Ivo
Ivo
4 let před

Zdálo se mi, že je raketa po startu poměrně nestabilní, všimli jste si toho také?

Kamil
Kamil
4 let před

Hurá, Virgin Galaktic konečně něco dostal na oběžnou dráhu.

Adam Rrezzaabek
Adam Rrezzaabek
4 let před
Odpověď  Kamil

Tohle nenudalala virgin galaktic, ale virgin orbit. Obe patrej tomu samému miliardářovi, ale orbit dopravuje veci na orbitu, zatimco galaktic bude delat hopy s lidma (jako new Sheapard)

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.