sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Vesmírná technika: Sovětská sonda Luna 24

VT_2021_02

Dnes se posuneme od Luny 23 k poslednímu zástupci druhé řady těchto úžasných strojů pro automatický návrat vzorků. Misí sondy Luna 24 skončil sovětský program sond Luna a na desítky let výzkum Měsíce utichl. Tato sonda disponovala několika vylepšeními a na Zemi dopravila 170,1 gramů lunárních vzorků. Část z nich byla (stejně jako u předešlých misí) předána vědcům z ostatních států.

Pokud Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku pořadu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče.


Vesmírná technika vychází na MALL.TV každý pátek .

Kromě Vesmírné techniky najdete na internetové televizi MALL.TV i další pořady Kosmonautixu. Každý den zde vycházejí Vesmírné zprávy, které informují o dění v kosmonautice. Také zde najdete živě a česky komentované přímé přenosy startů raket pod názvem Vesmírné starty.

Pokud si chcete prohlížet tyto pořady přímo v aplikaci na svém telefonu, tabletu nebo na chytré televizi, zde je návod jak naladit MALL.TV

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
17 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spytihněv
Spytihněv
3 let před

Díky především za podrobný popis způsobu odběru. Řekl bych, že tím se vysvětlila i práce Chang’e 5, tedy to, jak vzorek z jádrového vrtu putoval až do zásobníku na vzletovém stupni. Už mám asi jasno a konečně se normálně vyspím 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpovědět  Spytihněv

Dobrou noc. 😉 A máme radost, že se Vám video líbilo.

Jan Jancura
Jan Jancura
3 let před

Díky za zajímavý a kvalitní dokument.

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpovědět  Jan Jancura

Těší nás, že se Vám video líbilo.

Vaclav
Vaclav
3 let před

Program trval 7 let. Bylo provedeno 11 pokusů, z toho 3 úspěšné. První úspěch se dostavil až o 6-ti neúspěšných pokusech. 5 sond k Měsíci vůbec nedoletělo a pokusy byly utajeny. Celkem žalostná bilance, zejména když program stál 5 miliard dolarů v tehdejších cenách.

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpovědět  Vaclav

Žalostné jsou především vaše zatvrzelé negativní komentáře. Každým dalším si dláždíte cestu k tomu, že mi jednou dojde trpělivost.

SaturnV
SaturnV
3 let před
Odpovědět  Vaclav

Vacalav: Díky za zajímavou statistiku!

Dušan a ostatní: Buďte k němu trochu shovívavější. Teď ve svém příspěvku nepíše nic zas tak strašného. Ty neúspěchy opravdu nejsou úplně optimální.
Podívejte na to nepodložené hořekování nad NS. Také se jim hned nerozdávají bany.

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpovědět  SaturnV

Tenhle člověk si shovívavost nezaslouží. Už rok tu jeho komentáře šíří neskutečně negativní pocity. Hlavně všechno za každou cenu pomluvit. V té zmiňované diskui jde o omezené výkřiky do tmy – v tomto případě se naopak jedná o trvalý trend.

SaturnV
SaturnV
3 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Dušan: No dobře. Ale říkám si, proč jeho komentáře ty negativní pocity šíří. Zkuste se na ty příspěvky dívat tak, jako by je psal někdo jiný.

Vacalav: Tak se polepši 😀

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpovědět  SaturnV

To nejde. Ty příspěvky jsou takové, že je nikdo jiný napsat nemůže. Ten styl je tak jednoznačný, že se dá poznat i bez uvedení autora. Však také daný člověk u nás několikrát změnil svůj nick (dokud se nezavedly registrace). Pokaždé stačil jeden, maximálně dva komentáře a bylo jasné, odkud vítr fouká.

SaturnV
SaturnV
3 let před
Odpovědět  SaturnV

Myslel jsem to jinak. Zapomeňte, že nějaký Vaclav někdy existoval.

Jiny Honza
Jiny Honza
3 let před
Odpovědět  SaturnV

Pan Majer má pravdu. Příspěvky pana Václava/Aloise/… jsou zcela jednoznačně identifikovatelné.

Ale stejně specifické jsou i články p. Majera.

Je dokonce možné, že oba se živí psaním. Jenom jsou každý na jiné straně momentálně platné virtuální barikády.

A já jsem velmi rád, že se ani jeden neživí vývojem nebo výrobou raket, družic, jejich přístrojového vybavení, nebo čehokoli jiného vzdáleně připomínajícího reálný svět.

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpovědět  Jiny Honza

S uživatelem nicku Václav nejsme na jiné straně barikády a dokonce ani žádné momentálně platné. Ten člověk totiž za každou cenu kritizuje vše a všechno by dělal lépe, všemu rozumí, všude byl a od všeho má klíče. Své pokroucené názory navíc prezentuje jako fakta. Já jsem ochotný tolerovat lidem, že něco nevědí. Je to přirozené a nikdo nemůže znát všechno. Každý z nás má obory, které jsou mu cizí. Vadí mi však, pokud někdo něco neví a přesto si začne domýšlet a kritizuje. Uživatel nicku Václav se sice v kosmonautice relativně orientuje (soudě dle některých náznaků v komentářích), leč velmi často opustí fakta a pustí se do vlastních spekulací a pokroucených závěrů. V tu chvíli je zle. Jinými slovy – dokud píše o tom, jak je daleko Perseverance od Marsu, nemám s ním problém. Ale jakmile začne se svým klasickým porovnáváním jablek s hruškami, nebo kritizováním kosmických agentur, je konec.

Yarda
Yarda
3 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Na různých diskusích se množí příspěvky týpků co dokáží vyplodit akorát něco ve stylu: „Já o tom sice nic nevím, ale chci k tomu podotknout…“
Asi tím způsobí méně škody, než kdyby to nasprejovali na čerstvě omítnutou zeď.
🙁

Jan Jancura
Jan Jancura
3 let před

No a? Učili se. Kdo mimo ně a USA to v té době uměl?

vasekcer
vasekcer
3 let před

Děkuji, skvělý seriál. Jen bych se přimlouval o zobrazení i „Krátkých zpráv“ zde na kosmonautixu. Na mall.tv se mi videa na chrombooku už nějaký čas nezobrazují, jen když je někdo sdílí. Děkuji a omlouvám se za komentář trochu mimo téma.

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpovědět  vasekcer

Díky za pochvalu, máme radost, že se Vám líbí. Ale o zařazení KVZ na náš web neuvažujeme. Zatímco Vesmírná technika přináší nové informace, KVZ jsou v drtivé většině případů tvořeny něčím, co už na webu máme ve formě článku.

https://kosmonautix.cz/2021/01/16/vesmirna-technika-sovetska-sonda-luna-24/