sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Slingshot Aerospace

Slingshot Aerospace, společnost zabývající se analýzou vesmírných dat, získala kontrakt z programu AFWERX amerického letectva na zdokonalení techniky identifikace družic na oběžné dráze pomocí fotometrických dat a umělé inteligence.

Frontgrade Gaisler

Švédská národní kosmická agentura (SNSA) udělila společnosti Frontgrade Gaisler, poskytovateli radiačně odolných mikroprocesorů pro vesmírné mise, kontrakt na komercializaci prvního neuromorfního zařízení System on Chip (SoC) pro vesmírné aplikace.

ULA

United Launch Alliance se chystá vynést prvních 27 družic z více než 3 200 plánovaných kusů pro širokopásmovou konstelaci Amazon Project Kuiper. Start je naplánován na 9. dubna. Družice vynese raketa Atlas V.

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Modul ESPRIT postaví Thales Alenia Space

Evropská kosmická agentura podepsala 7. ledna kontrakt se společností Thales Alenia Space dohodu o stavbě evropského modulu ESPRIT pro lunární stanici Gateway. Úkolem tohoto modulu bude zajištění komunikace a možností doplňování pohonných látek pro tento nový průzkumný komplex. Na stavbě Gateway se mají podílet státy, které již provozují stanici ISS a prostřednictvím této nové stanice by mělo být možné provádět výzkum u Měsíce, ale i na něm. Prováděné výzkumy a testy nových technologií jsou přitom nezbytné pro budoucí plánované cesty lidí k Marsu.

Evropský modul ESPRIT ( European System Providing Refueling, Infrastructure and Telecommunications) bude mít tvar válce, ve kterém bude prostor, kde budou moci astronauti pracovat podobně jako na ISS. Součástí má být i observatoř nabízející 360° rozhledy na Měsíc i lodě, které se budou ke kosmické stanici připojovat. Samotný ESPRIT bude tvořen dvěma hlavními prvky. Tím prvním je systém, který poskytne datovou, hlasovou a video komunikaci mezi Gateway a povrchem Měsíce. Druhý prvek se týká doplňování xenonu a chemických pohonných látek do útrob Gateway. Právě díky systému doplňování pohonných látek bude mít Gateway jistotu, že bude moci spolehlivě udržovat svou dráhu a v budoucnu bude moci podpořit opakovaně použitelné lunární landery, či dopraví systémy určené pro hlubší vesmír.

Schéma stanice Gateway - modul ESPRIT je vyznačen modře.
Schéma stanice Gateway – modul ESPRIT je vyznačen modře.
Zdroj: https://www.esa.int/

Komunikační systém je ve fázi rychlého vývoje, aby se stihl jeho start v roce 2024, aby mohl být připojen k americkému modulu HALO – prvnímu ze dvou modulů stanice Gateway. Naopak modul pro doplňování pohonných látek má být připraven ke startu v roce 2026. Kontrakt za 296,5 milionu euro říká, že výrobu modulu zajistí Thales Alenia Space sídlící ve francouzském Cannes, přičemž bude spolupracovat se sesterskými společnostmi Thales Alenia Space v Itálii a Velké Británii.

Vývoj Gateway se urychluje díky tomuto novému kontraktu a evropským zkušenostem,“ říká David Parker, ředitel pilotovaného a robotického průzkumu v ESA a dodává: „Již za pár let budeme svědky toho, jak lidstvo – včetně evropských astronautů – bude spolupracovat na oběžné dráze Měsíce a provádět kosmický průzkum. Kromě našeho již existujícího podílu na lodi Orion a nedávného kontraktu na mezinárodní obytný modul I-Hab, se opět potvrdilo, že Evropa je klíčovým partnerem programu Artemis – podílí se na lunární dopravě, infrastruktuře, technologiích a vědě.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/Gateway_with_Orion_docking_over_Moon.jpg
https://www.esa.int/…/what_is_esprit/22255130-2-eng-GB/What_is_Esprit.png

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jan Jancura
Jan Jancura
4 let před

Díky za článek. Nechápu však konfiguraci toho modulu. V první větě druhého odstavce se uvádí „modul ESPRIT bude mít tvar válce, ve kterém bude prostor, kde budou moci astronauti pracovat podobně jako na ISS…“. V třetí větě je pak uvedeno „Samotný ESPRIT bude tvořen dvěma hlavními prvky… 1. má zajišťovat komunikace, 2. zásobování palivy“ – o žádném prostoru práci astronautů zde není zmínka. I velikostně dle obrázku se mi nezdá, že by se do něj vše vešlo.
Omlouvám se za možné nepochopení, ale rád bych si to ujasnil

Krupiond
Krupiond
4 let před
Odpověď  Jan Jancura

Řekl bych, že je to vidět na přiloženém obrázku schéma stanice. Bude to modul (modrý) sloužící pro popsané zásobování palivem, přičemž má komunikační část, která však bude na modulu Halo (modrá anténa na obrázku).

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Krupiond

Přesně tak.

Jiří Hošek
4 let před
Odpověď  Jan Jancura

Pokud by to ještě nebylo jasné, tak tady je popisu modulu ESPRIT věnováno pět odstavců (odstavec 22 až 26).
https://kosmonautix.cz/2020/10/gateway-rijen-2020/

Jan Jancura
Jan Jancura
4 let před
Odpověď  Jiří Hošek

Díky, teď je mi to jasné.

Kamil
Kamil
4 let před

Jaké jsou rozměry a váha modulu?

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Kamil

Hmotnost cca 4 tuny a délka 3,91 metru.

Michal Andrej
Michal Andrej
4 let před
Odpověď  Kamil

Pri tej cene je to skoro dvakrát drahšie ako zlato v rovnakej váhe ako má ten modul 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.