sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Přechodová komora Bishop připojena k ISS

Mezinárodní kosmická stanice se v noci na neděli rozrostla o další modul. „Dnes v noci mezi 00:20 a 03:20 SEČ došlo k instalaci přechodové komory Bishop na modul Node 3 na ISS,“ informoval Michal Václavík z České kosmické kanceláře. Průběh celé operace začal tím, že staniční manipulátor Canadarm2 svým volným koncem vstoupil do dutého servisního modulu nákladní kosmické lodi Dragon 2, která ke stanici dorazila v rámci zásobovací mise CRS-21. Zde se robotické rameno zaměřilo na záchytný bod přechodové komory Bishop, ke kterému se následně připojilo. Po potvrzení správného záchytu mohly být uvolněny pojistky, které komoru Bishop držely v nákladovém prostoru. Manipulátor tak mohl opatrně zahájit přesun komory Bishop.

Přechodová komora Bishop ještě v trunku lodi Dragon 2
Přechodová komora Bishop ještě v trunku lodi Dragon 2
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Cílem je staniční modul Tranquillity, kde bude Bishop připojen v době, kdy nebude používán. Jedná se o komerční přechodovou komoru, která by měla umožnit zvýšit množství CubeSatů a malých družic vypouštěných z paluby Mezinárodní kosmické stanice. Společnost NanoRacks, která za tímto projektem stojí, navrhla zařízení, které je možné naplnit z útrob stanice nákladem, hermeticky uzavřít a odčerpat z něj atmosféru. Následně se naplněné komory ujme staniční paže, oddělí ji od stanice a namíří do volného prostoru. V tu chvíli se uvolní družice z útrob komory a po jejich vypuštění zase staniční manipulátor vrátí Bishop na jeho místo.

Komora Bishop při přesunu staničním manipulátorem.
Komora Bishop při přesunu staničním manipulátorem.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Zdroje informací:
https://www.facebook.com/
https://forum.kosmonautix.cz/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/Eppq4cBXEAAU90p?format=jpg&name=large
https://pbs.twimg.com/media/Epo1zQIW8AA_vPe?format=jpg&name=large
https://pbs.twimg.com/media/EppW4deW8AAqeby?format=jpg&name=large

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Michal Andrej
Michal Andrej
4 let před

Zaujímavá, elegantná technológia na vypúšťanie malých družíc prakticky ľubovolným smerom. Ale mám otázku (nie som na to expert) – nespôsobí orbitálna mechanika to, že malý satelit sa dostane po jednom oblete zase do blízkosti ISS (a prípadne s ňou aj koliduje)?

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Michal Andrej

Nebezpečné to není. CubeSat se uvolňuje proti směru letu ISS. To znamená, že má oproti stanici menší rychlost. Díky tomu má tedy i jinou oběžnou dobu než ISS. To ve výsledku znamená, že se od stanice postupně vzdaluje.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.