sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Raytheon

Americké letectvo zvýšilo o 2 miliardy dolarů hodnotu kontraktu se společností Raytheon na výrobu a údržbu terminálů, které propojují letadla, velitelská stanoviště a další platformy s armádní družicovou komunikační sítí.

Another Earth

Startup Another Earth se sídlem ve Vídni získal 4 miliony dolarů na rozšíření softwarové platformy, která generuje syntetická družicová data pro trénování modelů umělé inteligence k detekci environmentálních a provozních rizik.

Voyager Technologies

Společnost Voyager Technologies otevírá v Long Beach v Kalifornii nový závod na výrobu a inženýrství elektroniky a rozšiřuje tak svou působnost v regionu, který se stal centrem pro vesmírné a obranné společnosti.

Telesat

Společnost Telesat získala přístup k většímu množství pozemků po celé Kanadě pro zřízení řídicích stanic před plánovaným nasazením družic Pathfinder pro svou širokopásmovou konstelaci Lightspeed v prosinci.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

O krok blíže k silnějšímu hornímu stupni SLS

Umělecká představa pilotované kosmické lodě Orion s horním stupněm EUS

Každý kosmický projekt prochází v rámci svého vývoje několika důležitými milníky. Mezi ty nejdůležitější se řadí proces CDR (Critical Design Review) – kritické zhodnocení návrhu. Nyní tímto procesem prošel návrh horního stupně EUS (Exploration Upper Stage) pro raketu SLS. Panel expertů vyhodnocoval dokumenty spojené se všemi systémy stupně a zjišťoval, zda předložený návrh splňuje požadavky pro jeho ostré použití. Tento hodnotící proces potvrdil, že EUS splňuje požadavky kritického zhodnocení z hlediska odolnosti vůči kosmickému prostředí a po dokončení by měl zajistit bezpečný provoz pro astronauty.

Porovnání velikostí horních stupňů S-IVB rakety Saturn V a EUS rakety SLS
Porovnání velikostí horních stupňů S-IVB rakety Saturn V a EUS rakety SLS
Zdroj: https://i.redd.it

Hodnotící komise se ale nezabývala pouze návrhy samotných systémů, které mají být součástí stupně EUS, ale také navrženým scénářem zkoušek a testů, rozebírala se i schopnost firem dodávat potřebné díly či nástroje a prostředky, hodnotily se i komplexní výrobní plány.

Firma Boeing, primární dodavatel stupně EUS a také centrálního stupně rakety SLS má vyrobit a sestavit tento nový horní stupeň v Michoud Assembly Facility v New Orleans. Testovací exemplář pro strukturální zkoušky podstoupí testy na Marshall Space Flight Center v Huntsville (stát Alabama), odkud se koordinuje celý projekt rakety SLS.

Letový exemplář stupně EUS pro první misi podstoupí komplexní zkoušky označované jako Green Run na Stennis Space Center blízko Bay St. Louis, stát Mississippi. Celý proces testování bude srovnatelný s aktuálními zkouškami Green run, které podstupuje centrální stupeň rakety SLS a chybět nebude ani zážeh motorů.

Vizualizace horního stupně EUS i s mezistupněm platná po kritickém zhodnocení návrhu.
Vizualizace horního stupně EUS i s mezistupněm platná po kritickém zhodnocení návrhu.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://forum.nasaspaceflight.com/assets/45947.0/1574853.jpg
https://i.redd.it/jc1yeylagj641.png
https://www.nasa.gov/…/eusinterstage_boeing_tilt_top_r3_sm.png

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Pro vytvoření hesla prosím klikněte na odkaz, který Vám právě dorazil do Vaší E-mailové schránky.