sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Přechodová komora Bishop připojena k ISS

Mezinárodní kosmická stanice se v noci na neděli rozrostla o další modul. „Dnes v noci mezi 00:20 a 03:20 SEČ došlo k instalaci přechodové komory Bishop na modul Node 3 na ISS,“ informoval Michal Václavík z České kosmické kanceláře. Průběh celé operace začal tím, že staniční manipulátor Canadarm2 svým volným koncem vstoupil do dutého servisního modulu nákladní kosmické lodi Dragon 2, která ke stanici dorazila v rámci zásobovací mise CRS-21. Zde se robotické rameno zaměřilo na záchytný bod přechodové komory Bishop, ke kterému se následně připojilo. Po potvrzení správného záchytu mohly být uvolněny pojistky, které komoru Bishop držely v nákladovém prostoru. Manipulátor tak mohl opatrně zahájit přesun komory Bishop.

Přechodová komora Bishop ještě v trunku lodi Dragon 2
Přechodová komora Bishop ještě v trunku lodi Dragon 2
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Cílem je staniční modul Tranquillity, kde bude Bishop připojen v době, kdy nebude používán. Jedná se o komerční přechodovou komoru, která by měla umožnit zvýšit množství CubeSatů a malých družic vypouštěných z paluby Mezinárodní kosmické stanice. Společnost NanoRacks, která za tímto projektem stojí, navrhla zařízení, které je možné naplnit z útrob stanice nákladem, hermeticky uzavřít a odčerpat z něj atmosféru. Následně se naplněné komory ujme staniční paže, oddělí ji od stanice a namíří do volného prostoru. V tu chvíli se uvolní družice z útrob komory a po jejich vypuštění zase staniční manipulátor vrátí Bishop na jeho místo.

Komora Bishop při přesunu staničním manipulátorem.
Komora Bishop při přesunu staničním manipulátorem.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Zdroje informací:
https://www.facebook.com/
https://forum.kosmonautix.cz/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/Eppq4cBXEAAU90p?format=jpg&name=large
https://pbs.twimg.com/media/Epo1zQIW8AA_vPe?format=jpg&name=large
https://pbs.twimg.com/media/EppW4deW8AAqeby?format=jpg&name=large

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Michal Andrej
Michal Andrej
3 let před

Zaujímavá, elegantná technológia na vypúšťanie malých družíc prakticky ľubovolným smerom. Ale mám otázku (nie som na to expert) – nespôsobí orbitálna mechanika to, že malý satelit sa dostane po jednom oblete zase do blízkosti ISS (a prípadne s ňou aj koliduje)?

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  Michal Andrej

Nebezpečné to není. CubeSat se uvolňuje proti směru letu ISS. To znamená, že má oproti stanici menší rychlost. Díky tomu má tedy i jinou oběžnou dobu než ISS. To ve výsledku znamená, že se od stanice postupně vzdaluje.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.