sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: První pokus o zachránění Electronu

Zatím ještě bez záchytu vrtulníkem, ale jinak úplně stejně jako v ostrém provozu – tak má vypadat pokus o přistání prvního stupně rakety Electron na mořskou hladinu. V noci na pátek se ve 2:44 otevře startovní okno, které potrvá až do 5:34. Nákladem je 30 malých družic, mezi kterými najdeme třeba velmi zajímavý projekt Dragracer, který má vyzkoušet urychlení zániku objektu v atmosféře. Jeden 6U cubesat dostane 70 metrů dlouhý drát, který má zajistit stažení do atmosféry během necelého roku. Druhý cubesat toto zařízení mít nebude a očekává se, že do atmosféry vstoupí zhruba za sedm až devět let. Pokud tedy budete chtít ponocovat, rádi Vás přivítáme u našeho živě a česky komentovaného přenosu.

Náš přenos ze startu spustíme zhruba okolo 2:30 SEČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče.

EDIT 2:35
Nový termín startu je 3:20, začátek přenosu 3:05.

EDIT 2:30
Start se posouvá o pár minut kvůli letadlu v uzavřené oblasti. nový termín zatím nebyl oznámen, předběžně jsem začátek přenosu posunul na 2:50.

Zdroje informací:
https://twitter.com/
https://www.rocketlabusa.com/a

Zdroje obrázků:
https://techpit.sk/wp-content/uploads/2019/08/sgfhdghkdghj.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
13 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Petr Spurný
Petr Spurný
3 let před

Jaj, to ponocování mě zabije. Přeji úspěšný pokus záchrany Elektronu a hlavně žádné odklady!

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpovědět  Petr Spurný

A když odklady, tak aspoň oznámené předtím než si nařídíme budíky. 😉

PetrDub
PetrDub
3 let před

Já se asi vyspím a kouknu na to zítra. Ale píšu hlavně proto, že v té tiskové zprávě je asi chybka u Dragraceru. Hned na několika zdrojích (včetně TriSeptu https://trisept.com/millennium-space-systems-to-test-orbital-debris-solutions-with-trisept-rocket-lab-and-tethers-unlimited/) se uvádí, že ten kontrolní satelit vydrží cca 8 měsíců, možná až rok. V jiných článcích je třeba formulace 7 až 9 měsíců a v tiskové zprávě to možná někomu přišlo málo vylepšené 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpovědět  PetrDub

Díky moc, opravím to!

PetrDub
PetrDub
3 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Ještě jsem hledal něco novějšího a našel jsem článek https://trisept.com/millennium-space-experiment-to-measure-speed-of-satellite-deorbiting-system/, kde se píše o těch letech… Tak nevím. Možná došlo k tomu, že kvůli sdílené misi vypustí satelity výše, než původně plánovali, čímž dojde k prodloužení času deorbitace u obou satelitů.

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpovědět  PetrDub

To by dávalo smysl. U malých družic bývá obvyklé, že se mění buďto nosič nebo spolucestující a tím pádem i dráha, což je v tomto případě klíčové. Rozhodně díky za informaci!

Vasek
Vasek
3 let před

Proč tento pokus o stažení do atmosféry nedělají níže? Mělo by to 2 výhody – za pravé by tam nebyl vesmírný „odpad“ až devět let ale třeba jen rok. A za druhé by byly výsledky pokusu daleko dřív. Měli by třeba rozdíl 2 měsíce oproti 1 roku například. Napadá někoho v čem je ten pokus teď lepší?

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpovědět  Vasek

Dopustím se spekulace. Možná díky tomu, že je na této vyšší dráze jak bude sestup pomalejší, tak budou moci mnohem přesněji měřit rozdíly a sledovat změny v různých výškách.

Vojta
Vojta
3 let před

Pokud vím, charitativní akce spojená se zakladatelem společnosti Valve, který slíbil jeden dolar pro dětskou jednotku intenzivní péče za každé shlédnutí poslední mise Electronu (Return to sender), neplatí pouze pro živý přenos, ale i pro shlédnutí záznamu v následujících 24 hodinách. Takže pokud se chcete zúčastnit, tak pořád můžete na kanále Rocket Lab na YouTube.

Trpaslík byl vybrán kvůli tomu, že se objevil ve hře Half-life 2 Episode 2, která končí vypuštěním rakety na orbitu. Jedním z nepovinných úkolů je do té rakety naložit mimo jiné právě takového zahradního trpaslíka.

Ten reálný na Electronu má kromě propagace sloužit i jako test odolnosti struktury vyrobené novým způsobem 3D tisku. Asi jde jen o to, jestli přežije vibrace při startu, protože je pevně připojen je Kickstage, který zanikne v atmosféře a předpokládám, že nebude možné dohledat, kam dopadly zbytky (pokud vůbec nějaké budou).

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpovědět  Vojta

Díky moc za doplnění, hlavně to o těch zhlédnutích záznamu jsme nevěděl.

MilanV
MilanV
3 let před

Chci jen poděkovat, a to hned dvojmo: děkuju za pěkný přenos, obzvlášť po tolikáté v poslední krátké době přes noc. A také děkuju za tu krátkou zprávičku o výsledku. Mnohem raději ráno kouknu na přenos, když už vím, co a jak se stalo. Rozhodně se nemusíte bát, že bych se na video pak nepodíval – naopak.
(Teda pokud bude Mall fungovat – pak se podívám pokaždé. Jinak, logicky, nemám šanci. Jako naposledy u Crew Dragonu, to mě hodně mrzelo.)

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpovědět  MilanV

Díky, jsem rád, že se vám přenos líbil.

zvejkal
zvejkal
3 let před

Potvrdzujem, pekny prenos a super, ze booster dosadol na padaku.
Dufam, ze v blizkej buducnosti to aj uvidime.

https://kosmonautix.cz/2020/11/19/zive-a-cesky-prvni-pokus-o-zachraneni-electronu/