sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Další fáze zkoušek robotického tankování na ISS

Americký projekt RRM3 (Robotic Refueling Mission 3) úspěšně dokončil svou druhou sadu činností s robotickými nástroji. Na Mezinárodní kosmické stanici vyzkoušel klíčové technologie nutné k přečerpávání kryogenních látek, které se dají využít jako chladicí médium, pohonná látka nebo jako součást systémů podpory života. Vyzkoušené technologie půjde využít i v projektech, které mají prodloužit životnost družic, ale podpoří i cesty k Měsíci či Marsu. Mezi 19. a 22. říjnem se RRM3 s pomocí staničního manipulátoru Dextre podařilo propojit více než tři metry dlouhou hadici s kryogenním ventilem, přičemž systém neustále kontroloval správnost spojení.

CST manipuluje s třímetrovou hadicí.
CST manipuluje s třímetrovou hadicí.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Možná se to nezdá jako velká věc, ale bylo to poprvé, kdy Dextre držel v obou svých pažích nějaký nástroj. Součástí RRM3 byla jak hadice s robotickými nástroji, které symbolizovaly budoucí servisní družici, tak i ventil a trubky, které zase symbolizovaly družici, která potřebuje doplnit nádrže. Dextre při této demonstraci souběžně pracoval se dvěma nástroji – CST (Cryogen Servicing Tool) pro vlastní manipulaci a VIPIR2 (Visual Inspection Poseable Invertebrate Robot 2) pro vizuální kontrolu. Jedna paže držela nástroj CST, který byl potřeba k zachycení hadice a její navedení k ventilu. Druhá paže zasunula hadovitou kameru VIPIR2 do potrubí, aby bylo jisté, že byla hadice vložena správně.

Projekt RRM3 byl na oběžnou dráhu dopraven v prosinci roku 2018 a první sadu robotických činností dokončil v srpnu 2019, kdy prověřil správné fungování svých nástrojů a systém adaptéru pro hadici, který je vhodný pro robotickou manipulaci. Zařízení potkala v loňském roce závada – systém chlazení kapalného metanu vypověděl službu a kryogenní kapalina se začala ohřívat a měnit v plyn. Z bezpečnostních důvodů proto došlo v dubnu k jeho vypuštění. I tak šlo o rekord – kryogenní kapalina nikdy nebyla v kosmickém prostoru uchovávána delší dobu bez úniků.

Manipulátor Dextre vůbec poprvé pracoval souběžně s nástroji v obou pažích - v pravé držel samotné zařízení pro manipulaci s hadicí, v levé pak zařízení pro kontrolu.
Manipulátor Dextre vůbec poprvé pracoval souběžně s nástroji v obou pažích – v pravé držel samotné zařízení pro manipulaci s hadicí, v levé pak zařízení pro kontrolu.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/rrm3_ops_merged_high_res.png
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/rrm3_image_4.png
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/rrm3_image_2.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
https://kosmonautix.cz/2020/10/25/dalsi-faze-zkousek-robotickeho-tankovani-na-iss/