sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Další fáze zkoušek robotického tankování na ISS

Americký projekt RRM3 (Robotic Refueling Mission 3) úspěšně dokončil svou druhou sadu činností s robotickými nástroji. Na Mezinárodní kosmické stanici vyzkoušel klíčové technologie nutné k přečerpávání kryogenních látek, které se dají využít jako chladicí médium, pohonná látka nebo jako součást systémů podpory života. Vyzkoušené technologie půjde využít i v projektech, které mají prodloužit životnost družic, ale podpoří i cesty k Měsíci či Marsu. Mezi 19. a 22. říjnem se RRM3 s pomocí staničního manipulátoru Dextre podařilo propojit více než tři metry dlouhou hadici s kryogenním ventilem, přičemž systém neustále kontroloval správnost spojení.

CST manipuluje s třímetrovou hadicí.
CST manipuluje s třímetrovou hadicí.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Možná se to nezdá jako velká věc, ale bylo to poprvé, kdy Dextre držel v obou svých pažích nějaký nástroj. Součástí RRM3 byla jak hadice s robotickými nástroji, které symbolizovaly budoucí servisní družici, tak i ventil a trubky, které zase symbolizovaly družici, která potřebuje doplnit nádrže. Dextre při této demonstraci souběžně pracoval se dvěma nástroji – CST (Cryogen Servicing Tool) pro vlastní manipulaci a VIPIR2 (Visual Inspection Poseable Invertebrate Robot 2) pro vizuální kontrolu. Jedna paže držela nástroj CST, který byl potřeba k zachycení hadice a její navedení k ventilu. Druhá paže zasunula hadovitou kameru VIPIR2 do potrubí, aby bylo jisté, že byla hadice vložena správně.

Projekt RRM3 byl na oběžnou dráhu dopraven v prosinci roku 2018 a první sadu robotických činností dokončil v srpnu 2019, kdy prověřil správné fungování svých nástrojů a systém adaptéru pro hadici, který je vhodný pro robotickou manipulaci. Zařízení potkala v loňském roce závada – systém chlazení kapalného metanu vypověděl službu a kryogenní kapalina se začala ohřívat a měnit v plyn. Z bezpečnostních důvodů proto došlo v dubnu k jeho vypuštění. I tak šlo o rekord – kryogenní kapalina nikdy nebyla v kosmickém prostoru uchovávána delší dobu bez úniků.

Manipulátor Dextre vůbec poprvé pracoval souběžně s nástroji v obou pažích - v pravé držel samotné zařízení pro manipulaci s hadicí, v levé pak zařízení pro kontrolu.
Manipulátor Dextre vůbec poprvé pracoval souběžně s nástroji v obou pažích – v pravé držel samotné zařízení pro manipulaci s hadicí, v levé pak zařízení pro kontrolu.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/rrm3_ops_merged_high_res.png
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/rrm3_image_4.png
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/rrm3_image_2.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.