sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

8K rozlišení u Marsu

Japonská kosmická agentura JAXA a Japonská vysílací společnost NHK oznámily společný vývoj projektu „Super Hi-Vision Camera“. Tohle zařízení by mělo letět na misi MMX (Martian Moons eXploration) a zvládne pořizovat ve vesmíru snímky v rozlišení 4K a 8K. Bylo by to vůbec poprvé v historii, kdy bychom měli možnost vidět zblízka Mars a jeho měsíce v takto mimořádném rozlišení. Když vědci dostanou možnost spojit tyto snímky v obřím rozlišení s dalšími daty z jiných přístrojů, bude možné posunout naše znalosti o planetě a jejích měsících na novou úroveň.

JAXA zatím plánuje, že by ke startu mise MMX mohlo dojít ve fiskálním roce 2024, přičemž tato mise cílí na objasnění záhad spojených s původem marsovských měsíců a evolucí tohoto systému. Mise MMX je mezinárodní projekt určený k dopravě vzorků na Zemi. Sonda zároveň bude provádět vědecký průzkum Phobosu a Deimosu, přičemž na Phobosu přistane, odebere zde vzorky regolitu a vrátí je na Zemi.

3D snímek Phobosu ze sondy TGO
3D snímek Phobosu ze sondy TGO
Zdroj: http://www.esa.int/

Společnost NHK má nyní za úkol postavit přístroj Super Hi-Vision Camera, který bude v ultravysokém rozlišení zachytávat celý průběh mise. Podle plánu by se na Zemi měly posílat snímky v pravidelných intervalech, přičemž originální data budou nahrána do palubního úložiště v návratovém pouzdru, které se vrátí na Zemi.

NHK není na poli kosmonautického využití kamer žádným nováčkem. Podílela se už na překonání překážek spojených s živým vysíláním z paluby raketoplánu v roce 1992, účastnila se i vývoje snímacího zařízení pro lunární sondu Kaguya, natáčení ve 4K na ISS a na starost měla také vizualizaci přistávacích operací sondy Hayabusa 2. Nyní čeká na firmu další krok vpřed – historicky první 8K snímky Marsu a jeho měsíců. Kromě toho chce JAXA využít firmu NHK k vizualizaci skutečného chování sondy – k tomu poslouží kombinace snímků ve 4K a 8K rozlišení společně s telemetrií od sondy. Takovou vizualizaci ocení nejen veřejnost, ale i pozemní operátoři.

Přeloženo z:
https://global.jaxa.jp/

Zdroje obrázků:
https://global.jaxa.jp/press/2020/09/images/20200910-2_01.png
http://www.esa.int/…/16558760-1-eng-GB/Phobos_in_3D.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Vaclav
Vaclav
4 let před

Japonci u Marsu zaváhali. Sice se o let k Marsu pokusili jako třetí stát na světě, dokonce jako třetí k Marsu doletěli s funkční sondou, ale dva pokusy o vytvoření družice Marsu se jim nepovedly. Předběhla je Evropa a Indie. Na jaře příštího roku bude mít šanci Čína a Emiráty jako pátý a šestý stát s vlastní družicí Marsu.

racek
racek
4 let před
Odpověď  Vaclav

O pořadí u Marsu přece vůbec už dávno nejde. Důležitý je jen přístrojové vybavení a vědecké výsledky. V této disciplíně obecně zrovna japončíci jsou velmi úspěšní.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.