sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Anduril

Společnost Anduril získala zakázku od U.S. Space Force za 99,7 milionů dolarů na modernizaci Space Surveillance Network (SSN), využívající umělou inteligenci ke zvýšení povědomí o vesmírné doméně a detekci hrozeb.

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Thomasův návrat na ISS (1. díl – Skafandry)

Pokud čtete náš web už delší dobu, možná si vzpomenete na seriál Thomasův fotokoutek, ve kterém jsme Vám přinášeli fotografie od Thomase Pesqueta. Tento francouzský astronaut během svého pobytu na ISS nahrával na sociální sítě mnoho snímků nejen Země z nadhledu, ale zachycoval i momenty ze života na stanici – od běžných činností až po výstupy do volného prostoru a vědecký výzkum. Jeho fotky byly vždy doplněny o komentář, který jsme ke snímku přidali přeložený do češtiny. Jelikož se nyní Thomas chystá na svůj druhý kosmický let a jelikož jej neopustila touha dělit se s ostatními o novinky na sociálních sítích, rozhodli jsme se přinést Vám nový seriál – Thomasův návrat na ISS, ve kterém Vám přineseme fotografie z jeho pozemní přípravy.

Oproti Thomasovu fotokoutku bude Thomasův návrat na ISS nepravidelný seriál, který vyjde pouze pokud Thomas něco zveřejní. Stejně tak se změní i formát článku – nenajdete v něm všechny Thomasovy fotky, ale pouze ty, které nás ze zveřejněného balíku zaujmou nejvíce. Pokud byste si chtěli prohlédnout i zbylé fotky, stačí kliknout na odkaz uvedený ve zdrojích informací na konci článku. A pokud nebude k dispozici Thomasův popisek, doplníme obrázek vlastním textem. To by mohlo být všechno, teď už si můžete vychutnat fotografie z Houstonu, kde se Thomas Pesquet připravuje na svou druhou kosmickou misi.

Setkal jsem se se Sojčim z Japonska a Reganem, naším instruktorem od NASA pro trénink výstupů do volného prostoru na Johnsonově středisku. Ale co si myslíte, že děláme na fotce? Povolené jsou pouze „špatné“ odpovědi.
Setkal jsem se se Sojčim z Japonska a Reganem, naším instruktorem od NASA pro trénink výstupů do volného prostoru na Johnsonově středisku. Ale co si myslíte, že děláme na fotce? Povolené jsou pouze „špatné“ odpovědi.
Zdroj: https://live.staticflickr.com/
Prošli jsme si, jak udržovat americké skafandry označované v kosmickém žargonu jako EMU (Extravehicular Mobility Units). V podstatě malé skafandry samy o sobě vyžadují docela dost technických znalostí, abyste je mohli udržovat - od elektřiny (světla helmy!) a rádiové komunikace, přes kontrolu úniků, až po chladicí a topný systém - vše musí být v perfektním stavu, aby nás skafandr udržel naživu, když vystoupíme mimo vesmírnou stanici!
Prošli jsme si, jak udržovat americké skafandry označované v kosmickém žargonu jako EMU (Extravehicular Mobility Units). V podstatě malé skafandry samy o sobě vyžadují docela dost technických znalostí, abyste je mohli udržovat – od elektřiny (světla helmy!) a rádiové komunikace, přes kontrolu úniků, až po chladicí a topný systém – vše musí být v perfektním stavu, aby nás skafandr udržel naživu, když vystoupíme mimo vesmírnou stanici!
Zdroj: https://live.staticflickr.com/
Thomas Pesquet při pozemním nácviku se skafandrem EMU.
Thomas Pesquet při pozemním nácviku se skafandrem EMU.
Zdroj: https://live.staticflickr.com/
Thomas Pesquet a Sojči Noguči při pozemním nácviku se skafandrem EMU.
Thomas Pesquet a Sojči Noguči při pozemním nácviku se skafandrem EMU.
Zdroj: https://live.staticflickr.com/
Thomas Pesquet
Thomas Pesquet
Zdroj: https://live.staticflickr.com/
Thomas Pesquet a Sojči Noguči při manipulaci s helmou skafandru EMU.
Thomas Pesquet a Sojči Noguči při manipulaci s helmou skafandru EMU.
Zdroj: https://live.staticflickr.com/

Zdroje informací:
https://www.flickr.com/

Zdroje obrázků:
https://fsmedia.imgix.net/fa/32/4f/20/8e07/4f08/8a7a/89bfa7de6335/thomas-pesquet.jpeg
https://live.staticflickr.com/65535/50021439783_43eb6eee5f_k_d.jpg
https://live.staticflickr.com/65535/50022242967_358d9f7fda_k_d.jpg
https://live.staticflickr.com/65535/50021982976_af62d3f54b_k_d.jpg
https://live.staticflickr.com/65535/50022240167_c7d55998d5_k_d.jpg
https://live.staticflickr.com/65535/50021440368_341d7005a5_k_d.jpg
https://live.staticflickr.com/65535/50021984091_4766860ddc_k_d.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
SaturnV
SaturnV
4 let před

Výborně! Moc se těším na další díly. Vypadá to opravdu zajímavě!

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  SaturnV

Je to trochu sázka na náhodu, protože nevíme, jak často bude Thomas tyhle aktualizace dělat, ale může to být ještě zajímavé. 😉

Dan
Dan
4 let před
Odpověď  Dušan Majer

Fotky z jeho pobytu na ISS byly skvělé, tak doufejme 🙂

Kamil
Kamil
4 let před

Už si Thomas vybral jméno při svou misi?

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Kamil

Mají to oznámit až během letošního léta. Uvedli jsme to i v tehdejším článku.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.