Druhý pilíř evropské datové dálnice je připraven na vstup do ostré služby. Systém EDRS (European Data Relay System) pomáhá družicím sledujícím Zemi přenášet v téměř reálném čase do řídících středisek v Evropě velké objemy dat, které mají často potenciál zachránit lidské životy. Druhá družice této sítě, EDRS-C nyní úspěšně dokončila fázi aktivace a ověřování palubních systémů, takže když závěrečné zhodnocení neodhalilo žádný problém, může začít nabízet své služby.
K vypuštění došlo 6. srpna roku 2019 a družice pak s pomocí vlastních motorů dosáhla geostacionární dráhy. Tady pak začalo šestiměsíční kolečko pečlivých testů a ověřovacích měření. Právě pozice na geostacionární dráze hraje v systému EDRS významnou roli. Družice na této dráze jsou z pohledu pozorovatele na zemi stabilní – naopak družice sledující naši planetu oběhnou kolem Země zhruba za hodinu a půl, takže doba na přenos jejich dat přímo na pozemní stanici je jen krátká. Systém EDRS využívá laserových paprsků ke komunikaci s družicemi sledujícími Zemi a tato data pak posílá do pozemních středisek prakticky v reálném čase. Kdyby tento systém neexistoval, mohly by družice na nízké oběžné dráze posílat naměřené údaje jen jednou za devadesát minut.
Během ověřovací fáze bylo prokázáno, že všechny systémy EDRS-C fungují správně – testovalo se spojení s družicí Sentinel 2B, která spadá pod program Copernicus, který má na starosti Evropská unie. EDRS-C nyní prokazuje své schopnosti při komunikaci se čtyřmi družicemi Sentinel v rámci dalšího zhodnocení, které by mohlo skončit během pár týdnů. Jakmile bude tento krok ukončen, přidá se EDRS-C ke své starší sestře EDRS-A, která se stala prvním blokem systému EDRS. Na oběžnou dráhu se dostala v lednu 2016 a své služby začala nabízet v listopadu téhož roku.
EDRS-A má za úkol přenášet informace z mezinárodní kosmické stanice, jakmile bude na vnější plášť modulu Columbus instalováno příslušné vybavení. Celý systém EDRS má Evropě zajistit samostatnost v otázce datových přenosů a jedná se o společný projekt ESA a firmy Airbus. Platforma družice EDRS-C vznikla v německé firmě OHB System a laserové terminály vyrobili specialisté z firmy Tesat-Spacecom a německé kosmické agentury DLR.
Přeloženo z:
https://www.esa.int/
Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/images/2016/06/edrs-c/16018015-2-eng-GB/EDRS-C.jpg
http://www.esa.int/…/EDRS-C_in_Airbus_s_Compact_Antenna_Test_Range_facility.jpg