sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Záchranný motor pilotovaného Orionu

Kosmická loď Orion bude při startu vybavena záchrannou věžičkou, která ji v případě nebezpečí odnese pryč od rakety SLS. Tato věžička bude tvořena třemi typy motorů na tuhé pohonné látky. Největší z nich je motor únikový, který zajistí samotné vzdálení lodě od rakety. Tento motor pro první pilotovanou výpravu v lodi Orion již dorazil na Floridu. Tahač s transportním kontejnerem vyjel z areálu firmy Northrop Grumman v Promontory (stát Utah) a 13. dubna dorazil na Kennedyho středisko. Únikový motor pro misi Artemis II nyní na Floridě čeká celá série zkoušek, které ověří jeho připravenost.

Přeloženo z:
https://www.facebook.com/

Zdroje obrázků:
https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/…2809b75a2424c92c89bb923518c35669&oe=5EC015B3

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
poipop
poipop
5 let před

Nejspíš tomu úplně nerozumím. Ale jak je velký / těžký ten motor? Tak nějak jsem měl za to, že jde o objem dejme tomu řádově metr v průměru a třeba metr na délku. A hmotnost, že může být když hodně tak ve stovkách kg. A tak si říkám, jaký je vůbec důvod, že se takový motor převáží kamionem s nosností desítek tun? Nechci tu myšlenku šmahem zahodit vysvětlením že proto, že na to jsou peníze….. A asi tomu nerozumím, ale podobný objem a hmotnost bych přes půlku států poslal spíš dodávkou. Ale uznávám, nejsem Northrop.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  poipop

Kompletně celý LAS (záchranná věžička) váží cca 8 tun. Hmotnost únikového motoru jsem nedokázal najít. Domnívám se, že kontejner byl potřeba nikoliv kvůli rozměrům, ale spíše pro udržení optimálního prostředí transportovaného kusu.

Ivo
Ivo
5 let před
Odpověď  poipop

Kdysi jsem viděl předchůdce tohoto motoru na KSC a byl tedy pěkně dlouhý, odhaduji tak kolem 8 metrů. Musí být asi frustrující, když někdo pracuje na tomto projektu již přes 20 let (je to asi 12 let zpátky a už tehdy na tom pracovali skoro deset let) a ještě ani jednou neletěl. :-/

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Ivo

To není zase takový problém. Ti lidé jsou na to zvyklí a o to víc se těší. 😉

HM
HM
5 let před
Odpověď  Dušan Majer

Možná mají trochu rozporuplné pocity. Jejich dílo totiž odvede svou práci pouze v případě, že se na raketě něco podělá a to je jistě velmi nežádoucí a tedy relativně málo pravděpodobná událost.
Co se týče dobrého pocitu z práce, já bych se těšil asi nejvíc na nějaký certifikační test 🙂

Jiří Hošek
5 let před
Odpověď  HM

Finální letový test záchranné věžičky Orionu byl uskutečněn 2.7.2019.comment image

Jiří Hošek
5 let před
Odpověď  Ivo

Záchranná věžička Orionu už letěla třikrát.

Jiří Hošek
5 let před
Odpověď  poipop

Pro představu velikosti – fotografie únikového motoru pro Artemis I při vykládce z kamionucomment image

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.