Poté, co Čína při premiérové misi ztratila raketu Dlouhý pochod 7A, si mohla tato země dnes zlepšit náladu. Na raketě Dlouhý pochod 2C totiž vynesla trojici družic pro síť Čchuang-sin-5 (Chuangxin-5), která byla vypuštěna pod označením Yaogan Weixing-30 Várka-6. Ke startu došlo z kosmodromu Si-čchang přesně ve 4:43 SEČ. Podobně jako v případě jiných startů pro tuto sérii, jde i tentokrát o další kusy určené k dálkovému průzkumu. Tyto družice by se konkrétně měly zaměřit na provádění elektromagnetických měření a dalších experimentů.
Podobně jako měl Sovětský svaz (a v trochu menší míře i současné Rusko) své univerzální krycí označení Kosmos, tak Čína využívá označení Yaogan k zakrytí armádní podstaty objektů na oběžné dráze. Družice Čchuang-sin-5 vyvinulo Středisko malých družic v rámci Čínské akademie věd. Zatím všechny družice ze sítě Yaogan Weixing-30 / Čchuang-sin vynesly rakety Dlouhý pochod 2C z kosmodromu Si-čchang.
První trojice se na oběžnou dráhu vydala 29. září 2017, stejný rok 24. listopadu následovala druhá trojice. Yaogan Weixing-30 Várka-3 startovala 25. prosince 2017 a hned 25. ledna 2018 přišla čtvrtá skupina. Před dnešním startem byla poslední pátá várka vypuštěná 26. července 2019. Vypouštět družice po trojicích není ani pro Čínu nic nového. Už dříve tu bylo několik misí, které na jednu raketu posadily tři družice – podobně, jako v případě amerického systému NOSS pro dohled nad oceány. Po trojicích létaly třeba projekty Yaogan 9, 16, 17, 20 a 25 na raketách Dlouhý pochod 4C z kosmodromu Ťiou-čchüan, Předpokládá se, že v těchto případech jde o družice armádního systému Ťien-ping-8 (Jianbing-8) na drahách 1100 × 1100 km se sklonem 63° vůči rovníku.
Přeloženo z:
https://www.nasaspaceflight.com/
Zdroje obrázků:
https://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2020/03/NSF-2020-03-24-04-25-27-736.jpg
Nevíte co způsobilo selhání rakety Dlouhý pochod 7A?
Zatím se neoficiálně mluví o třetím stupni.
Neoficiálne o druhom…
Aha, tak jsem asi vycházel ze starých informací. Díky.
Na upresnenie – prvé hypotézy predpokladali zlyhanie tretieho stupňa. Ale celkom skoro sa objavilo amatérske video, v ktorom je vidieť že druhý stupeň pravdepodobne explodoval (alebo že by to bola len anomália?).
Rozhodně díky za upřesnění.