V průběhu února byl k integraci do vznikající sondy JUICE doručen první vědecký přístroj – ultrafialový spektrograf UVS. Přiložená hlavní fotka článku jej zachycuje ještě před odesláním. Přístroj byl navržen a postaven v americkém Texasu, konkrétně na Southwest Research Institute v San Antoniu. Mise JUICE, první evropský projekt z kategorie velkých, má odstartovat v roce 2022 a v roce 2029 dorazí k Jupiteru. Tady bude zkoumat nejen obří plynnou planetu, ale také její největší měsíce – Ganymed, Callisto a Europu.
Sonda, jejímž hlavním dodavatelem je firma Airbus Defence and Space, ponese deset špičkových vědeckých přístrojů, které prozkoumají Jupiterův systém a navíc na palubě najdeme i anténu, která kromě komunikace poslouží i k vědeckým měřením. Deset zmíněných přístrojů bude měřit lokální vlastnosti atmosféry Jupiteru, plazmatické prostředí, ale bude provádět i dálková snímkování povrchu či měření vnitřní stavby ledových měsíců.
Doručený přístroj UVS se má zaměřit právě na tyto tři velké měsíce, u kterých se předpokládá oceán ukrytý pod povrchovým ledem. UVS bude zaznamenávat ultrafialové záření, které tyto měsíce vyzařují, či odráží a na základě toho se vědci pokusí určit složení látek na povrchu jednotlivých měsíců, ale i v jejich atmosférách včetně vodních výtrysků z Europy. Vědci díky tomu získají také možnost prozkoumat, jak tato ledová tělesa interagují s Jupiterem a jeho masivní magnetosférou.
UVS pokryje vlnové délky od 55 do 210 nanometrů při spektrálním rozlišení lepším než 0,6 nanometru. Očekává se, že v případě Ganymedu dosáhne prostorového rozlišení 0,5 km a v případě Jupiteru 250 km. Nyní je již přístroj v německém Friedrichshafenu, kde bude integrován do těla sondy. Zbývajících devět vědeckých přístrojů se buďto ještě sestavuje, nebo již testuje u příslušných týmů. Jejich doručení k integraci se očekává v průběhu letošního roku.
Přístroj UVS je podílem americké agentury NASA na projektu JUICE. Tým, který za ním stojí, vedou odborníci ze Southwest Research Institute, ale najdeme v něm i vědce z University of Colorado v Boulderu, nebo SETI institute. Ale zdaleka nejsou všichni jen z USA, najdeme mezi nimi i zástupce Evropy – třeba specialisté z Velké Británie (University of Leicester a Imperial College London), Belgie (University of Liège) či Francie (Laboratoire Atmosphères, Milieux, Observations Spatiales). Na zapojení přístroje UVS do projektu JUICE dohlíží program New Frontiers agentury NASA, konkrétně pak odborníci z Marshallova střediska.
Přeloženo z:
http://www.esa.int/
Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/First_instrument_delivered_for_Jupiter_Icy_Moon_Explorer.jpg
https://sci.esa.int/sci-images/content/images/2019/JUICE_Instruments_600w.jpg
https://www.lpi.usra.edu/opag/meetings/jan2014/presentations/19_gladstone.pdf
Super info, Tuším v 2024 ma odštartovať Europa Clipper Dve misie súčasne pri Jupiteri a jeho mesiacoch, čo viac si priať ?
🙂 😮
Já bych věděl: dvě paralelní sondy k Uranu a Neptunu.
Žiaľ to tak skoro nebude hroziť !