Falconu dnes selhal motor – proto nepřistál

Dnešní start Falconu 9 s pátou várkou ostrých družic Starlink proběhl ve 13:16 z floridské rampy 39A. Hlavní úkol, tedy doručení nákladu na oběžnou dráhu se podařil a mise je tedy hodnocena právem jako úspěšná. Diváky přenosu však vždy zajímá i sekundární úkol – tedy pokus o přistání prvního stupně a pokus o zachycení aerodynamických krytů loděmi GO MS Tree a GO Ms Chief. Bohužel však první stupeň při své páté misi nedokázal přistát. A jak se později ukázalo, ve vodě skončily i obě recyklované poloviny aerodynamického krytu.

Na tuto misi vyrazil první stupeň s označením B1048 a šlo o vůbec první případ, kdy nějaký první stupeň letěl na pátou misi. Jeho přistání na mořské plošině Of Course I Still Love You se ale nepodařilo. S vysvětlením přispěchal zakrátko Elon Musk. Ten na Twitteru oznámil, že jeden z motorů prvního stupně postihla anomálie (předčasné vypnutí) ještě během vzletové fáze, tedy v době, kdy byl ještě pořád připojen k hornímu stupni. Inkriminovaný moment je vidět i v přenosu – níže najdete konkrétní pasáž (anomálie v čase 2:21 po startu), po které SpaceX zařadila pohled z pozemní kamery.

Selhání motoru však naštěstí nemělo vliv na finální dosaženou dráhu. Jednak díky tomu, že motor ukončil svou činnost pouze deset sekund před plánovaným vypnutím a také se ukázala výhoda devíti motorů. Při ztrátě jednoho z nich přijde nosič jen o devítinu tahu. Něco podobného se Falconu stalo při misi CRS-1, kdy zhruba 80 sekund po startu vybuchl jeden motor (tehdy ještě Merlin 1C).

Selhání motoru Merlin 1C při misi CRS-1

Selhání motoru Merlin 1C při misi CRS-1
Zdroj: https://www.astro.cz/

Tehdy k této anomálii došlo zhruba o minutu dříve než dnes, takže dohánění oběžné dráhy bylo složitější. Ale zpět k dnešnímu startu. Selhání motoru při vzletové fázi je ale samozřejmě potenciální bezpečnostní hrozba. Elon Musk proto jedním dechem po osvětlení příčiny dodal, že před další misí bude muset proběhnout pečlivé vyšetřování, které se na celou situaci detailně zaměří.

V další zprávě zase Musk uvedl, že se zatím nedá vyloučit souvislost selhání motoru s příčinou odkladu nedělního startu. Stupeň už toho měl z minulých misí dost a proto selhání nemusí být až tak překvapivé. Dozvěděli jsme se také, že první stupně, které budou posouvat hranice znovupoužitelnosti, nechce SpaceX nasazovat na mise pro platící zákazníky, ale pro své vlastní projekty. A ještě Vám dlužíme informace o aerodynamických krytech, které byly při aktuální misi také použity opakovaně. SpaceX oznámila, že kryty přistály do vody, ze které byly rychle vyloveny.

Zdroje informací:
https://twitter.com/
https://twitter.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/ETZMC7SWoAAwee_?format=jpg&name=large
https://www.astro.cz/_data/images/news/2012/11/17/oospacex_engine.jpg

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

32 komentářů ke článku “Falconu dnes selhal motor – proto nepřistál”

 1. Casso napsal:

  skvely titulny obrazok 🙂

  vie sa nieco o pristani? ci stupen sa aspon pokusil o pristatie na hladine? bolo by skvele, ak by mala spacex co najviac materialu na skumanie…

 2. Jiri Svarc napsal:

  Myslíte si, že toto selhání motoru, by při misi s posádkou spustilo aktivaci záchranného systému?

 3. pbpitko napsal:

  „ukončil sovu činnost”
  Milý preklep. 🙂

 4. janecka napsal:

  Manželka při venčení v 19:50 pozorovala prelet trainu druzic starlink! Měla samozřejmě šátek…

 5. Ladinek napsal:

  Zdravim,
  mam otazku, ptal jsem uz v chatu, ale bez odpovedi. Jelikoz delam filmarinu tak bych se rad dozvedel neco o tom jak funguje tym ktery zajistuje prenos. Jestli je to jako v beznem tv vysilani tedy kameramani, technici, strihac a rezie nebo jestli to maj udelany nejak jinak. A s tim spojeny dalsi veci, jako technika, zazemi atp.,tedy pokud se o tom vubec neco vic vi. Predem diky, za pripadny informace…

 6. Vasek napsal:

  Myslím že pro SpaceX jsou mise Starlink dobrá příležitost otestovat motory alias celé 1.stupně až na doraz co vydrží. Nic moc neriskují (navíc ještě když se družice dostanou tam kam mají) a i když se něco pokazí tak aspoň mají data k analýze a mohou zjistit slabé místa a bou vědět na co si mají dávat příště pozor. Jenom mě mrzí že nevysílali přenos z kamer 1. stupně. Ať mi nikdo nevykládá že to byla náhoda. Viděli na telemetrii že to není v pořádku. Mrzí mě to o to víc po tom co Musk prohlásil že budou vysílat vše. Ale samozřejmě chápu že na druhou stranu nemusí vysílat vůbec nic že?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.