sociální sítě

Přímé přenosy

Žádné plánované přenosy nebyly nalezeny.

krátké zprávy

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

NG-22

V prohlášení z 26. března NASA uvedla, že modul Pressurized Cargo Module pro Cygnus, který měl letět s misí NG-22 k ISS, je poškozený a nebude použit pro tuto misi, která měla odstartovat v červnu.

Space Systems

Velitelství Space Systems oznámilo 27. března, že Rocket Lab a Stoke Space se připojí k Blue Origin, SpaceX a United Launch Alliance (ULA) v programu National Security Space Launch (NSSL) Phase 3 Lane 1.

CFO NASA

Bílý dům předložil Senátu 24. března nominaci Grega Autryho na pozici finančního ředitele agentury NASA. Autry byl nominován na pozici CFO NASA v červenci 2020, několik měsíců po odchodu Jeffa DeWita. Senát jeho nominaci tehdy neschválil.

Gravitics

Společnost Gravitics oznámila 26. března, že obdržela navýšení strategického financování, neboli STRATFI, ocenění od SpaceWERX, komerční složky Space Force, v hodnotě až 60 milionů dolarů.

Vulcan

Velitelství vesmírných systémů Space Forces oznámilo 26. března, že dokončilo dlouho očekávanou certifikaci rakety Vulcan po analýze dat ze dvou certifikačních startů rakety v lednu a říjnu 2024.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Jména lidí z celého světa mohou letět k Marsu

V rámci kampaně Send Your Name to Mars vyzývala NASA veřejnost po celém světě, aby se lidé přes internet zaregistrovali a jejich jména pak na Mars dopraví vozítko Perseverance. Celkově se do akce zapojilo 10 932 295 lidí. Jména byla elektronovým paprskem vypálena na tři křemíkové čipy o velikosti nehtu. Společnost jim dělá 155 esejí od finalistů výzvy k pojmenování tohoto vozítka. Čipy byly následně 16. března na Kennedyho středisku připojeny k hliníkové desce na roveru Perseverance. Je to další důkaz blížícího se startu – ten nás čeká už v létě a v kráteru Jezero by se mělo přistávat 18. dubna 2021.

Rover Perseverance s připojenou destičkou - najdete ji v zadní části před radioizotopovým termoelektrickým generátorem.
Rover Perseverance s připojenou destičkou – najdete ji v zadní části před radioizotopovým termoelektrickým generátorem.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Společně se třemi výše popsanými čipy je tu také anodizovaná destička s laserem vypálenou grafikou, která zobrazuje Zemi, Mars a hvězdu, která dává oběma planetám světlo. Tato grafika má symbolizovat rover, který propojuje oba světy a zároveň styl tohoto obrázku vzdává hold plaketám na sondách Pioneer a zlatým deskám na Voyageru 1 a 2. Destička bude na snímcích dobře vidět, protože je umístěna na vzpěře v zadní části.

Aktuální epidemie koronaviru nemá dopad na předstartovní přípravy roveru Perseverance. Výše popsaná instalace byla jen jednou z mnoha souběžně probíhajících činností, která se týkají sestavování, testování a příprav jednotlivých systémů na start. 21. března tým začal konfigurovat rover, aby mohl letět na raketě Atlas V. Nejde o jednoduchý proces – všechny kroky se musí pečlivě monitorovat. Je potřeba složit robotickou paži, sklopit a na místě zajistit stožár s „hlavou“ vozítka, ale také sklopit podvozek a kola. Vědecký rover Perseverance váží jen lehce pod 1043 kg a jeho úkolem je pátrání po stopách dávného mikrobiálního života. Kromě toho má pomoci lépe porozumět klimatu a geologii Marsu. Důležitý je i odběr vzorků pro jejich budoucí návrat na Zemi.

A pokud jste nechali své jméno letět k Marsu, máte nárok na pamětní certifikát. Dohledat jej můžete na této adrese.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia23769-16_0.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia23770-16.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
16 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
SaturnV
SaturnV
5 let před

Zaregistroval jste se tam?

Marw
Marw
5 let před
Odpověď  SaturnV

JJ, podobne ako aj na Parker Solar Probe 🙂 podla mna velmi mila forma propagacie.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Marw

NASA toho využívá i u dalších projektů – třeba poslední mise raketoplánů, rover Curiosity a myslím si, že i OSIRIS-REx. Ale tím si nejsem jistý.

Spytihněv
Spytihněv
5 let před
Odpověď  Dušan Majer

OSIRIS-REx také veze početnou posádku. Pokud vím, má na palubě dva čipy. Jeden v návratovém pouzdru a ten druhý zůstane na sondě a bude s ní pokračovat v misi.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  SaturnV

Ano. 😉

pbpitko
pbpitko
5 let před
Odpověď  SaturnV

ÁNO 🙂

v600
v600
5 let před
Odpověď  SaturnV

Taky tam mám svoje jméno 🙂

Aneb jména hloupých na včech sloupích
a jména čtenářů kosmonautixu na Marsu…

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  v600

Nejen kosmonautixu – ale fanoušků kosmonautiky z celého světa. 😉

Vaclav
Vaclav
5 let před

Při pohledu do historie to bude teprve podruhé, kdy USA posílají k Marsu sondu stejného typu, která již jednou letěla v minulém, resp. v předminulém okně. Samozřejmě není to přesná kopie, má pozměněné úkoly a sofistikovanější vybavení, ale v zásadě je to dvojník CUR. Za u prvou považuji InS, která je ve stejném smyslu dvojníkem Polar Landeru. Třetí sondu vzor Mariner-4, původně připravenou letět k Marsu, pokud by selhal odlet M-4, poslanou poté k Venuši do toho nepočítám.
Zřejmě též poletí i Arabově, na DNS již pro ně testují antény.
Čína se sice neozývá, ale z kusých zpráv se dá usoudit, že jsou též připraveni.
Černého Petra drží jako vždy věčný smolař Rusko a o tuto výsadu se již ve druhém okně děli s Evropou.
Za dva měsíce už budou sondy na svých nosičích.

SaturnV
SaturnV
5 let před
Odpověď  Vaclav

Pokud se něco nepokazí

Spytihněv
Spytihněv
5 let před

Pevně doufám, že si NASA tým Perseverance nějak dokáže ohlídat. Ten čínský koronazmrd (klidně použiju takovéto slovo i tady, nic jiného si nezaslouží) už pěkně řádí i v USA. Ale bohužel do startu je ještě dost dlouhá doba a vývoj může být na obě strany 🙁

SaturnV
SaturnV
5 let před
Odpověď  Spytihněv

Nemalujte čerta na zeď! Ale popravdě řečeno to nevidím příliš růžově.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Spytihněv

Já to svým způsobem chápu, ale abych nebyl obviněn, že neměřím různým lidem stejně, musím udělit napomenutí za nevhodný výraz.

pbpitko
pbpitko
5 let před

Dnes je to presne 110 dní do otvorenia okna,
129 dní do zatvorenia okna,
354 dní do pristátia na Marse !
pb 🙂

Vaclav
Vaclav
5 let před

Též je to skoro přesně 900 dní do otevření dalšího okna v roce 2024. Odpočet již běží pro Evropu s MEX a též pro Japonce kteří chystají kvalitativní skok a to návratovou sondu od Marsu, sice má přivézt „pouze“ regolit z Phobosu, ale i tak to bude průlomová sonda. Mělo by to vyvrcholení a zúročení úspěšných návratových sond od asteroidů.

Vaclav
Vaclav
5 let před
Odpověď  Vaclav

Omyl, píši rychleji než myslím, samozřejmě další okno 2022 je jen pro Evropu, pro Japonce je odpočet kolem 2000 dní.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.