sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Studentský přístroj na OSIRIS-REx spatřil černou díru

Studenti univerzit a výzkumníci mise OSIRIS-REx, která studuje blízkozemní asteroid, se dočkali nečekaného pozorování jevu vzdáleného 30 tisíc světelných let. Vloni na podzim studenty postavený přístroj REXIS (Regolith X-Ray Imaging Spectrometer) sledoval okraj asteroidu Bennu a zaznamenal záblesk černé díry ze souhvězdí Holubice. REXIS má rozměry krabice od bot a jeho úkolem je měřit rentgenové záření vydávané povrchem planetky v reakci na dopadající sluneční záření. Přístroj detekující záření o vysoké energii vznikl jako spolupráce mezi MIT a Harvardskou univerzitou s cílem ukázat studentům, jak v praxi vypadá účast na kosmickém projektu.

Montáž přístroje REXIS
Montáž přístroje REXIS
Zdroj: https://www.nasa.gov/

11. listopadu 2019 prováděl REXIS detailní vědecké měření Bennu, když zachytil záření z místa nad povrchem planetky. „Naše prvotní analýzy neodhalily v daném místě vesmíru žádný katalogizovaný objekt,“ vzpomíná Branden Allen, výzkumník z Harvardu, který dohlíží na studenty a který také jako první v datech objevil nezvyklý zdroj.

Ukázalo se, že zářící objekt byl binární černá díra zářící v rentgenové části spektra, která byla objevena jen o týden dříve japonským teleskopem MAXI a proto dostala označení MAXI J0637-430. Americký přístroj NICER (Neutron Star Interior Composition Explorer) zaznamenal rentgenový záblesk o pár dní později. Jak MAXI, tak NICER pracují na ISS a jsou tedy na nízké oběžné dráze Země – REXIS ale pracuje miliony kilometrů od Země. Šlo tedy o první detekci podobného výtrysku v meziplanetárním prostoru.

Záblesk černé díry zaznamenaný přístrojem REXIS
Záblesk černé díry zaznamenaný přístrojem REXIS
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Na detekci rentgenového výtrysku je pro tým přístroje REXIS opravdu hrdý. Znamená to, že náš přístroj pracuje podle očekávání a dosahuje úrovně vyžadované pro vědecké přístroje NASA,“ uvedla Madeline Lambert, studentka MIT, která navrhla příkazové sekvence přístroje, na jejichž základě byla černá díra pozorována.

Přístroj REXIS
Přístroj REXIS
Zdroj: spaceflight101.com

Rentgenové pulsy, jako z aktuálně objevené černé díry, můžeme pozorovat pouze z kosmického prostoru – naše atmosféra nás totiž před tímto zářením chrání. Černé díry září pomocí polárních výtrysků akrečního disku. Černá díra si začne přitahovat hmotu z normální hvězdy, která kolem ní obíhá. Jak hmota po spirále padá k černé díře, vytváří rotující disk obklopující černou díru a při těchto procesech se uvolňuje ohromné množství energie.

Chtěli jsme naučit studenty, jak vytvářet a provozovat kosmické přístroje,“ říká Richard Binzel, profesor z MIT a vědec analyzující data z REXIS a dodává: „Ukázalo se, že největší lekcí je jako vždy být otevřený k nečekaným objevům.“ Hlavním úkolem přístroje REXIS je připravit novou generaci vědců, inženýrů a projektových manažerů na vývoj a provoz kosmické techniky. V týmu, který na tomto přístroji pracuje, se podílela téměř stovka studentů.

Studenti Harvard University při stavbě přístroje REXIS
Studenti Harvard University při stavbě přístroje REXIS
Zdroj: spaceflight101.com

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/rexisdetection.png
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/rexis_students.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/rexisblackhole.gif
http://spaceflight101.com/osiris-rex/wp-content/uploads/sites/103/2016/08/rexis-em.png
http://spaceflight101.com/…Scientists_Building_REXIS_MASTER_youtube_hq_print.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
pbpitko
pbpitko
5 let před

Gratulujeme : Skvelé možnosti zapájania sa do vesmírneho výskumu už aj pre študentov. Pre nich to musí byť neuveriteľne inšpirujúce.
pb 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.