ŽIVĚ A ČESKY: Čtvrtá várka Starlinků čeká na start

Kvůli špatnému počasí v přistávací oblasti se v sobotu nestartovalo, ale o 24 hodin později už byly podmínky vhodnější. Nakonec však SpaceX odsunula start na pondělí kvůli kontrole ventilu na horním stupni. Fanoušci kosmonautiky se tak mohou těšit na další start nosné rakety Falcon 9, která odstartuje z floridské rampy číslo 40. Lákadel tohoto startu je hned několik – od prvního stupně, který vyráží na svou čtvrtou misi a pokusí se o přistání na mořské plošině, přes další pokus o záchranu obou polovin aerodynamického krytu až po vypuštění dalších šedesáti družic systému Starlink, které vytvoří globální síť pro rychlý přístup k internetu s minimálním zpožděním. Přijměte proto naše pozvání k živě a česky komentovanému přenosu – raketa startuje v pondělí v 16:05 našeho času.

Náš přenos ze startu Falconu spustíme zhruba okolo 15:50 SEČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče. Ve vloženém okně naleznete i záznam přenosu, který bude díky vylepšení systému k dispozici během pár desítek sekund po ukončení vysílání.

Zdroje informací:
https://www.elonx.cz/
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/EJDNqd6VUAAEisY.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

38 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: Čtvrtá várka Starlinků čeká na start”

 1. KarelT napsal:

  Škoda toho stupně. Nicméně se zachycováním krytů to není žádná sláva, možná se ukáže že chytat kryty je větší problém než přistávat s 1. stupněm.

 2. majomusk napsal:

  Koľko krát plánujú použiť tie prvé stupne?Tento,čo spadol do vody,ešte opravia a použijú?Prečo tie kryty skoro vždy nechytia?Vylovia ich potom z vody?

  Ozaj,ako je na tom upgrade krytu pre Falcon heavy?
  Inak,troška mimo,Starship má mať 5 raptorov a keď jeden nepôjde,stále bude môcť SS fungovať?

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Hovořilo se o deseti použitích prvního stupně, pak servis a tak dále, až někam k teoretické stovce.
   Nevěřím tomu, že by použili stupeň, který přišel do kontaktu s mořskou vodou.
   Nad oceánem fouká a kryty na padácích to může odnést od sítě rychleji, než na to loď zareaguje změnou kursu. Ano, kryty se často z vody vyloví.
   Hovořilo se o tom před nějakým časem, ale od té doby nic nového.
   Starship má mít šest Raptorů. Záleží asi v jaké fázi letu to bude. Na přesnější úvahy je zatím brzy, neznáme žádné konkrétní údaje o letovém profilu.

 3. tjov napsal:

  Několik desítek minut po přistání do vody vyrazily k OCISLY dva remorkéry, možná zkusí stupeň dotáhnout k pobřeží …

 4. Marek S napsal:

  Mám moc rád tyhle komentovaný akce, klobouk dolů před vaším erudovaným nadšením, ale v zájmu svého duševního zdraví se příště asi budu dívat na YT, protože jsem snad viděl víc úvodních reklam, než přenosu samotného a to jsem se dostal jen k zažehnutí druhého stupně. Ať už na PC, přes wi-fi, nebo na telefonu, z toho by jednomu fakt hráblo. Jeden se chce dívat na přímý přenos a ne řešit problémy a hledat cesty, které jsou stejně slepé. Kdyby takhle fungoval přenos MS v hokeji, nebo fotbalu, tak snad dojde i na veřejné lynčování… Fuj tohleto…

 5. jregent napsal:

  Diky za prenos,i kdyz ztlumeny v praci 🙂

 6. majomusk napsal:

  Tak im prvý stupeň člupol do vody.:DČo už…Ale náklady sa im vrátili.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.