sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

AeroVironment

Společnost AeroVironment, dodavatel obrany zaměřený na bezpilotní vzdušná vozidla, oznámil 19. listopadu, že plánuje získat BlueHalo, společnost zabývající se obrannými a vesmírnými technologiemi. Hodnota obchodu je přibližně 4,1 miliardy dolarů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Povedlo se! Aeolus pomáhá předpovědím počasí

Družice Aeolus

Evropská družice Aeolus monitoruje vítr v zemské atmosféře od 3. září 2018 – začal tedy jen pár dní po úspěšném startu 22. srpna téhož roku. Následovaly však celé měsíce pečlivých zkoušek a ověřování výsledků měření, než odborníci z Evropského střediska pro střednědobé předpovědi počasí ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts) mohli definitivně říct – tato data jsou dost dobrá na to, abychom je začali používat pro naše předpovědi. Ono se to zdá jen jako banalita, ale je potřeba si uvědomit, že rozhodnutí o zapracování nových měření do předpovědí počasí nikdy nebylo nic jednoduchého. Potřebujete opravdu hodně práce, abyste skutečně dobře porozuměli sbíraným údajům a abyste zajistili, že mají vysokou kvalitu.

Snímek ze střediska ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts)
Snímek ze střediska ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts)
Zdroj: https://www.esa.int/

Za extrémně neobvyklou se dá označit aktuální situace, kdy se údaje z úplně nového typu družice dočkaly praktického využití v předpovědích tak krátce po startu. Aeolus je ale mimořádná družice, která na oběžné dráze dokonce překonala očekávání. Díky tomu data z něj počínaje 10. lednem 2020 vylepšují předpovědi počasí – od těch krátkodobých na další den až po ty, které odhadují vývoj počasí v horizontu více než týdne.

Aeolus hlídá proudění větru v atmosféře
Aeolus hlídá proudění větru v atmosféře
Zdroj: http://www.esa.int/

Abychom si družici Aeolus lépe představili, bude nejlepší zmínit její prvenství. Je to první družice, která je schopná pořizovat větrné profily globálně na bezoblačné obloze, na palubě najdeme první přístroj svého druhu, který využívá inovativní přístup k měření větru z oběžné dráhy. Jedná se o Dopplerovský větrný lidar, který má tři základní části – silný laser, velký teleskop a velmi citlivý přijímač. Laser vypouští k Zemi krátké, ale silné pulsy ultrafialového světla, jejichž průchod atmosférou se sleduje. Vědci pomocí měření posunu jejich vlnové délky sledují rozptyl záření na molekulách a částicích, které vítr unáší.

Aeolus byl navržen, aby vyplnil mezery ve větrných profilech, které využívá meteorologická komunita. Tímto vyplněním může Aeolus hrát klíčovou roli ve zlepšování chápání procesů probíhajících v atmosféře, ale tato data se podílí také na výzkumu klimatu a nyní ještě zlepšují předpovědi počasí. Než však meteorologové souhlasili s tím, že do svých předpovědí zahrnou data z družice Aeolus, bylo potřeba udělat celou řadu komplexních zkoušek a testů kvality.

Jak Aeolus zlepšuje předpovědi počasí. Záporné hodnoty znamenají zlepšení předpovědi.
Jak Aeolus zlepšuje předpovědi počasí. Záporné hodnoty znamenají zlepšení předpovědi.
Zdroj: https://www.esa.int/

Během prvního roku služby družice Aeolus týmy z ESA a z Aeolus Data Innovation Science Cluster tvrdě pracovaly na charakterizování a kalibraci tohoto přelomového přístroje, aby odborníci přesně porozuměli tomu, jak zařízení na oběžné dráze funguje,“ říká Tommaso Parrinello, manažer mise Aeolus z ESA a dodává: „Těmto týmům pomáhali vědci z celého světa, kteří porovnávali měření větru z pozemských stanic či z letadel s údaji z družice Aeolus. Ačkoliv jsme zjistili, že musíme přepnout na druhý vysílač laseru kvůli zvýšení výkonu, mise měření větru probíhá perfektně. Dokonce tak moc, že nyní mohou být data integrována do předpovědí, z čehož jsme nadšeni.

Princip fungování družice Aeolus.
Princip fungování družice Aeolus.
Zdroj: https://www.esa.int

Museli jsme vyhodnotit, jaký vliv bude mít zapojení dat z této družice, než jsme se mohli rozhodnout o jejich operačním využití. Tento proces obsahoval ověřování kvality dat s předpovědí a dalšími pozorováními. Sledovali jsme také, jak konzistentně Aeolus zlepšuje předpovědi a o kolik,“ popisuje Michael Rennie, z ECMWF a dodává: „Naše experimenty ukázaly, že Aeolus má pozitivní vliv – dokonce přináší i velký rozdíl. Týká se to především částí světa, kde byl dříve nedostatek jiných měření větru. Největší vylepšení jsme zaznamenali v tropických oblastech a na jižní polokouli. Kromě toho je vidět, že Aeolus patří mezi nejdůležitější přístroje na oběžné dráze z hlediska kvality předpovědí. To je velmi působivé, když uvážíme, že Aeolus nám vlastně dává méně než 1 % všech měření, která používáme pro předpovědi počasí.

Tím, že byla data z družice Aeolus nasazena do operačního provozu ECMWF, lze právem považovat za významný milník celé inovativní mise. Dokonce i další meteorologická střediska po celém světe zaznamenávají pozitivní vliv pozorování družice Aeolus a plánují, že by v průběhu letošního roku také začala tato data zapracovávat do svých předpovědí. Takový úspěch otevírá ohromné možnosti – vědci začínají spřádat plány na celou družicovou síť vybavenou Dopplerovským větrným lidarem.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://marcthiebaut.com/images/admaeolus2.jpg?crc=39367922
https://www.esa.int/…/21788962-2-eng-GB/Weather_room_at_ECMWF.jpg
http://www.esa.int/…/15368444-1-eng-GB/Keeper_of_the_winds.jpg
https://www.esa.int/…/21789121-1-eng-GB/Aeolus_improves_weather_forecasts.jpg
https://www.esa.int/…/lidar_concept/8554114-9-eng-GB/Lidar_concept.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
rorejs
rorejs
4 let před

Moc pěkná a užitečná technologie. Koneckonců je fakt, že předpověď počasí má pořád ještě dost prostoru pro zlepšení. Takže síť takových družic by mohla být hodně užitečná.
Jedno by mě ale zajímalo: Píše se o silných pulsech UV záření. Nehrozí například poškození zraku, pokud by se do paprsku náhodou přimotali lidé? Dovedu si představit, že paprsek nejspíš míří do neobydlených oblastí nebo na oceán, takže pravděpodobnost je malá, ale stejně. Kdyby se třeba nějaký jachtař v nesprávnou chvíli a na nesprávném místě zrovna podíval nahoru…

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  rorejs

Pulsy jsou opravdu intenzivní, ale čím jsou dále, tím jsou slabší. Z povrchu země již nebezpečí nehrozí – snímkování navíc probíhá nad celou planetou bez rozdílu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.