Nebudeme chodit kolem horké kaše – tohle bude velké. Od legendární opravy Hubbleova teleskopu tu nebyl podobně komplexní a složitý úkol. AMS-02 je unikátní vědecký přístroj, který umožňuje vědcům porozumět podstatě temné energie a temné hmoty, které tvoří většinu vesmíru. Tento přístroj již překročil svou životnost a jeho chladicí systém se potýká s problémy, takže je potřeba jej opravit. Hák (tohle opravdu není malý háček) je v tom, že AMS-02 nikdy nebyl stavěn na opravy na oběžné dráze. Pozemní týmy proto musely vyvinout a otestovat unikátní postupy a nástroje. Dnes ve 11:30 začne přímý přenos prvního ze série plánovaných výstupů. Samotný výstup by měl začít ve 13:05 SEČ.
Do volného prostoru zamíří Luca Parmitano a Andrew Morgan. Jejich úkoly jsou přehledně popsány v níže přiložené animaci. AMS-02 se nachází na příhradové konstrukci stanice a jelikož se nepočítalo s jeho opravou, nejsou na něm ani žádná madla usnadňující pohyb. Tyto pomůcky si budou muset astronauti sami nainstalovat a s přístupem na ta nejhorší místa pomůže robotická paže, na jejíž konec se připne Luca Parmitano – vedoucí dnešního výstupu. Bude to mimochodem poprvé, kdy bude Evropan v roli tzv. EV-1. Celý výstup proto bude živě vysílat i ESA TV ve spolupráci s agenturou CERN.
V rámci prvního plánovaného výstupu udělají astronauti hlavně přípravné práce a vše důkladně nafotí. Nejpracnějším úkolem bude odstranění protimeteorického štítu, který drží více než deset speciálních západek. Tento štít bude po odstranění odhozen – je příliš velký na to, aby jej astronauti přenesli zpět do přechodové komory. Veškeré zásahy do chladicího systému včetně řezání rozvodů chladicího média nás čekají až při dalších výstupech.
Zdroje informací:
https://www.youtube.com/
https://www.youtube.com/
Zdroje obrázků:
https://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2019/08/NSF-2019-08-28-21-57-09-856.jpg
Díky za článek. Poněkud mě zaráží malá předvídavost konstruktérů tohoto přístroje, že nepočítali s jeho servisem, přestože je umístěn na ISS, na které je většina zařízení servisována.
V době, kdy se AMS-02 stavěl, tak byla jeho složitost vyhodnocena jako velmi vysoká. Komplikované systémy se z vlastní podstaty staví složitě, natož pokud by se měly brát ohledy na jejich servisovatelnost. Před deseti lety by zřejmě opravu ani nezkoušeli. Je to další ukázka pokroku techniky.
Životnost AMS byla plánována na tři roky, tedy někdy do roku 2014. Dalších 5 let fungoval bez údržby. Že by se měli zamýšlet na jeho servisem, to v době jeho přípravy nikoho nenapadlo ani ve snu.
Feministky musí být nadšené. Krom toho že to děvčatům neskutečně sluší, šíbují se svými neohrabanými a jakoby bezmocnými kolegy jako s balíky slámy.
Jo jo. Tyhle holky vypadají hodně schopně. A je na ně i hezký pohled.
Oni si něco najdou…
Proč jen feministky? Já se náhodou na holky dívám rád a zvlášť když jim jde práce od ruky, že :-)) …
Tie dievčatá určite nie sú feministky.
Protimeteorický štít bude po odstranění odhozen? To mi navozuje docela úsměvné představy,ale reálné moc ne…
Ano, už jej odhodili. Viz záznam.
Vzdy ma to nudilo, ale dnes som si to pozrel.
Teda, hm, hlavne tu zaverecnu cast. Dievky vo vesmire su uzasne, sikovne a krasne. Tak akosi davaju tomu vsetkemu zmysel 🙂
Diečatá si vo vesmíre počíňaju skutočne úžasne, a nielen tieto. O nič horšie ako muži, v niektorých prípadoch aj lepšie. A ak sú aj sexi tak bonus navyše.
Kvalitni video zalozene na rozhovoru s Lucou Parmitanem a zabery z casti trenimgu na tuto misi zverejnila i ESA.