První Orion dorazil do Plum Brook

Loď Orion pro nepilotovanou misi Artemis I dorazila 26. listopadu na základnu Plum Brook v Sandusky (stát Ohio), kde podstoupí environmentální zkoušky napodobující pobyt na oběžné dráze. Čtyřměsíční testovací kampaň vystaví sestavu návratové kabiny a evropského servisního modulu vakuu, extrémním teplotám či elektromagnetickým zkouškám, které prověří, zda je loď připravena na podmínky, které zažije během třítýdenní mise k Měsíci a zpět. Cílem testů je potvrdit, že jednotlivé systémy pracují v podmínkách odpovídajících kosmickému prostoru správně, přičemž ze všech zkoušek se budou sbírat data. Jejich analýza by měla prozkoumat, zda jsou lodě Orion opravdu připraveny i na všechny další mise programu Artemis.

Převoz Orionu pro misi Artemis I do Plum Brook.

Převoz Orionu pro misi Artemis I do Plum Brook.
Zdroj: https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/

Tohle je poslední kritický krok předtím, než bude loď spojena s raketou SLS před testovacím letem v roce 2020,“ říká Marla Pérez-Davis výkonná ředitelka Glennova střediska a dodává: „Náš tým na základně Plum Brook vylepšil pro tuto zkoušku komplex simulující kosmické prostředí a velice nás těší, že už je to tu!“ Návratová kabina byla se servisním modulem spojena na Floridě, odkud náklad do státu Ohio transportoval letoun Super Guppy. Ten pak přistál na letišti Mansfield Lahm Airport a mohl začít přesun, který připravili odborníci z Glennova, Kennedyho i Johnsonova střediska ve spolupráci se specialisty firem Lockheed Martin, RPTS Express, Diamond Heavy Haul, Inc. a Capital City Group, Inc.

Po vyložení Orionu z letadla se transportní tým vydal na cestu, která byla předtím příslušně upravena. Na zhruba 65 kilometrů dlouhém úseku dálnice, která vede venkovskými oblastmi mezi letištěm Mansfield a Plum Brook bylo potřeba zajistit více než 700 drátů vedených nad silnicí. Stát Ohio bere tento transport jako začátek nové éry, kdy by zdejší zařízení mohla být využívána i pro větší projekty, které by se sem dříve nedostaly.

Orion dorazil na letiště Mansfield Lahm

Orion dorazil na letiště Mansfield Lahm.
Zdroj: https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/orion_lift.jpg
https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/…9855a63f2d597519d5f1679eed36cbab&oe=5E42C4DF
https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/…6bec838f15f87c2eee242db8decaa924&oe=5E7F04A0

První Orion dorazil do Plum Brook, 4.9 out of 5 based on 8 ratings
Pin It
(Visited 2 048 times, 6 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.9/5 (8 votes cast)
(Visited 2 048 times, 6 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


12 komentářů ke článku “První Orion dorazil do Plum Brook”

 1. pbpitko napsal:

  Začína sa to slušne hýbať !
  Môžeme sa teším na ďalšie pokroky.
  Marla Pérez-Davis tu spomína rok 2020. Zdá sa mi že sa pred nedávnom uvádzal až 2021.
  🙂

  • Dušan Majer napsal:

   Pokud se nepletu, tak 2020 je pořád „oficiální“, dokud nepřijde veřejné oznámení odkladu, který je takovým veřejným tajemstvím.

   • Jiří Hošek napsal:

    Ano, Pérez-Davis nemůže mluvit jinak. Interní plánovací datum startu, používané v NASA, je stále v prosinci 2020, reálný termín však sklouzl do roku 2021.
    S tím “pohybem” má pbpitko pravdu. NASA chce za tři týdny (23.12.) vyvézt centrální stupeň SLS z továrny MAF ke člunu Pegasus. Příští rok lze označit za rok zkoušek systémů a sestavování do letové konfigurace.

 2. Majo napsal:

  No,keď Musk zabehne svoj SS,tak celý SLS je zbytočný.A tie prskavky čo majú ostatní ani nerátam.Stále hovorím AK SS zabehne,zalieta.Súkromník lepší v pilotovanej kozmonautike ako NASA.Dúfam,že to tak bude.Držím palce.IN MUSK WE TRUST.

  • Jiří Hošek napsal:

   Nebudu polemizovat s Vaší dlouhodobou vizí. Tento článek je ale o konkrétním exempláři Orionu, který má ambici dosáhnout oběžné dráhy Měsíce před Starshipem.

   A další exemplář Orionu je připravován k pilotovanému obletu Měsíce dříve, než podobný let dokáže pilotovaný Starship.
   https://live.staticflickr.com/65535/48975939898_c45d304617_b_d.jpg

  • Jiný Honza napsal:

   Srovnávat SS a SLS je docela zavádějící. SS je úplně nový projekt, něco ještě nikdy nikdo neudělal. Překračuje hranice dnes možného, samozřejmě se všemi riziky. SLS je naopak taková trochu zoufalá snaha NASA o návrat do vesmíru na recyklovaných zbytcích raketoplánu. Směs moderních technologií roubovaných na hardware ze sedmdesátých let. A na pozadí snaha o zachování peněžních toků, požadavky na extrémní bezpečnost, politika…

   Jinými slovy, SS je raketoplánem současnosti. I když neuspěje, SLS nebude ta správná cesta do budoucnosti.

 3. Majo napsal:

  Však áno,len sa to stále posúva,tak bohvie kedy to bude.

 4. zvejkal napsal:

  V diskusii sa da pouzit take tlacitko/link s nazvom “odpovedet”, vtedy vas komentar bude zaradeny pod prispevok, na ktory reagujete.
  Dava to vasej odpovedi trosku viac kreditu, najma ak sa jedna o kritiku.

Zanechte komentář