První krok ke znovupoužitelnosti Electronu

Raketa Electron měla na svou desátou misi pojmenovanou „Running out of fingers“ (v překladu něco jako Dochází nám prsty – pozn. aut.) měla původně odstartovat už v pátek, ale kvůli závadě na pozemním vybavení (přívodní rozvody pro druhý stupeň) se start odložil na zatím neupřesněný termín. Jde o sdílenou misi, při které bude vyneseno sedm malých družic, z nichž šest vyrobila anglická firma Alba Orbital. Velice zajímavá je však skutečnost, že při tomto startu se firma Rocket Lab pokusí o první významný krok ke znovupoužitelnost své malé rakety.

Družice firmy Alba Orbital jsou integrovány na dodatečný horní stupeň kick-stage.

Družice firmy Alba Orbital jsou integrovány na dodatečný horní stupeň kick-stage.
Zdroj: https://www.nasaspaceflight.com/

Na misi letí třeba družice Unicorn 2B a Unicorn 2C, které vyvinula právě firma Alba Orbital ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou. Tato dvojice má otestovat chování družicové platformy Unicorn-2 od firmy Alba Orbital, která by tuto technologii v budoucnu ráda poskytla případným zájemcům. Zbylé čtyři družice postavené firmou Alba Orbital, jsou ATL-1, pro maďarskou firmu ATL limited, která má testovat tepelnou ochranu, dále SMOG-P pro Budapešťskou technickou univerzitu k měření uměle vytvořeného elektromagnetického znečištění. Alba Orbital postavila i družici FossaSat-1, která má vyzkoušet nový typ dalekonosné radiofrekvenční komunikační techniky, která by se dala využít ke sdílení vzdělávacích informací z oběžné dráhy. Výčet produktů firmy Alba Orbital uzavírá TRSI-Sat navržený v Německu, který má zkoušet nové technologie.

Vizualizace družice ALE-2 při uvolňování kuliček, které shoří v atmosféře.

Vizualizace družice ALE-2 při uvolňování kuliček, které shoří v atmosféře.
Zdroj: https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/

Sedmou družicí je ALE-2, kterou postavila firma ALE Coz Tokya, pro kterou zajistila start na Electronu společnost spaceflight inc. Zkratka ALE, která se objevuje jak v názvu družice, tak i firmy vychází z anglického Astro Live Experiences. Cíl této malé firmy je velmi neobvyklý – díky vystřelování drobných kusů z mateřské družice vytvářet umělé meteorické deště. Tato družice váží 75 kilogramů a navazuje na první prototyp ALE-1 vypuštěný začátkem letošního roku.

Jak již bylo uvedeno v začátku, tato mise je pro firmu Rocket Lab dvojnásobně významná – nejen že se jejich raketa dočkala desátého startu, ale také touto misí začnou první krůčky ke znovupoužitelnosti prvního stupně. Šéf firmy, Peter Beck, už před několika měsíci uvedl, že Rocket Lab tuto novinku připravuje. Výhodou by mělo být nejen snížení nákladů na start, ale usnadní se tím i cesta k cíli, který firma má – startovní kadenci jedné rakety týdně.

První stupeň Electronu nemá k dispozici dostatek pohonných látek či jiných prostředků, aby mohl provádět motorický vstup do atmosféry a přistání, jako to dělá Falcon 9 od SpaceX, takže firma musela hledat jinou cestu. Nakonec vsadili na záchranu stupně ještě ve vzduchu. Jakmile se první stupeň oddělí od druhého, začne padat k Zemi, vstoupí do atmosféry, vystřelí padák a následně jej zachytí helikoptéra, která se postará o přesun na pevninu.

Electron však nikdy nebyl na nic podobného stavěný. Jde navíc o poměrně neortodoxní metodu, která s sebou přinesla i nutnost některých změn a úprav prvního stupně. Na minulých misích raket Electron letěla hlavně zařízení, která pomáhala sbírat údaje o chování prvního stupně. U aktuální mise nás čeká premiéra souboru vylepšení, který Rocket Lab označuje jako Block. Podle dostupných informací má být stupeň vybaven korekčními tryskami RCS, nebo řídícím a navigačním hardwarem pro přenos telemetrie v pásmu S. Co se týče padáku, který by měl být součástí příštích misí, tak u aktuální mise není jisté, zda je či není přítomen.

Při aktuální misi ale nezažije premiéru jen vylepšený Electron, který vykročí vstříc snahám o znovupoužitelnost. Firma Rocket Lab se před pár dny pochlubila na Twitteru novou anténou na kosmodromu Mahia. Ta má být využívána především ke sledování oddělování dodatečného stupně kick-stage při oddělení od druhého stupně rakety, ale dá se samozřejmě využít i k jiným účelům včetně zachytávání signálu z prvního stupně, který bude prolétávat atmosférou.

Přeloženo z:
https://www.nasaspaceflight.com/

Zdroje obrázků:
https://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2019/11/EKg7PpaWwAEDxBc.jpg
https://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2019/11/EKaCfnxUUAA_hvU.jpg
https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/…/1a6555a5f3747bc6a33bf9712f73a500.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

22 komentářů ke článku “První krok ke znovupoužitelnosti Electronu”

 1. Pavel82 napsal:

  Hezké video, mám jen jeden dotaz, obecný dotaz k podobným animacím. Vždy to na těch animacích vypadá jako by ten první stupeň a je jedno jestli je Electron nebo F9 (u toho dochází aspoň k brždění před vstupem do husté vrstvy atmosféry) vypadá jako by na té oběžné dráze začali po oddělení prostě couvat na místo startu. Proč, když ty stupně pokračují ve své trajektorii letu prakticky na balistické křivce. Jo jsem asi rýpal, ale musel jsem se zeptat, jelikož už mě to vrtá hlavou několik podobných animací zpět.

 2. Jiný Honza napsal:

  To je dobrá zpráva. A teď ještě třetího odvážného do party, co to přistání zkusí s křídly.

 3. Krtek šatní napsal:

  Start „se odložil“? Nebo byl odložen?

 4. Vladimir Todt napsal:

  Jen aby nakonec nezjistili to co SpaceX u F9. Ale Electron je proti F9 mnohem menší a lehčí, tak by to s vrtulníkem snad mohlo fungovat.

 5. Radoslav Karásek napsal:

  Nevidel niekto niekde info o koľko sa týmto zníži nosnosť? Predsa len padáky, trysky (s palivom), pyropatrony, a ktovie čo ešte všetko, niečo vážiť bude a u rakety, ktorá má nosnosť cca 200 kg to može byť celkom významné.
  Trochu predpokladám, že sa nebude zachraňovať vždy ako u SX

 6. Marek napsal:

  Co si pamatuju z rozhovoru s Peterem Beckem, tak snížení ceny startu rozhodně není cílem a nejspíš ani nenastane. Ony ty úpravy, zachytávání a příprava na další start taky něco stojí a Electron už je velmy levná raketa. Hlavním cílem je právě zvýšení kadence startů bez nutnosti výrazně navyšovat výrobní kapacity.

 7. Miloš napsal:

  Úchvatná animácia. Priznám sa moc to nesledujem. Už sa im niečo také podarilo?

 8. Pavelll napsal:

  Hmm, zajimavy koncept, drzim palce Rocket Labu! 🙂 A doufam, ze se smerem k znovupouzitelnisti brzy pohnou i evropsti vyrobci raket.

 9. zargos napsal:

  Suchá hmotnost I.stupně je 950 kg,takže zrealizovat se to dá. Akorát to bude trochu větší drama než ve videu,ale zajímavé to bude určitě. To by pak časem asi přestali odhazovat i baterie.

 10. tonda napsal:

  Tak to je zajímavé.Nebude používat žádný motorický zpomalovací zážeh před vstupem do hustých vrstev atmosféry jako Falcon 9.Jsem zvědavý,jak to přežije.Díky za článek!

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.