sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

První Orion dorazil do Plum Brook

Loď Orion pro nepilotovanou misi Artemis I dorazila 26. listopadu na základnu Plum Brook v Sandusky (stát Ohio), kde podstoupí environmentální zkoušky napodobující pobyt na oběžné dráze. Čtyřměsíční testovací kampaň vystaví sestavu návratové kabiny a evropského servisního modulu vakuu, extrémním teplotám či elektromagnetickým zkouškám, které prověří, zda je loď připravena na podmínky, které zažije během třítýdenní mise k Měsíci a zpět. Cílem testů je potvrdit, že jednotlivé systémy pracují v podmínkách odpovídajících kosmickému prostoru správně, přičemž ze všech zkoušek se budou sbírat data. Jejich analýza by měla prozkoumat, zda jsou lodě Orion opravdu připraveny i na všechny další mise programu Artemis.

Převoz Orionu pro misi Artemis I do Plum Brook.
Převoz Orionu pro misi Artemis I do Plum Brook.
Zdroj: https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/

Tohle je poslední kritický krok předtím, než bude loď spojena s raketou SLS před testovacím letem v roce 2020,“ říká Marla Pérez-Davis výkonná ředitelka Glennova střediska a dodává: „Náš tým na základně Plum Brook vylepšil pro tuto zkoušku komplex simulující kosmické prostředí a velice nás těší, že už je to tu!“ Návratová kabina byla se servisním modulem spojena na Floridě, odkud náklad do státu Ohio transportoval letoun Super Guppy. Ten pak přistál na letišti Mansfield Lahm Airport a mohl začít přesun, který připravili odborníci z Glennova, Kennedyho i Johnsonova střediska ve spolupráci se specialisty firem Lockheed Martin, RPTS Express, Diamond Heavy Haul, Inc. a Capital City Group, Inc.

Po vyložení Orionu z letadla se transportní tým vydal na cestu, která byla předtím příslušně upravena. Na zhruba 65 kilometrů dlouhém úseku dálnice, která vede venkovskými oblastmi mezi letištěm Mansfield a Plum Brook bylo potřeba zajistit více než 700 drátů vedených nad silnicí. Stát Ohio bere tento transport jako začátek nové éry, kdy by zdejší zařízení mohla být využívána i pro větší projekty, které by se sem dříve nedostaly.

Orion dorazil na letiště Mansfield Lahm
Orion dorazil na letiště Mansfield Lahm.
Zdroj: https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/orion_lift.jpg
https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/…9855a63f2d597519d5f1679eed36cbab&oe=5E42C4DF
https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/…6bec838f15f87c2eee242db8decaa924&oe=5E7F04A0

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
pbpitko
pbpitko
4 let před

Začína sa to slušne hýbať !
Môžeme sa teším na ďalšie pokroky.
Marla Pérez-Davis tu spomína rok 2020. Zdá sa mi že sa pred nedávnom uvádzal až 2021.
🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  pbpitko

Pokud se nepletu, tak 2020 je pořád „oficiální“, dokud nepřijde veřejné oznámení odkladu, který je takovým veřejným tajemstvím.

Jiří Hošek
Jiří Hošek
4 let před
Odpověď  Dušan Majer

Ano, Pérez-Davis nemůže mluvit jinak. Interní plánovací datum startu, používané v NASA, je stále v prosinci 2020, reálný termín však sklouzl do roku 2021.
S tím „pohybem“ má pbpitko pravdu. NASA chce za tři týdny (23.12.) vyvézt centrální stupeň SLS z továrny MAF ke člunu Pegasus. Příští rok lze označit za rok zkoušek systémů a sestavování do letové konfigurace.

Majo
Majo
4 let před

No,keď Musk zabehne svoj SS,tak celý SLS je zbytočný.A tie prskavky čo majú ostatní ani nerátam.Stále hovorím AK SS zabehne,zalieta.Súkromník lepší v pilotovanej kozmonautike ako NASA.Dúfam,že to tak bude.Držím palce.IN MUSK WE TRUST.

Jiří Hošek
Jiří Hošek
4 let před
Odpověď  Majo

Nebudu polemizovat s Vaší dlouhodobou vizí. Tento článek je ale o konkrétním exempláři Orionu, který má ambici dosáhnout oběžné dráhy Měsíce před Starshipem.

A další exemplář Orionu je připravován k pilotovanému obletu Měsíce dříve, než podobný let dokáže pilotovaný Starship.comment image

Jiný Honza
Jiný Honza
4 let před
Odpověď  Majo

Srovnávat SS a SLS je docela zavádějící. SS je úplně nový projekt, něco ještě nikdy nikdo neudělal. Překračuje hranice dnes možného, samozřejmě se všemi riziky. SLS je naopak taková trochu zoufalá snaha NASA o návrat do vesmíru na recyklovaných zbytcích raketoplánu. Směs moderních technologií roubovaných na hardware ze sedmdesátých let. A na pozadí snaha o zachování peněžních toků, požadavky na extrémní bezpečnost, politika…

Jinými slovy, SS je raketoplánem současnosti. I když neuspěje, SLS nebude ta správná cesta do budoucnosti.

Jiří Hošek
Jiří Hošek
4 let před
Odpověď  Jiný Honza

Fotografie pořízená na letišti Mansfield 🙂comment image

Majo
Majo
4 let před

Však áno,len sa to stále posúva,tak bohvie kedy to bude.

zvejkal
zvejkal
4 let před

V diskusii sa da pouzit take tlacitko/link s nazvom „odpovedet“, vtedy vas komentar bude zaradeny pod prispevok, na ktory reagujete.
Dava to vasej odpovedi trosku viac kreditu, najma ak sa jedna o kritiku.

Jiří Hošek
Jiří Hošek
4 let před
Odpověď  zvejkal

Vůbec mě nenapadlo, že Majo mohl příspěvek v 16:04 myslet jako kritiku SLS/Orion. Myslel jsem totiž, že psal o aktuálním skluzu Starship.
Takže: tady je článek z roku 2011 prokazující, že tehdy byl druhý start SLS/Orion plánován na srpen 2021. Současný plán je konec roku 2022. Snad to stačí jako důkaz, že s posunem to není nijak zlé.
https://www.nasaspaceflight.com/2011/07/preliminary-nasa-evolved-sls-vehicle-21-years-away/

Jiný Honza
Jiný Honza
4 let před
Odpověď  zvejkal

Vaši reakci nevidím po příspěvkem Maja, ale samostatně. 🙂

zvejkal
zvejkal
4 let před
Odpověď  Jiný Honza

Ano, zial urobil som rovnaku chybu 🙁
Nemyslel som to v zlom, ospravedlnujem sa.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.