Mocná Delta IV Heavy vyjela na rampu

Sice to už není nejsilnější raketa současnosti, ale pořád má šarm a kouzlo, které jí nikdo nevezme – raketa Delta IV Heavy 14. listopadu dorazila na startovní rampu 37 Mysu Canaveral, kde se bude chystat na start s utajeným nákladem pro Národní průzkumný úřad NRO. Raketa měřící na výšku 51 metrů byla na rampu převezena z montážní haly HIF (Horizontal Integration Facility) v horizontální poloze na transportéru s 36 koly. Integrované zvedací zařízení se druhý den postaralo o vztyčení třítrupé krasavice, která příští rok v červnu obslouží misi NROL-44.

Vraťme se ale ještě k dění v hale HIF, které předcházelo vývozu. Technici zde nejprve spojili tři základní stupně raket Delta IV a k mezistupni nad centrálním stupněm připojili horní stupeň DCSS. Dále došlo k instalaci systému LMU (Launch Mate Unit), který slouží jako strukturální podklad pro raketu, která stojí na startovním stole. LMU obsahuje 12 jistících šroubů, které jsou při startu pyrotechnicky odpáleny. Příští měsíc by měly začít zkoušky systémů rakety a pokud půjde vše dobře, dočkáme se integrace nákladu (chráněného aerodynamickým krytem) ve vertikální poloze. Tím bude Delta IV Heavy připravena na svůj 12. start celkově a 8. pro NRO.

Teoretická podoba satelitu řady Mentor v rozloženém stavu

Teoretická podoba satelitu řady Mentor v rozloženém stavu
Zdroj: http://reseau.echelon.free.fr/

Objevují se spekulace, že by nákladem při této misi mohla být družice ze systému Orion alias Mentor, která je určena k elektromagnetickému průzkumu (SIGINT). Pracovištěm těchto více než pětitunových družic je geostacionární dráha, na které rozvinou svou anténu, díky které se o nich hovoří jako o největších družicích ve vesmíru. Průměr jejich antény má totiž podle některých zdrojů převyšovat sto metrů! Systém Orion navazuje na starší systém Magnum a první družici na oběžnou dráhu dostal v roce 1995. Vynášení těchto družic měly dříve na starosti rakety Titan IV, v roce 2009 se začala pro tyto účely používat Delta IV Heavy. Z vývozu aktuálního exempláře vzniklo mnoho krásných fotek, které najdete v níže přiloženém Flickr albu.

Delta IV Heavy NROL-44 Mission Artwork

Zdroje informací:
https://www.ulalaunch.com/
https://en.wikipedia.org/

Zdroje obrázků:
https://www.ulalaunch.com/images/default-source/default-album/l44lvos.jpg
http://reseau.echelon.free.fr/reseau.echelon/images/GIF/Aorion2.gif

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

10 komentářů ke článku “Mocná Delta IV Heavy vyjela na rampu”

 1. pbpitko napsal:

  Ja by som si typol že testujú nejaké nad-štadardné požiadavky zákazníka.

 2. Mr. G napsal:

  Viem, ze Delty travia na startovacej rampe relativne dlhy cas pred startom, ale NROL-44 ma startovat az v juni :O co na tej rakete budu tolko testovat ?
  Pride mi to sialene dlha doba.

 3. pbpitko napsal:

  Skvostné photos, asi tie naj aké som tu kedy videl. A Delta je skutočne krásavica. Mohutné Ď !
  pb 🙂

 4. Radoslav Karásek napsal:

  A kedy by mala štartovať? Na stránke starty… Není nikde spomenuta

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.