15. listopadu vystoupili Luca Parmitano do volného prostoru, aby zahájili sérii výstupů zaměřených na jediný úkol – opravit chladicí systém unikátního přístroje AMS-02, který na ISS pomáhá studovat temnou energii a temnou hmotu. Při prvním výstupu astronauti odstranili kryt pro přístup do útrob, nainstalovali madla pro lepší pohyb po přístroji, který nikdy nebyl stavěn na opravu v kosmickém prostoru a oproti původnímu plánu stihli také odstranit několik pásků z uhlíkových vláken kolem rozvodů chladicího média. Dnes nás čeká druhé dějství – NASA TV začne vysílat ve 11:30 SEČ.
Výstupu se opět zúčastní dvojice Luca Parmitano – Andrew Morgan, kteří mají provést všechny výstupy spojené s opravou AMS-02. Luca bude opět velitelem výstupu a poznáte jej podle bílého skafandru s červenými pruhy, Andrew oblékne čistě bílý skafandr. Oběma mužům pomohou Jessica Meir a Christina Koch, které mají ovládat robotickou paži z útrob stanice, aby se mohl Parmitano dostat i na špatně přístupná místa mezi fotovoltaické panely a radiátory.
Astronauti mají díky práci z prvního výstupu volný přístup do útrob přístroje, kde na ně čeká přeříznutí několika kabelů, aby se při třetím výstupu mohly připojit nové pumpy, které prodlouží fungování AMS-02. Výstup bude kromě níže vložené NASA TV přenášet také ESA TV.
A jaký je harmonogram? Pokud vše půjde podle plánu, mělo by to být takto (všechny termíny jsou v SEČ):
8:00 – začátek přípravy na výstup
11:30 – začíná přímý přenos NASA TV
12:30 – začíná vypouštění vzduchu z přechodové komory
12:30 – začátek přímého přenosu ESA TV
12:50 – opuštění přechodové komory
13:10 – Luca se přesouvá na robotické paži
13:45 – začátek prací na elektrickém kabelu
15:15 – řezání trubky začíná
17:45 – odstranění izolačního materiálu
18:30 – robotická paže vrací Parmitana k přechodové komoře
19:15 – návrat do přechodové komory
19:45 – zavření výlezu, tlakování přechodové komory
Zdroje informací:
http://www.esa.int
https://blogs.nasa.gov
Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/a_very_good_start/21465044-1-eng-GB/A_very_good_start.jpg
http://www.esa.int/…/spacewalk_serendipity/21471148-1-eng-GB/Spacewalk_serendipity.jpg
Připomíná mi to opravy Hubbla.
Mě to zase připomíná opravy palivového potrubí stanice Saljut 7.Taky něco neplánovaného, nic moc opravitelného.
Christina nosi okuliare – vie niekto, ci pouziva na ISS kontaktne sosovky?
Když se tak dívám na evropské kosmonauty tak mne napadlo, kdo jejich let platí. Nikde jsem nezaregistroval, že by si ESA objednala nějaká křesla v Sojuzech, potažmo výhledově v amerických lodích.
Křesla evropských, japonských či kanadských astronautů zajišťuje zjednodušeně řečeno NASA.
Dík, jestli to dobře chápu, tak to NASA i platí a Evropané, Japonci, Kanaďané, atd. létají “ za dara „.
No zadara to úplně není. Jelikož si agentury mezi sebou neplatí, funguje to formou barterů.
Stejně mi to není jasné. Dokud měly USA raketoplán se sedmi křesly, přičemž jeden, nebo dva astronauti tam byli jaksi navíc, bylo snadné vzít na palubu cizince s programem, který připravila jeho agentura a náklady letu to nijak významně neovlivnilo. V momentě, kdy dopravu zajišťuje Rusko “ za hotové “ bych očekával, že se systém změní a každý pojede “ za své „. Jako spravedlivý bych viděl v případě ISS aby každý využíval stanici v rozsahu odpovídajícím jeho příspěvku na stavbu a provoz a lety svých astronautů si platil v plné výši.
Ono to je tak, jak píšete. Počty zástupců jednotlivých agentur odpovídá aktivitě dané agentury z hlediska financí. Oni si samozřejmě za to zaplatí, ale nepřímo. Stejně jako NASA zaplatí jim za něco jiného, ale zase nepřímo.