sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Měsíc – příští výzva pro raketu Electron

Raketa Electron je v současné době hlavním hráčem na poli malých raket, které doručují lehké družice na nízkou oběžnou dráhu. Firma Rocket Lab nedávno oznámila, že se bude snažit o znovupoužitelnost prvních stupňů a tím inovace zdaleka nekončí. Podle aktuálního prohlášení firma cílí i na střední, geostacionární a dokonce i lunární oběžnou dráhu. Firma totiž na Mezinárodním astronautickém kongresu odtajnila své plány na rozšíření dosahu svých misí díky družicové platformě Photon, o které jsme na našem webu již psali. Raketa Electron funguje necelé dva roky a firma RocketLab se evidentně nechce spokojit s dosaženými výsledky. Střední, geostacionární i lunární oběžná dráha mají být dalšími cíli pro malé družice. Společnost chce schopnosti rakety Electron zkombinovat s družicovou platformou Photon, ke kterým má přibýt i vyhrazený dodatečný raketový stupeň. S jeho pomocí by měly být dosažitelné i natolik exkluzivní dráhy jako je NRHO (Near Rectilinear Halo Orbit – dráha stanice Gateway), nebo librační centra L1 a L2 soustavy Země-Měsíc. I větší náklady by se tak mohly dostat do cislunárního prostoru včetně geostacionární dráhy.

Satelitní platforma Photon.
Satelitní platforma Photon.
Zdroj: https://www.rocketlabusa.com

Podle šéfa firmy Rocket Lab, Petera Becka, je cítit rostoucí mezinárodní zájem o mise mířící za nízkou oběžnou dráhu – jak od vládních, tak soukromých klientů. „Malé družice budou hrát klíčovou roli v budoucí vědě a výzkumu. Kromě toho poskytnou i komunikační a navigační základnu, která podpoří návrat lidí na Měsíc. Budou hrát významnou úlohu jakýchsi vyšlapávačů nové cesty, která omezí úroveň rizika. Navíc dokáží vytvořit infrastruktury pro budoucí mise,“ uvedl Peter Beck a dodal: „Podobně jako u družic pro nízkou oběžnou dráhu je i mnoho potenciálních průzkumných přístrojů či celých družic odloženo na pomyslných poličkách, kde čekají na start do hlubšího vesmíru. Stejně jako jsme otevřeli přístup malých družic na nízkou oběžnou dráhu, je firma Rocket Lab připravena nabídnout vyhrazené mise malých družic k Měsíci a dál.

Start rakety Electron s družicí R3D2
Start rakety Electron s družicí R3D2
Zdroj: https://www.rocketlabusa.com/

Zkušenosti získané při dosavadních misích raket Electron, iterativní vylepšení celkového chování vedoucí k pohonnému systému Curie platformy Photon, umožňují firmě Rocket Lab pustit se do delších misí s osvědčenou technologií a mnoha zkušenostmi. Všechny systémy pro prodloužené mise jsou odvozeny od letem prověřených součástek včetně motoru Curie, dodatečného stupně kick-stage, kompozitních nádrží rakety Electron i odborných posudků spojených se startem, řízením a navigací družic.

Při zatím poslední (deváté) misi rakety Electron pojmenované As The Crow Flies, byla vynášená družice díky dodatečnému nakopávacímu stupni kick-stage dopravena na dráhu vyšší než 1 000 kilometrů. Nejen tato mise prokázala, že nedávná vylepšení 3D tištěného motoru Curie pro platformu Photon spojená s přechodem na dvousložkovou pohonnou směs přináší významné zlepšení výkonu.

Podle vyjádření firmy byla platforma Photon navržena jak pro nízkou oběžnou dráhu, tak i pro meziplanetární mise, na což je připravena třeba radiačně odolná avionika, komunikační i navigační technika připravené na práci v hlubším vesmíru i pohonný systém schopný dlouhodobého skladování pohonných látek a vícenásobných restartů motoru. Kombinace platformy Photon s raketou Electron má vytvořit kompletní řešení pro lety na nízkou, středí i cislunární dráhu, přičemž firma chce tyto možnosti nabízet už od roku 2020.

Přeloženo z:
https://www.rocketlabusa.com/

Zdroje obrázků:
https://www.rocketlabusa.com/…/_resampled/FillWyI3NTAiLCI3NTAiXQ/front-of-satellite.png
https://www.rocketlabusa.com/…/_resampled/FillWyI3NTAiLCI3NTAiXQ/back-of-satellite.png
https://www.rocketlabusa.com/assets/Uploads/Rocket-Lab-R3D2-Liftoff.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Vlastimil Lidumil
5 let před

Skutečně je motor 2D tištěn?

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před

Díky, opraveno.

Jirka Hadac
Jirka Hadac
5 let před

Pevne doufam, ze bude komentovany start Moon Expressu 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Jirka Hadac

Říkal jsem, že budu velice rád komentovat jakýkoliv zajímavý start Electronu. A tohle je mimořádně atraktivní. 😉

jregent
jregent
5 let před
Odpověď  Dušan Majer

Nelze nez drzet tymu okolo Elektronu palce
Diky za clanek 🙂

David R.
David R.
5 let před

O.K., ale kdy už někdo konečně udělá pořádný kickstage s velkým iontovým motorem? A se superlehkými solárními panely, které nemusí vydržet 10 let, ale mohou vážit desetinu toho, co to dnešní? Malé sondy se vyloženě nabízí, aby na nich někdo konečně předvedl pořádnou rychlost…

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.