sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Známe termíny zkoušek lodi Starliner

Před pár dny se objevily spekulace o tom, že by loď Starliner od firmy Boeing mohla na nepilotovanou zkušební misi OFT vyrazit 17. prosince letošního roku. Nyní můžeme tyto informace považovat za oficiální, jelikož NASA zveřejnila aktualizaci harmonogramu zkoušek této lodi. V něm jsme se dozvěděli, že 4. listopadu by mělo dojít ke zkoušce záchranného systému, když loď čeká na rampě. Zkouška reakce na havárii na rampě se bude provádět v Novém Mexiku na základně White Sands. Nepilotovaná testovací mise OFT by měla následovat v již zmíněném termínu, tedy 17. prosince. O start z vypouštěcího komplexu 41 Mysu Canaveral se postará raketa Atlas V.

Návratová kabina lodi Starliner pro pilotovanou testovací misi CFT před environmentálními zkouškami.
Návratová kabina lodi Starliner pro pilotovanou testovací misi CFT před environmentálními zkouškami.
Zdroj: https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net

Aktualizovaný harmonogram se nevěnuje termínu pilotované zkoušky CFT. V článku je pouze uvedeno, že NASA preferuje bezpečnost před spěchem a že až bude situace jasnější, přinese další aktualizaci. Připomeňme, že loď Crew Dragon od SpaceX provedla zkoušku záchrany z rampy v květnu 2015 a nepilotovaná zkouška DM-1 proběhla letos v březnu. Termín pilotované zkoušky DM-2 sice zatím neznáme, ale z dostupných informací pro Federální komunikační úřad vyplývá, že ke zkoušce záchranného systému Crew Dragonu za letu by mělo dojít nejdříve 23. listopadu. Pokud by se to všechno podařilo, byl by listopad měsícem zkoušek záchranných systémů.

Sluší se ještě poznamenat, že NASA vyžadovala od obou lodí zkoušku záchranného systému ze startovní rampy. Test záchranného systému za letu byl dobrovolný milník, který si vybrala pouze SpaceX. Pokud se plány obou firem zdaří, budeme na konci letošního roku svědky velmi vyrovnaného „souboje“ o to, kdo doveze na zemi americkou vlajku, kterou na ISS nechala posádka posledního raketoplánu pro první posádku lodi, která odstartuje z území USA. Koncem roku by totiž obě lodě měly mít za sebou nepilotovanou zkoušku i test záchranného systému – začátkem roku 2020 by pak měla přijít i pilotovaná testovací mise.

Posádka mise Boeing CFT - zleva Eric Boe - Nicole Aunapu Mann - Chris Ferguson
Posádka mise Boeing CFT – zleva Eric Boe – Nicole Aunapu Mann – Chris Ferguson
Zdroj: https://www.nasaspaceflight.com

Zdroje informací:
https://blogs.nasa.gov/
https://fcc.report/

Zdroje obrázků:
https://blogs.nasa.gov/…/uploads/sites/230/2019/10/Boeing_Starliner_EMI-EMC.jpg
https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/…d78683a781babd281f72a26af7b74b0b&oe=5C755BD5
https://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2018/08/2018-08-03-165334.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Alois
Alois
5 let před

Konečně se to pohnulo. Pokud vše dobře dopadne, a mělo by, času bylo spotřebováno až až, tak bude počátek roku napínavý.

Jirka Hadac
Jirka Hadac
5 let před
Odpověď  Alois

Jen bych dodal, ze se jedna o nejlepší odhad, pokud se vyskytne problem, tak se vse odlozi a posune na pozdeji.

Petr
Petr
5 let před

Optimistický scénář.

Kamil
Kamil
5 let před

To je jak čekání na Vánoce, které se ovšem neustále odsouvají

Lukas
Lukas
5 let před

Som clovek dost trpezlivy,ale pripomina mi to cakanie na Godota

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.