sociální sítě

Přímé přenosy

Žádné plánované přenosy nebyly nalezeny.

krátké zprávy

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Electron ve znamení vrány

Od posledního startu rakety Electron už uplynul více než měsíc a je tedy čas připravit se na další misi. Na to, že firma Electron dává jednotlivým misím velmi neobvyklé názvy, jsme si už všichni určitě zvykli. Tento trend potvrzuje i devátá mise, která by měla odstartovat mezi 14. a 28. říjnem. Dostala totiž jméno As The Crow Flies – přeložit tento název do češtiny však není jen tak. Otrockým překladem slovo od slovo by to bylo „Letí jako vrána“, ale v angličtině se tento výraz používá i pro označení nejkratší dráhy, která spojuje dvě místa. V takovém případě je vhodným českým ekvivalentem „Vzdušnou čarou“. Ale ta výše uvedená vrána není zvolena náhodně – odkazuje totiž na vynášenou družici.

Logo firmy Astro Digital na aerodynamickém krytu rakety Electron.
Logo firmy Astro Digital na aerodynamickém krytu rakety Electron.
Zdroj: https://www.rocketlabusa.com

Pod aerodynamickým krytem rakety Electron totiž bude sedět jediná družice – půjde tedy o vyhrazený start. Vrána je odkazem na platformu Corvus od kalifornské firmy Astro Digital, která si klade za cíl poskytnout flexibilní a nízkonákladové řešení pro široké spektrum aplikací a velikostí družic od 6U a 16U cubesatů až po malé družice vynášené jako sekundární náklady (třída ESPA). Corvus přitom znamená v latině vrána.

Mise As The Crow Flies má odstartovat ve výše uvedeném čtrnáctidenním okně, přičemž každý den se okno otevře mezi 1:00 – 5:00 SELČ (Od 27. října pak od 0:00 do 4:00 SEČ). Místem startu bude zatím jediná provozuschopná rampa, kterou firma RocketLab disponuje – startovní komplex 1 na novozélandském poloostrově Mahia.

Přeloženo z:
https://www.rocketlabusa.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/EFvVrbiUwAAZDe0.jpg
https://www.rocketlabusa.com/…/Flight-9-Astro-Digital-small.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jirka Hadac
Jirka Hadac
4 let před

Mahia je nadherny kosmodrom, takze sem zvedav na google prulet, a taky na nejaky zajimavy naklad na teto rakete :-). Ale sem si skoro jisty, ze az ohlasi pokus o zachyceni, prihodis zivy prenos. A ty nazvy jsou uzasne. This one is for Pickering mi prisel nejlepsi. Bral sem to jako poctu panovi, ktery s van Allenem pripravoval prvni americkoi druzici a nrjmrnuji se po nem radiacni pasy 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpovědět  Jirka Hadac

Myslím, že misi se zachycením asi uděláme. 😉

Pavelll
Pavelll
4 let před

Dik za havranovite lingvisticke okenko 😉

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpovědět  Pavelll

Rádo se stalo. 😉

PetrK
PetrK
4 let před

https://youtu.be/u7Q4dD8qp_4

Tohle jsem prostě musel. Díky za článek!

Malky
Malky
4 let před

Máme nějaké informace o nějakých experimentech se znovupoužitelností v souvislosti s touto misí? Pokud se dobře pamatuji, na té minulé mělo letět zařízení na sběr dat při průchodu atmosférou. Poletí zde znovu? Nebo stačilo jednou a teď vyhodnpcují data? Případně něco jiného?

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpovědět  Malky

Bohužel nevíme v tomto směru nic bližšího.

Luděk Kabela
Luděk Kabela
4 let před

Corvus je latinsky vrana

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpovědět  Luděk Kabela

Díky!

Roman Vyhnánek
4 let před
Odpovědět  Luděk Kabela

Nebo taky havran, krkavec či kavka :).

https://kosmonautix.cz/2019/10/01/electron-ve-znameni-vrany/