sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly 8. července představily svou první Strategii mezinárodního partnerství , plán, jak nejnovější americká vojenská složka hodlá přejít od sporadické globální spolupráce k promyšlenější a integrovanější vesmírné koalici.

Neuraspace

Společnost Neuraspace vyvíjí s podporou Evropské kosmické agentury software založený na umělé inteligenci, který má operátorům pomoci lépe využívat navigační signály GNSS pro sledování družic a předcházení kolizím.

Maxar Intelligence

Společnost Maxar Intelligence, poskytovatel družicového snímkování a geoprostorových dat, podepsala tři smlouvy v celkové hodnotě 204,7 milionu dolarů s nezveřejněnými vládními zákazníky na Blízkém východě a v Africe.

TraCSS

Koalice zástupců průmyslu žádá vedení podvýborů pro rozpočtové prostředky Sněmovny reprezentantů a Senátu aby financovaly systém koordinace vesmírného provozu (TraCSS) Úřadu pro vesmírný obchod (Office of Space Commerce).

Neptun

Čínští vědci navrhují první čínskou misi k Neptunu v roce 2033. Cílem je vypustit sondu s radioizotopovým pohonem na oběžnou dráhu Neptunu a studovat i jeho měsíc Triton.

European Launcher Challenge

Evropská agentura ESA 7. července oznámila, že společnosti Isar Aerospace, MaiaSpace, Orbex, PLD Space a Rocket Factory Augsburg postoupily do soutěže European Launcher Challenge. Každá společnost bude mít nárok na kontrakty v hodnotě až 169 milionů eur na vynesení institucionálních užitečných nákladů.

PTS-R

Americké vesmírné síly zrušily soutěž mezi společnostmi Boeing a Northrop Grumman na stavbu nové třídy komunikačních družic odolných proti rušení. Zrušený program, známý jako Protected Tactical Satellite Communication-Resilient (PTS-R), byl spuštěn v roce 2020.

Johnston

Americké letectvo odložilo návrh na výstavbu dvou raketových přistávacích ploch na atolu Johnston, odlehlém ostrově ve střední části Tichého oceánu. Důvodem jsou obavy o životní prostředí. Dne 5. července o tom informoval americký vojenský deník Stars and Stripes.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Electron ve znamení vrány

Od posledního startu rakety Electron už uplynul více než měsíc a je tedy čas připravit se na další misi. Na to, že firma Electron dává jednotlivým misím velmi neobvyklé názvy, jsme si už všichni určitě zvykli. Tento trend potvrzuje i devátá mise, která by měla odstartovat mezi 14. a 28. říjnem. Dostala totiž jméno As The Crow Flies – přeložit tento název do češtiny však není jen tak. Otrockým překladem slovo od slovo by to bylo „Letí jako vrána“, ale v angličtině se tento výraz používá i pro označení nejkratší dráhy, která spojuje dvě místa. V takovém případě je vhodným českým ekvivalentem „Vzdušnou čarou“. Ale ta výše uvedená vrána není zvolena náhodně – odkazuje totiž na vynášenou družici.

Logo firmy Astro Digital na aerodynamickém krytu rakety Electron.
Logo firmy Astro Digital na aerodynamickém krytu rakety Electron.
Zdroj: https://www.rocketlabusa.com

Pod aerodynamickým krytem rakety Electron totiž bude sedět jediná družice – půjde tedy o vyhrazený start. Vrána je odkazem na platformu Corvus od kalifornské firmy Astro Digital, která si klade za cíl poskytnout flexibilní a nízkonákladové řešení pro široké spektrum aplikací a velikostí družic od 6U a 16U cubesatů až po malé družice vynášené jako sekundární náklady (třída ESPA). Corvus přitom znamená v latině vrána.

Mise As The Crow Flies má odstartovat ve výše uvedeném čtrnáctidenním okně, přičemž každý den se okno otevře mezi 1:00 – 5:00 SELČ (Od 27. října pak od 0:00 do 4:00 SEČ). Místem startu bude zatím jediná provozuschopná rampa, kterou firma RocketLab disponuje – startovní komplex 1 na novozélandském poloostrově Mahia.

Přeloženo z:
https://www.rocketlabusa.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/EFvVrbiUwAAZDe0.jpg
https://www.rocketlabusa.com/…/Flight-9-Astro-Digital-small.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jirka Hadac
Jirka Hadac
5 let před

Mahia je nadherny kosmodrom, takze sem zvedav na google prulet, a taky na nejaky zajimavy naklad na teto rakete :-). Ale sem si skoro jisty, ze az ohlasi pokus o zachyceni, prihodis zivy prenos. A ty nazvy jsou uzasne. This one is for Pickering mi prisel nejlepsi. Bral sem to jako poctu panovi, ktery s van Allenem pripravoval prvni americkoi druzici a nrjmrnuji se po nem radiacni pasy 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Jirka Hadac

Myslím, že misi se zachycením asi uděláme. 😉

Pavelll
Pavelll
5 let před

Dik za havranovite lingvisticke okenko 😉

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Pavelll

Rádo se stalo. 😉

PetrK
PetrK
5 let před

https://youtu.be/u7Q4dD8qp_4

Tohle jsem prostě musel. Díky za článek!

Malky
Malky
5 let před

Máme nějaké informace o nějakých experimentech se znovupoužitelností v souvislosti s touto misí? Pokud se dobře pamatuji, na té minulé mělo letět zařízení na sběr dat při průchodu atmosférou. Poletí zde znovu? Nebo stačilo jednou a teď vyhodnpcují data? Případně něco jiného?

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Malky

Bohužel nevíme v tomto směru nic bližšího.

Luděk Kabela
Luděk Kabela
5 let před

Corvus je latinsky vrana

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Luděk Kabela

Díky!

Roman Vyhnánek
5 let před
Odpověď  Luděk Kabela

Nebo taky havran, krkavec či kavka :).

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.