ŽIVĚ A ČESKY: Osmá loď HTV čeká na start

Dva týdny – přesně tak dlouho trvalo vyřešit problémy, které se 10. září objevily na rampě kosmodromu Tanegašima. Zhruba tři hodiny před plánovaným startem rakety H-2B se zásobovací lodí HTV-8 se totiž na rampě objevily plameny. Jejich hašení sice trvalo jen chvilku, ale poté následovalo vyšetřování celé mimořádné události. To je již u konce a tak nic nebrání tomu, aby dnes v 18:05 raketa odstartovala vstříc temné obloze. Loď HTV-8 veze na ISS několik tun nákladu včetně další várky nových akumulátorů.

Náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 17:50 SELČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Ve vloženém okně naleznete i záznam vysílání.

Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/

https://en.wikipedia.org/
http://issstream.tksc.jaxa.jp/
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/38/Iss020e0413802_-_cropped.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

41 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: Osmá loď HTV čeká na start”

 1. Rado napsal:

  Mne kvalita prenosu kolísala, občas načítavacie koliesko, občas dosť znížená kvalita. Web je naprosto super ale mall nie. Vždy sa teším na živý prenos ale keď si spomeniem na mall tak ma radosť prejde. Ale ako tu už niekto písal, nepíšem to pod každý prenos, lebo to nemá význam. Radšej vidíte nového zákazníka, ktorý si príde na mall pozrieť reklamy a somariny ako zapáleného fanúšika kozmonautiky…. Samozrejme ma neberte doslovne ale o tom to je.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Stojíme o každého diváka a jelikož jsme popularizační web, tak chceme oslovovat hlavně nové zájemce o tento obor. Ale je zvláštní, že vám kolísala kvalita. Jeden divák tu psal, že mu všechno šlapalo bez problémů.

   • Rado napsal:

    Ja Vám vo všetkom čo píšete rozumiem a plne Vás podorujem. Vašu robotu robíte na jednotku s hviezdičkou. Preto som aj stále tu. Len ten mall nie je ok.

    • Dušan Majer Administrátor napsal:

     Chápu Vás, ale je z něj cítit velká snaha reagovat na podněty od diváků a zlepšovat se.

     • Petr Groh napsal:

      Možná, pane Majere, bude problém na straně uživatele, resp. jeho hardware, na kterém video sleduje.

      Také patřím do téhle skupiny.
      K prohlížení webu používám téměř výhradně 4 roky starý smartphone se zbytky volné paměti. S tím na Mall nemám šanci – načítací kolečko se točí donekonečna.
      Na YouTube problém není.

      Vím, že je to moje chyba, proto si nestěžuji. Pomůže buď kompletní (tovární) reset, nebo nový telefon. Uvidíme.

      Píšu to proto, že to může být poměrně častá příčina potíží u řady lidí – nedostatek volné paměti v zařízení.

      • Dušan Majer Administrátor napsal:

       Ano, také mne to napadlo, ale nejsem v IT tak zběhlý a tak jsme nechtěl dávat neověřené rady. Ono je to podobné, jako když mi cca. před třemi týdny napsali asi 4 lidé, že najednou nemají přístup na náš web. V té době jsme přecházeli na nový systém zabezpečení. Všichni uživatelé mi nezávisle na sobě naspali, že mají starý PC s WinXP a několik let neaktualizovaný prohlížeč. Naznačil jsem jim, že v tom bude možná zakopaný pes a že bych se zamyslel nad novým strojem, protože do budoucna bude webů, na které se nedostanou, přibývat.

     • Rado napsal:

      Áno, možno je chyba na mojej strane ale ako niekto písal, nemám chuť to viac skúmať.. Telefón mám 2 roky starý a s pamäťou, aktulualizáciami, výkonom atď je viac než ok. Telka 2 roky stará a ok. Pc v robote, doma, viac kusov, viac než ok. Proste ma to prestáva baviť. Od win xp po win 10.. Dnes mall koliečko, roskozmos ok, tak som to pozeral tam. O YT ani nepíšem. Škoda. Som veľký fanúšik kozmonautiky, a živé prenosy boli pre mňa super. Naozaj aj kvôli nim som riešil veľkú telku. Aj keď tv nepozerám, zivý prenos som si vždy vychutnal. Teraz je to boj cez telefón alebo pc a aj tak to ide zle. Týmto tu moje sťažnosti končia. Zas budem dlhšie ticho.

 2. milan ch napsal:

  Dobrý den,
  mám prosbu, nešlo by po skončení přenosu napsat pod článek jak dopadl start?
  Když je odklad tak tam je edit …, ale když start proběhne tak tam nic není.
  Nejsem líný si pustit záznam, ale jaksi nejde spustit a naříkat už nebudu, musím projít diskuzi a hledat mezi komentáři.
  Možná by to ocenili i další postižení. Děkuji

 3. David R. napsal:

  Jestli Vás někdo školil, že na ISS nejsou baterie, ale akumulátory… tak trošku přestřelil. Cituji: „Baterie je sada stejných předmětů.“
  Na ISS samozřejmě jsou baterie (akumulátorových článků).
  Konkrétně každá nová baterie je složena ze 30 článků, zapojených v sérii.
  Více informací naleznete zde:
  https://ntrs.nasa.gov/archive/nasa/casi.ntrs.nasa.gov/20160012048.pdf

  BTW, uváděl jste chybně hmotnost paliva (i kyslíku).

 4. Jirka Hadač Redakce napsal:

  Celý den sem se na záznam těšil a takhle zklamaný jsem už dlouho nebyl. Aby záznam startu začínal v půlce věty, a sledoval jsem rozhovor netuším koho. Jaksi vynechat znělku, všechno kolem dokola.
  Jsem si kontroloval, zda to není špatným načtením, udělalo mi to znovu plus přidalo reklamu, no tentokrát se záznamu startu vzdávám, nerad, ale ano. A osobně bych zvážil, zda ho v tomto stavu nechat mezi záznamy vesmírných startů. Asi se někde při konverzi stala chyba a to pořádná. Snad to aspoň v přímém přenosu bylo lepší.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Dnes jsme poprvé v ostrém provozu použili dříve testovanou novou techniku, díky které je možné záznam zveřejnit jen pár desítek sekund po ukončení přenosu. Je tu velká snaha vyjít divákům vstříc a nabídnout jim službu, o kterou tolik stáli – rychlé zveřejnění záznamu. Jako každá nová technologie i tahle potřebuje jen trochu vychytat mouchy. A jelikož čekám otázku, tak rovnou odpovídám, ano, testovalo se to před ostrým použitím neveřejně. Ne, podobná chyba se při testování nevyskytla.
   Useknutí začátku je chyba, která se do dalších přenosů jistě opraví. Ve ztracené pasáži je ale pouze znělka a mé přivítání. Nejsou tam žádné důležité informace týkající se startu. Není tam nic důležitého, bez čeho by záznam ztrácel informační hodnotu. Ale samozřejmě nikoho do sledování nenutím.
   P.S. Ve videu žádný rozhovor není. Celý jsem ho komentoval sám.

 5. Majo napsal:

  Môžeme byť radi,že tento web ide.Ja som rád.

 6. Pavel napsal:

  Od doby co se přešlo zde na Mall…samozřejmě čistě proto, aby vše bylo ještě lepší…už videa nesleduju, protože je to reklama na reklamě a přidaná hodnota, která byla propagována, fakt není…žádná.
  Kosmonautix fajn…ale postupně nezlobte se, to jde z kopce….přesto přeju ať se daří.
  Pavel.

 7. David R. napsal:

  Konečně další baterky….
  Nemohu se zbavit pocitu, že bídný stav starých baterií byl hlavní důvod, proč pohřbili VASIMR.

 8. pbpitko napsal:

  Mnoho šťastia, HTV-8 !
  Ďakujeme za info !

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.