Federace má nový název

Ruská pilotovaná kosmická loď nové generace se má jmenovat „Orel“ – na památku první válečné lodě vybudované za cara Alexeje Michailoviče v 17. stol.
6. září 23:40

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

11 komentářů ke článku “Federace má nový název”

 1. Spytihněv napsal:

  To nedokázali přijít s něčím originálním? Vypadá to jako snaha o rozmělnění celosvětově proslulé fráze. Už slyším Vadima, Serjožu nebo Světlanu – „Kremle, Orel přistál“ 🙂

 2. Jiří Hošek napsal:

  Současně s přejmenováním byla loď přesunuta zpět na raketu Angara-A5.
  https://twitter.com/RussianSpaceWeb/status/1170012992030859273

  • Roman Chodura napsal:

   Jako jediný důvod, proč se znova rozhodli pro Angaru se mi jeví to, že na Sojuz-5 se bude ještě pár let čekat, kdežto Angara 5 už rozjíždí sériovou výrobu. Mohli by tím pádem začít dříve s testováním nové lodi.

   • Jiří Hošek napsal:

    Nejde o urychlení testů nové lodi.

    Podle pátečního vyjádření generálního ředitele RKK Eněrgija Nikolaje Sevasťjanova na schůzce s Putinem se staví dva letové exempláře Orla. První exemplář bude jednorázový, druhý vícenásobně použitelný. Sevasťjanov představil na schůzce tento plán startů raket Angara A-5 s kosmickými loděmi Orel:

    2023 – nepilotovaný autonomní let prvního exempláře
    2024 – nepilotovaný let druhého exempláře k ISS
    2025 – pilotovaný let druhého exempláře k ISS
    Následovat mají další dva lety Orla na raketách Angara-A5 před prvním vynesením supertěžkým nosičem.
    Zdroj: https://ria.ru/20190907/1558419761.html

    • Roman Chodura napsal:

     A co dřívější plán letů na raketách Sojuz-5? Ten už teda neplatí? A ten název Orel už je teda definitivní?

     • Jiří Hošek napsal:

      Na té páteční schůzce s Putinem se probíraly i změny v plánování rakety Sojuz-5. Podle včerejšího článku https://ria.ru/20190907/1558427639.html má Sojuz-5 nyní nosnost na LEO jen 9 tun. Raketa s nosností 17 tun (což odpovídá původnímu Sojuzu-5) má nyní název Sojuz-6 a poprvé má letět až v roce 2025.
      Na otázku ohledně definitivní platnosti názvu Orel neumím odpovědět. 🙂

     • Dušan Majer napsal:

      Když vidím ty neustálé přesuny, změny a přejmenování, mám neodolatelnou chuť začít tlouci hlavou o zeď. V tom začíná být takový guláš!

     • Jiří Hošek napsal:

      V diskusi na Novosti kosmonavtiki vyslovil uživatel Salo názor, že zmatek pokračuje a že v prezentaci byly rakety Sojuz-5 a 6 zjevně prohozeny.

      Dochází k dalšímu přejmenování – Putin navrhl 6. září přejmenovat startovní komplex Bajtěrek na počest prvního prezidenta Kazachstánu na „Nazarbajevskij start“. Podle agentury Ria byl návrh přijat.

 3. Roman Chodura napsal:

  To je opravdu neuvěřitelné a za rok to zase přejmenují? A proč zase na Angaru? K čemu bude ten vyvíjený Sojuz-5 nebo Irtyš nebo jak se to vlastně jmenuje. Udržujte chaos a zmatek, jen tak dál

 4. Marw napsal:

  Priznávam sa bez mučenia, že mám z týchto neustálych zmien absolútny guláš a naprosto sa v tých zmenách značenia, určenia a nosnosti strácam. Nenašiel by niekto z redakcie dostatok mentálnych síl na to aby nám obyčajným smrteľníkom tento šialený vývoj s prvkami telenovely skúsil zosumarizovať?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.