sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

X-Bow Systems

Společnost X-Bow Systems, startup zabývající se výrobou raketových motorů na tuhá paliva, získala v rámci financování 35 milionů dolarů. Poslední kolo vedla společnost Lockheed Martin, která se společností uzavřela strategickou dohodu.

U.S. Space Force

Americké vesmírné síly udělily zakázky v celkové hodnotě 17,6 milionu dolarů společnostem Auria Space a Sphinx Defense na vybudování prototypů cloudových základen, které by propojily vojenské družicové operace s komerčními a vládními anténami pro zvýšení kapacity.

Apex 1.0

V prohlášení z 9. května společnost ispace US, americká dceřiná společnost japonské společnosti ispace, uvedla, že pro svůj lunární modul Apex 1.0 použije nový motor s názvem VoidRunner. Změna znamená posun startu z roku 2026 na rok 2027.

Rocket Lab

Společnost Rocket Lab uvádí, že plánovaná akvizice německého dodavatele optické komunikace, společnosti Mynaric, je klíčová pro další plány při účasti v nabídkách na družicové konstelace a případný vývoj vlastních družic.

Přistávací modul Veněry už ČR nezasáhne

Družice Kosmos 482, přistávací modul sondy Veněra (sesterské s osmičkou), která měla zaniknout 10. května v dopoledních hodinách našeho času nás už nezasáhne. Její přelet nad střední Evropou proběhl 10. 5. ráno kolem 6:36 SELČ a dráha dalších přeletů vede již mimo naše území. Protože poslední viditelný přelet připadl na 9:38 SELČ nízko nad jihem, nemůžeme již pozorovat ani případný zánik.

Sierra Space

Společnost Sierra Space 8. května oznámila, že dokončila pozemní demonstraci prototypu navigační družice pro iniciativu Odolného globálního pozičního systému (R-GPS) amerických vesmírných sil.

Čína

Čína zveřejnila komplexní předpisy pro družicové služby přímého vysílání. Sedm ministerstev vydalo 30. dubna oznámení s názvem Předpisy pro správu koncových zařízení přímo připojených k družicovým službám, které stanoví právní a technický základ pro družicovou konektivitu v souladu s národními cíli.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Federace má nový název

Ruská pilotovaná kosmická loď nové generace se má jmenovat „Orel“ – na památku první válečné lodě vybudované za cara Alexeje Michailoviče v 17. stol.
6. září 23:40

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spytihněv
Spytihněv
5 let před

To nedokázali přijít s něčím originálním? Vypadá to jako snaha o rozmělnění celosvětově proslulé fráze. Už slyším Vadima, Serjožu nebo Světlanu – „Kremle, Orel přistál“ 🙂

Jiří Hošek
Jiří Hošek
5 let před

Současně s přejmenováním byla loď přesunuta zpět na raketu Angara-A5.
https://twitter.com/RussianSpaceWeb/status/1170012992030859273

Roman Chodura
Roman Chodura
5 let před
Odpověď  Jiří Hošek

Jako jediný důvod, proč se znova rozhodli pro Angaru se mi jeví to, že na Sojuz-5 se bude ještě pár let čekat, kdežto Angara 5 už rozjíždí sériovou výrobu. Mohli by tím pádem začít dříve s testováním nové lodi.

Jiří Hošek
Jiří Hošek
5 let před
Odpověď  Roman Chodura

Nejde o urychlení testů nové lodi.

Podle pátečního vyjádření generálního ředitele RKK Eněrgija Nikolaje Sevasťjanova na schůzce s Putinem se staví dva letové exempláře Orla. První exemplář bude jednorázový, druhý vícenásobně použitelný. Sevasťjanov představil na schůzce tento plán startů raket Angara A-5 s kosmickými loděmi Orel:

2023 – nepilotovaný autonomní let prvního exempláře
2024 – nepilotovaný let druhého exempláře k ISS
2025 – pilotovaný let druhého exempláře k ISS
Následovat mají další dva lety Orla na raketách Angara-A5 před prvním vynesením supertěžkým nosičem.
Zdroj: https://ria.ru/20190907/1558419761.html

Roman Chodura
Roman Chodura
5 let před
Odpověď  Jiří Hošek

A co dřívější plán letů na raketách Sojuz-5? Ten už teda neplatí? A ten název Orel už je teda definitivní?

Jiří Hošek
Jiří Hošek
5 let před
Odpověď  Roman Chodura

Na té páteční schůzce s Putinem se probíraly i změny v plánování rakety Sojuz-5. Podle včerejšího článku https://ria.ru/20190907/1558427639.html má Sojuz-5 nyní nosnost na LEO jen 9 tun. Raketa s nosností 17 tun (což odpovídá původnímu Sojuzu-5) má nyní název Sojuz-6 a poprvé má letět až v roce 2025.
Na otázku ohledně definitivní platnosti názvu Orel neumím odpovědět. 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Jiří Hošek

Když vidím ty neustálé přesuny, změny a přejmenování, mám neodolatelnou chuť začít tlouci hlavou o zeď. V tom začíná být takový guláš!

Jiří Hošek
Jiří Hošek
5 let před
Odpověď  Roman Chodura

V diskusi na Novosti kosmonavtiki vyslovil uživatel Salo názor, že zmatek pokračuje a že v prezentaci byly rakety Sojuz-5 a 6 zjevně prohozeny.

Dochází k dalšímu přejmenování – Putin navrhl 6. září přejmenovat startovní komplex Bajtěrek na počest prvního prezidenta Kazachstánu na „Nazarbajevskij start“. Podle agentury Ria byl návrh přijat.

Roman Chodura
Roman Chodura
5 let před

To je opravdu neuvěřitelné a za rok to zase přejmenují? A proč zase na Angaru? K čemu bude ten vyvíjený Sojuz-5 nebo Irtyš nebo jak se to vlastně jmenuje. Udržujte chaos a zmatek, jen tak dál

Marw
Marw
5 let před

Priznávam sa bez mučenia, že mám z týchto neustálych zmien absolútny guláš a naprosto sa v tých zmenách značenia, určenia a nosnosti strácam. Nenašiel by niekto z redakcie dostatok mentálnych síl na to aby nám obyčajným smrteľníkom tento šialený vývoj s prvkami telenovely skúsil zosumarizovať?

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Marw

Myslím, že to asi bude potřeba, ale nemohu nic slíbit.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.