Sojuz MS-14 dostane za dva dny druhou šanci

Dnes v 7:31 SELČ se měla k Mezinárodní kosmické stanici připojit ruská loď Sojuz MS-14. Ta startovala před dvěma dny bez posádky, aby se ověřilo správné fungování rozhraní mezi nosnou raketou Sojuz 2-1a a kosmickou lodí Sojuz. Na jaře příštího roku by totiž tato nová raketa měla vynášet pilotované lodě Sojuz a je tedy potřeba ověřit její spolehlivost. Na palubě se kromě zhruba 600 kilogramů nákladu pro ruskou sekci ISS nachází jen humanoidní robot Fedor (Skybot F-850). Když se však Sojuz začal chystat na připojení k modulu Poisk, objevil se problém.

Antény systému Kurs zajišťují bezpečné připojení lodí Sojuz a Progress ke kosmické stanici.

Antény systému Kurs zajišťují bezpečné připojení lodí Sojuz a Progress ke kosmické stanici.
Zdroj: https://www.seradata.com

Systém Kurs totiž nedokázal navázat spojení mezi stanicí a lodí, což je pro připojování klíčový předpoklad. Antény systému Kurs najdeme jak na ISS, tak na Sojuzu a právě přes mě probíhá výměna nezbytných informací o rychlosti či vzájemné poloze obou objektů. Výsledkem bylo, že se Sojuz začal odchylovat od správné pozice. Posádka stanice tedy ztratila loď z dohledu i když se ji snažila najít při pohledu z okének ISS. V tu chvíli už americké řídící středisko v Houstonu vyhodnotilo situaci jako mimořádnou a rozhodlo se vzbudit členy západního segmentu stanice.

Astronautům sice nehrozilo žádné přímé nebezpečí, ale v rámci předběžné opatrnosti jsou v bezpečnostních příručkách podobné situace popsány jasně. Problém by se dal snadno vyřešit pomocí systému TORU, díky kterému může posádka stanice v podobných případech převzít kontrolu nad lodí, ale podle všeho jím Sojuz MS-14 nebyl vybaven. Řídící středisko v Moskvě tedy vydalo pokyn, který poslal Sojuz mimo bezprostřední okolí stanice, tedy mimo tzv. oblast Keep Out Zone.

Jakmile Sojuz opustil okolí stanice, začalo hledání problému, který se objevil poměrně rychle. Na ISS selhal zesilovač systému Kurs, který se bude muset vyměnit. Ačkoliv by bylo možné zopakovat připojení už po 24 hodinách, ruská strana se rozhodla vsadit na opatrný přístup a Sojuz MS-14 by se měl se stanicí spojit až za 48 hodin, tedy 26. srpna ráno našeho času.

EDIT: 24. 8. 18:05
V pondělí má posádka Sojuzu MS-13 nastoupit do své lodi, oddělit se od ISS a přeletět k modulu Poisk, na který se dnes ráno neúspěšně snažil připojit Sojuz MS-14. Ten se má o den později (27. srpna) připojit na zadní část modulu Zvezda, kde je dnes zatím ještě Sojuz MS-13.

Zdroje informací:
https://www.nasaspaceflight.com
https://twitter.com
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://www.nasaspaceflight.com/…/uploads/2019/08/NSF-2019-08-24-07-46-42-262.jpg
https://www.seradata.com/…/hyperbola/2013/04/25/161559main_progress_kurs_diagram.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

10 komentářů ke článku “Sojuz MS-14 dostane za dva dny druhou šanci”

 1. Jirka Hadac Redakce napsal:

  Tak si to prohodili, u DM-1 to bylo obracene a navic tam slo o nominalni prubeh. A zda se mi silene, ze by doted americanum nereklu, ze v lodi neni TORU. No, bezpecnost predevsim. Takze jo, vzdalit se a opakovat.

 2. Radim Pretsch Redakce napsal:

  Situace zachráněna, řešení se chopil Dmitrij 😉
  https://ria.ru/20190824/1557857027.html

 3. David napsal:

  Při rutinní kontrole Fjodorových zbraňových systémů došlo k samovolnému odjištění automatiky, načež američané odvolali souhlas s přiblížením. Fjodor se nyní připravuje na ISS přeskočit. Hello, I am Fyodorr, I am yourr frriend..

  • Radim Pretsch Redakce napsal:

   Zrovna tahle prezentace nebyla úplně nejlepším PR. Zahraniční dodavatelé cca 50% vybavení, zejména motoriky, po tomhle stopli své dodávky.

  • Vladimir Todt napsal:

   Naštěstí jeho pohybové schopnosti nejsou na úrovní robotů Boston dynamic. Se zbraněmi v rukou by to byl při takových schopnostech vyšší level. Jinak „zajímavé“, že jedno z prvních co je napadlo je mu při prezentaci schopností vrazit do rukou zbraně. Zatímco u Boston d. bylo hlavní prezentací zvládnutí chůze v obtížných podmínkách, stabilita, otvírání dveří, běh, akrobacie, manipulace s předměty.
   Samozřejmě některé, např. ukončený projekt velkého psa, byl i pro vojenské využití, ale hlavní podíl se prezentuje jinak.

   • Vysoky Japonec napsal:

    Možno je to tým, že Boston dynamic sa zameriava takmer výlučne na dynamiku pohybu robota v rôznych podmienkach. Keď už tu niektorí porovnávame neporovnateľné a na vedeckom fóre predvídame nepredvídateľné, dovolím si aj ja: ktovie, aké uplatnenie by našiel robot Boston dynamics na ISS? Určite žiadne. Až sa Boston dynamics začne zaoberať robotmi na prácu na ISS a Robototechnika na bežiacich robotov, potom sa bude dať niečo objektívne porovnať.

   • Vladimír Todt napsal:

    O to ale nejde. Robot pro práci na ISS měl prezentaci se zbraněmi. Místo více prezentací na prácu v kosmu. Holt rozdíl v přístupu.

   • maro napsal:

    Taky umí chodit. I když skákat jak Atlas od BD fakt neumí.

  • Vysoky Japonec napsal:

   FEDOR očividne ohrozuje očakávania USA a predstavy o Rusku. Ale môže si za to sám, lebo bral za reklamu Glocku. Ktovie, koľko by mu zaplatila číza a či vôbec.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.