Odlévání tuhého paliva pro Artemis 2 dokončeno

Vzletový stupeň SRB

Specialisté z NASA a firmy Northrop Grumman dokončili 8. července odlévání – nebo chcete-li plnění – pohonné směsi do všech deseti segmentů postranních urychlovacích motorů druhého exempláře rakety SLS. V Promontory v Utahu tak vznikl základ dvou prakticky identických pětisegmentových motorů, z nichž každý bude na jedné straně rakety SLS. A budou to opravdoví siláci, až se sestaví – při startu vyvine každý z nich tah stěží představitelných 1632 tun! Dohromady se tedy budou podílet na tahu celé rakety při startu z 80 %. Během dvouminutového hoření urychlí raketu na potřebnou úroveň, aby pilotovaná loď Orion mohla zamířit k Měsíci.

Příprava segmentů urychlovacích motorů rakety SLS pro misi Artemis 2.

Příprava segmentů urychlovacích motorů rakety SLS pro misi Artemis 2.
Zdroj: https://www.nasa.gov

S délkou skoro 54 metrů půjde o největší a nejsilnější motory na tuhé pohonné látky, jaké kdy vznikly. Každý motor bude po sestavení vážit úctyhodných 725 tun a jejich průměr činí 3,6 metru. Pohonná směs patří do kategorie APCP (Ammonium perchlorate composite propellant), přičemž jako palivo slouží tzv. PBAN, tedy polybutadien akrylonitril. Směs se nalévá do silnostěnných ocelových válců a má konzistenci tuhého těsta. Aby tuhé palivo dělalo čest svému jménu, musí směs vytvrdnout. Uprostřed každého segmentu je pak otvor, který po sestavení segmentů vytvoří spojitý prostor odshora dolů. Zjednodušeně řečeno si můžeme takovou sestavu představit jako věž z ruliček toaletního papíru.

Jak vypadá manipulace s těmito segmenty, se můžete podívat na tomto videu, které vzniklo před dvěma lety, když se vyráběly (dnes již dokončené) segmenty motorů na tuhá paliva pro misi Artemis 1.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
https://en.wikipedia.org/
https://en.wikipedia.org/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/CdCa3ubUkAIk4KP.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/artemis2afwd_188261_03.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

5 komentářů ke článku “Odlévání tuhého paliva pro Artemis 2 dokončeno”

  1. Alois napsal:

    Jaký tvar má centrální kanál, je to klasická hvězda ? díky.

  2. Streda napsal:

    Leonov mluví 6 minut o havarii Gagarina, o odtajnění. (Lépe přehrát v VLC, mnoho hloubek)

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.