Specialisté z NASA a firmy Northrop Grumman dokončili 8. července odlévání – nebo chcete-li plnění – pohonné směsi do všech deseti segmentů postranních urychlovacích motorů druhého exempláře rakety SLS. V Promontory v Utahu tak vznikl základ dvou prakticky identických pětisegmentových motorů, z nichž každý bude na jedné straně rakety SLS. A budou to opravdoví siláci, až se sestaví – při startu vyvine každý z nich tah stěží představitelných 1632 tun! Dohromady se tedy budou podílet na tahu celé rakety při startu z 80 %. Během dvouminutového hoření urychlí raketu na potřebnou úroveň, aby pilotovaná loď Orion mohla zamířit k Měsíci.
S délkou skoro 54 metrů půjde o největší a nejsilnější motory na tuhé pohonné látky, jaké kdy vznikly. Každý motor bude po sestavení vážit úctyhodných 725 tun a jejich průměr činí 3,6 metru. Pohonná směs patří do kategorie APCP (Ammonium perchlorate composite propellant), přičemž jako palivo slouží tzv. PBAN, tedy polybutadien akrylonitril. Směs se nalévá do silnostěnných ocelových válců a má konzistenci tuhého těsta. Aby tuhé palivo dělalo čest svému jménu, musí směs vytvrdnout. Uprostřed každého segmentu je pak otvor, který po sestavení segmentů vytvoří spojitý prostor odshora dolů. Zjednodušeně řečeno si můžeme takovou sestavu představit jako věž z ruliček toaletního papíru.
Jak vypadá manipulace s těmito segmenty, se můžete podívat na tomto videu, které vzniklo před dvěma lety, když se vyráběly (dnes již dokončené) segmenty motorů na tuhá paliva pro misi Artemis 1.
Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
https://en.wikipedia.org/
https://en.wikipedia.org/
Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/CdCa3ubUkAIk4KP.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/artemis2afwd_188261_03.jpg
Leonov mluví 6 minut o havarii Gagarina, o odtajnění. (Lépe přehrát v VLC, mnoho hloubek)
https://www.youtube.com/watch?v=cZmVauQxsZY
Zvažte prosím, zda není lepší psát komentáře, nesouvisející s tématem článku, do příslušného vlákna v diskusním fóru. Konkrétně pro tento komentář je vhodné vlákno „Ruský Roskosmos / Zaujímavosti z ruskej (resp. sovietskej) kosmonautiky“.
Suhlasim!
Jaký tvar má centrální kanál, je to klasická hvězda ? díky.
Forma pro centrální otvor je na čtvrtém obrázku v tomto článku:
https://www.kosmonautix.cz/2017/09/urychlovaci-bloky-pro-sls-v-cilove-rovince/