ANKETA: Místo odběru vzorků na Bennu

Původní anketa vydržela na našem webu necelého čtvrt roku a už ji nahrazuje nové otázka – tentokrát velmi aktuální. Nevymyslel ji nikdo z naší redakce – s nápadem přišel náš čtenář, který do komentářů pod články přispívá pod nickem pbpitko, kterému tímto děkujeme za inspiraci. Před pár dny jsme vydali článek, který se podrobně věnuje čtyřem lokalitám, které NASA vytipovala na povrchu planetky Bennu pro odběr vzorků sondou OSIRIS-REx. V dalších měsících se NASA na základě detailnějších analýz rozhodne, kterou lokalitu vybere. Ale zkuste si představit, že byste o výběru rozhodovali Vy – jaká lokalita by vyhrála? Rozhodovat se můžete na základě informací uvedených v článku. A jelikož NASA vybere hlavní a záložní oblast, můžete i Vy v anketě označit dvě možnosti (ale již bez rozlišení na hlavní a záložní).

Jednotlivé lokality se od sebe liší po vědecké stránce – obsahují jiné minerály, které mají různé barvy, různě odráží světlo, mají odlišné koncentrace uhlíku nebo hydratovaných minerálů. Ale liší se od sebe i geograficky – od severní polokoule přes rovník až po jižní polokouli. A rozdíly samozřejmě najdeme i v bezpečnosti. Každá lokalita má ve svém okolí jiný počet jinak velkých balvanů, které samozřejmě ovlivňují bezpečnost odběru. Tohle všechno musí odborníci z NASA důkladně zvážit, ale nás by zajímalo, jak to vidí naši čtenáři. A hlavně – až NASA oznámí finální výběr, bude se shodovat s názory našich čtenářů?

To se dozvíme za několik měsíců – pro začátek Vás poprosíme o hlasování v anketě, která se ukazuje v pravém sloupci našeho webu. Jelikož názvy lokalit čtenářům, kteří nečetli článek, nic neřeknou, vložili jsme do anketní otázky odkaz na článek. Chápeme, že k odpovědi na tuto otázku je potřeba trochu více kliknutí než je obvyklé a očekáváme i menší počet hlasů než je obvyklé u jiných anket, kde je možné hlasovat bez přípravy, ale i tak si myslíme, že výsledky mohou být zajímavé.

Nyní si ještě (jako již tradičně) zrekapitulujeme výsledky právě skončené ankety. V ní jste mohli hlasovat pro nejzajímavější objekty výzkumu vnitřních částí Sluneční soustavy. Anketa byla spuštěna 28. května a ukončena 15. srpna. Každý hlasující mohl dát svůj hlas pouze jedné možnosti a celkem se do ankety zapojilo 1 283 čtenářů. Všem mnohokrát děkujeme.

Výsledky ankety: „Z vnitřních částí Sluneční soustavy mě nejvíce zajímá výzkum“

Výsledky ankety: „Z vnitřních částí Sluneční soustavy mě nejvíce zajímá výzkum“

O tom, že v hlasování zvítězí Mars, se dalo pochybovat jen stěží. Ze všech možností má nejvyšší pravděpodobnost na existenci dávného (byť nepotvrzeného) života, je nejintenzivněji zkoumán a pilotovaná výprava na něj je již dlouhé desítky let považována za další supervýzvu. Mars nakonec z koláče ukousnul více než polovinu hlasů a druhému místu nadělil rozdíl několika set hlasů. Jestli se první místo tak nějak čekalo, druhá příčka je (alespoň pro mě) velkým překvapením. Pekelná sestra Země, alias Venuše získala stříbrnou medaili poměrně jednoznačně. Při zakládání ankety, jsem však odhadoval, že se bude krčit kdesi vzadu za Merkurem. Ale mýlil jsem se – možná je to tím, že je Venuše již hezkých pár let bez průzkumníka a o povrchu raději ani nemluvím.

Třetí pozice pro Měsíc se dala zhruba očekávat. Předpokládal jsem, že by se náš souputník mohl nacházet mezi druhým a třetím místem. Jednak jej máme v noci na očích, je nejblíže a navíc k němu v poslední době míří stále více misí a v dalších letech by měl tento trend pokračovat včetně pilotované výpravy. Není se tedy co divit, že lidé mají o výzkum Měsíce zájem. Nepopulární bramborová medaile skončila u planetek. Tady mne překvapilo, že planetky dostaly skoro 3× více hlasů než komety. Při zakládání jsem čekal, že tyto dvě možnosti budou mnohem vyrovnanější. Teoreticky na výsledcích mohla mít i aktuální situace, kdy máme u planetek dvě aktivní sondy, kdežto u komety žádnou – a na úspěchy sondy Rosetta začíná pomaličku sedat prach. Inu sejde z očí …

Ačkoliv považuju Merkur za mimořádně atraktivní objekt, nečekal jsem, že by mohl ve výsledcích této ankety opustit její spodní příčky. Vycházel jsem třeba z toho, jak málo byl před pár měsíci čtený seriál Návrat k poslovi bohů od Michaela Voplatky věnovaný právě Merkuru a projektu BepiColombo. Pouhých 35 hlasů pro komety je pro mne osobně jednoznačně největším překvapením této ankety. Jak jsem psal již výše, očekával jsem u této ankety o pár (set) hlasů více. A opět se ukazuje, jak důležité pro nás (jakožto redakci) podobné zpětné vazby jsou. Ještě jednou bych tedy chtěl poděkovat všem, kteří hlasovali. Podobná zpětná vazba je pro nás totiž hodně důležitá. Chceme vědět, která témata Vás zajímají, ale stejně tak jsou pro nás důležité informace o oblastech, které dostávají málo hlasů. Víme alespoň, na co se lépe zaměřit, aby o daném tématu měli čtenáři více informací.

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

2 komentářů ke článku “ANKETA: Místo odběru vzorků na Bennu”

  1. Goodman napsal:

    Aha, tak teď jsem si všimnul, že na kosmonautixu je už podrobný článek k misi. Tak nic, odkaz berte jako spam.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.