sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

PSP dostala pozorovací čas navíc

Sonda Parker Solar Probe má za sebou první rok ve vesmíru, který se dá označit jako velmi úspěšný. I díky tomu se pozemní týmy rozhodly, že sondě prodlouží fázi sběru vědeckých dat už během třetího průletu perihelem – nejnižším bodem dráhy kolem Slunce, který přijde 1. září. Sonda tedy zapnula svou čtveřici přístrojů už 16. srpna, což je mnohem dříve, než v případě prvních dvou průletů nejnižším bodem dráhy. Jelikož dojde ke stejnému prodloužení i ve fázi vzdalování od Slunce, bude fáze sběru vědeckých dat prodloužena z dosavadních 11 na celkem 35 dní!

Během prvních dvou průletů perihelem byly vědecké přístroje aktivovány když se sonda ke Slunci přiblížila na 0,25 AU (astronomická jednotka odpovídající zhruba 150 milionům kilometrů – vzdálenost Země od Slunce). Když pak odlétala od Slunce, po překonání této vzdálenosti došlo k jejich vypnutí. V rámci třetího průletu perihelem se vědci rozhodli tuto hranici posunout. Přístroje se aktivovaly už ve vzdálenosti 0,45 AU od Slunce a k jejich vypnutí dojde až ve vzdálenosti 0,5 AU.

Snímek z přístroje WISPR (Wide-field Imager for Solar Probe) na sondě Parker Solar Probe. Na snímku pořízeném 8. listopadu 2018 ze vzdálenosti 27 milionů kilometrů od Slunce tzv. koronální proud (coronal streamer). Jasný bod u středu je planeta Merkur, tmavá místa jsou výsledkem počítačového zpracování a korekcí pozadí.
Snímek z přístroje WISPR (Wide-field Imager for Solar Probe) na sondě Parker Solar Probe. Na snímku pořízeném 8. listopadu 2018 ze vzdálenosti 27 milionů kilometrů od Slunce tzv. koronální proud (coronal streamer). Jasný bod u středu je planeta Merkur, tmavá místa jsou výsledkem počítačového zpracování a korekcí pozadí.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Ve vzdálenosti pod 0,25 AU jsme viděli velmi zajímavé jevy a jsme si jistí, že podobně zajímavé věci najdeme i ve vzdálenosti 0,5 AU,“ říká Nour Raouafi, vědec zapojený do mise Parker Solar Probe z Johns Hopkins Applied Physics Laboratory a dodává: „Nemůžeme se dočkat, až data z této prodloužené fáze porovnáme s údaji nasbíranými během kratších období a také s daty z dřívějších misí jako třeba Helios.

Prodloužená doba sběru dat před průletem perihelem a po něm umožní vědcům lépe zmapovat vývoj a chování slunečního větru s rostoucí vzdáleností od Slunce. Odborníci navíc věří, že z dat navíc vyčtou i indicie pro lepší porozumění energetickým částicím, které obklopují Slunce, koroně a celému slunečnímu prostředí. Data, která se během tohoto průletu nasbírají se začnou odesílat ihned po ukončení fáze sběru údajů. Jejich zpracování samozřejmě zabere nějaký čas, ale ještě před koncem letošního roku bychom se měli dočkat prezentace výsledků z prvních dvou průletů.

Přeloženo z:
https://blogs.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/illustration_of_parker_solar_probe.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/wispr-big.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
vreckam
vreckam
5 let před

mazec mise toto :-O

Tomas mik
Tomas mik
5 let před
Odpovědět  vreckam

jo to ano.

vreckam
vreckam
5 let před
Odpovědět  Tomas mik

Já si vždy vzpomenu na seriál Hvězdná brána: Hluboký vesmír – jak se vesmírná loď Destiny dobíjí ve slunci 🙂 … tak nějak si představuji PSP 🙂

pbpitko
5 let před

Nasvedčuje to tomu, že PSP je v o mnoho lepšej kondícii ako sa pôvodne predpokladalo. Tak len dúfajme že to neprehnali a všetko bude O.K. a PSP absolvuje ďalšie a ďalšie priblíženia a prinesie aj oveľa viac a oveľa kvalitnejších dát.
:O

Geo
Geo
5 let před

Paráda, PSP je mnohem odolnější a výkonnější, než předpoklady

frank
frank
5 let před

Myslím, že nejvíc to těší pana profesora Parkera
https://www.youtube.com/watch?v=agYB8E2AHOI

Racek
Racek
5 let před

Tak to už je zase rok? Letí to. Nesmírně zajímavá sonda.

https://kosmonautix.cz/2019/08/25/psp-dostala-pozorovaci-cas-navic/