ŽIVĚ A ČESKY: Odložená indická trojitá lunární mise

Lunární orbiter, lander a rover – všechny tři prvky indické mise Chanydrayaan-2 má již zítra v 11:13 SELČ vynést nejsilnější indická raketa GSLV Mk III. Startovat se mělo již před týdnem, ale zhruba hodinu před zážehem motorů byl odpočet zastaven kvůli problémům s nádobami na stlačené helium v horním stupni. Spekulovalo se dokonce o možnosti odkladu startu až na září, což by ale negativně ovlivnilo šance sondy na úspěch a snížil by se i vědecký přínos. Nakonec však Indická kosmická agentura ISRO dokázala raketu připravit na start, který nás čeká již zítra. Přijměte, prosím, naše pozvání na živě a česky komentovaný přenos.

Náš přenos spustíme zhruba 20 minut před startem, tedy okolo 10:55 SELČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Ve vloženém okně naleznete i záznam vysílání, který by měl být k dispozici zhruba dvě hodiny po ukončení přenosu, děkujeme za pochopení.

Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/
https://www.nasaspaceflight.com/

Zdroje obrázků.

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/D-s6iTbU8AE5r9h.jpg:large

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

23 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: Odložená indická trojitá lunární mise”

 1. Tomd napsal:

  Ty reklamy jsou fakt hnus fialový, zlatý yt. Nu což… Škoda slov.

 2. Milan Stanko napsal:

  Zaznam je nekoukatelny – kazde 3 minuty prerusen reklamou!

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   To je, myslím, přehnané tvrzení.

   • Bozek napsal:

    Prehnane tvrzeni to je, ale take jsem si dnes vsiml az podezrele velkeho mnozstvi reklam, ktere mi prenos nevim proc vzdy zapauzuji a musim kliknout na play 🙁
    Jinak Vam pane Majere samozrejme dekuji za skvely komentar 🙂

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Rádo se stalo, na ten větší počet reklam se mohu podívat.

   • MichaelM napsal:

    Tak pri prehrani zaznamu, ohavna hlasita reklama uprostred vety, nebo i uprostred slova? To jsem snad jeste nikdy v mem dlouhem zivote nezazil.

    A „DD exclusive“ vodotisk temer uprostred obrazovky to take ne.

   • radek.m napsal:

    Ty reklamy jsou v záznamu opravdu děsivé, osm reklamních pauz…. uprostřed věty přerušení (časem se možná dočkáme reklamy i u uprostřed odpalu na rampě), tohle není dobré (jen štěstí že tam nebyl ten zelený z*rd od alzy), člověk se i lekne no prostě hrůza… holt Mall…

    Ale děkuji panu Mayerovi za komentované přenosy, doufám že časem opět na youtube.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Přesun na YT neplánujeme, Vaši informaci o osmi reklamách předám kolegům a pokusím se to nějak vyřešit. Podle toho, co vím, umísťuje do videí reklamy systém, nikoliv člověk, takže se může reklama objevit i v půlce věty. Ale pokusím s to vyřešit, aby to nebylo tak rušivé – rozhodně díky za zpětnou vazbu.

   • Spytihněv napsal:

    Teď jsem si záznam pustil od chvíle startu (cca 20 minuta) až do konce ve 43 minutě a reklama na mě vybafla jen jednou.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Každý to má evidentně jinak, snažím se to prověřit.

 3. bill napsal:

  Dobrý den, sleduji misi Chanydrayaan-2. Zaznamenal jsem takovou zvláštnost v přenosu. Mám puštěné jedno okno ve Facebooku a druhé v Kosmonautixu (Mall).
  Napřed šel FB 10 sekund před Kosmonautixem a cca po 10 minutách přenosu už šel Kosmonautix o 5 sekund před Facebookem. Vůbec nechápu co se stalo, když oba přenosy vysílají přesně to stejné. Napřed jsem myslel, že je chyba ve mě, ale překontroloval jsem to a je to tak. 🙂 Co to je? :))

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Hezký den,
   to je opravdu zvláštní, ale důvod bohužel neznám.

  • Steve napsal:

   Zdravím,
   troufám si tvrdit, že to bude pouze kvalitou připojení. Při sledování stahujete větší počet dat. FB pravděpodobně během sledování několikrát „bufferoval“ data (dal si pauzu), kdežto Mall ne. Tím se dostal Mall před FB.
   Také je možné, že FB a Mall automaticky přepínaly kvalitu připojení (HD vs SD). Pokud FB a Mall videa fungují na stejném principu jako YouTube nebo Twitch, tak tam platí, že čím vyšší kvalita připojení, tím více „živě“ se k Vám dostává aktuální přenos (720p běží o několik sekund později než 1080p, a tak dále).
   FB ani Mall příliš nepoužívám, takže to berte jako obecnou odpověď, ale jelikož nikdo jiný zatím neodpověděl …

 4. Zbynek N. napsal:

  Mám dotaz v souvislosti s uvedenými korekcemi dráhy sondy v periheliu u Země: Když např. dohání nějaká sonda ISS, musí mít tedy vyšší oběhovou rychlost. Jak to, že lze letět po stejné oběžné dráze vyšší rychlostí, aniž by to místo zrychlení nevyneslo sondu na vyšší orbitu, a tím by se minula s ISS? děkuji

 5. Alois napsal:

  Před padesáti lety zhruba za hodinu a půl dojde na oběžné dráze kolem Měsíce k setkání a spojení LEMu a sestavy CM+SM americké kosmické lodi Apollo-11. Američtí astronauti přenesou do CM měsíční horniny a zaujmou svoje místa. Za další dvě hodiny LEM odhodí.
  23.35 SELČ – spojení LEM se sestavou CM+SM, přenesení měsíčních hornin přestup astronautů vše do CM.
  01.26 SELČ již 22.7.1969 – odhození LEMu

 6. Alois napsal:

  Před padesáti lety zhruba za čtvrt hodiny odstartovala návratová část LEMu americké Mise APOLLO-11 z povrchu Měsíce směrem ke zbytku sestavy, tj. CM+SM na oběžné dráze kolem Měsíce. Američtí astronauti Armstrong a Aldrin vezli cca 25 kg měsíčních hornin.
  19.54 SELČ – Start z Měsíce
  20.01 SELČ – Návratový modul LEMu dosáhne oběžné dráhy kolem Měsíce a vydá se směrem na setkání se zbytkem sestavy v níž čeká americký astronaut Collins, to bude ta pravá chvíle na zapnutí setkávacího radaru.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.