ŽIVĚ A ČESKY: Dva cubesaty s českou krví startují

Minulý týden jsme Vás informovali o dvouletém výročí startu prvního českého cubesatu a zakrátko se na oběžnou dráhu vydal na Falconu heavy cubesat, jehož část vznikala v Brně. A nyní tu máme start, při kterém poletí hned dva cubesaty, které jsou intenzivně spojeny s Českou republikou. Lucky-7 se stane teprve druhým čistě českým cubesatem, ale zapomínat nesmíme ani na ruský Socrat-R, na kterém jsou hned čtyři české experimenty. To je dost důvodů na to, abychom Vás pozvali na zítřejší ráno ke sledování komentovaného přenosu. Start nosné rakety Sojuz 2-1b z kosmodromu Vostočnyj je momentálně plánován na 7:41 našeho času.

Náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 7:25 SELČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Ve vloženém okně naleznete i záznam vysílání, který by měl být k dispozici zhruba dvě hodiny po ukončení přenosu, děkujeme za pochopení.

Zdroje informací:
http://www.lucky7satellite.org/
https://sciencemag.cz/

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

15 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: Dva cubesaty s českou krví startují”

 1. DomoKun napsal:

  Člověk si dá celkem „botu“ se sledováním videa a stejně se to seká :/ „chjojo“
  A ne, 4k video z jůtubu jede plynule…
  Ale i tak dík za český komentář a snahu napříč lehce nespolupracujících technologií…

 2. Dušan Majer Administrátor napsal:

  Zhruba 50 minut po ukončení přenosu je k dispozici záznam. Systém postupně vytvoří i další kvality (až do zdrojového rozlišení FullHD).

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Zhruba dvě hodiny a 20 minut po ukončení přenosu je zpracování kompletně dokončeno a video je k dispozici i v originálním FullHD rozlišení.

   • Honza napsal:

    Chválím zrychlení (předpokládám, že je to zrychlení). Jen tak dál.
    (Samozřejmě ty nejzajímavější starty, u kterých na tom nejvíc záleží, mívají delší přenosy a překódování trvá déle, a pokud jsou někdy nad ránem a nejsou k dispozici ke snídani, zase se objeví spousta kritiky, ale snažím se být pozitivní.)
    A rozhodně děkuji za přenos, už se těším, až si ho pustím.

   • Racek napsal:

    Tak jsem to pustil … tedy docela chvíli trvá, než to naskočilo … a jako vždy, zážitek. A i v grafice se rusové značně polepšili. Tak tedy šťastný let!

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Velice mne těší, že se Vám přenos líbil. A k přání šťastného letu se s radostí přidám.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Ano, zrychlení to je, pokud nebudu řešit situaci při technických problémech, tak se jedná o zrychlení na polovinu oproti běžnému času. Přenosy zajímavých startů sice bývají delší, ale zase ne o tolik. Většinou u atraktivních startů začínáme 30 minut před začátkem místo 15 a pak třeba déle čekáme po konci, celkově se takový přenos dostane cca. na hodinu, takže by jeho zpracování trvalo o  cca. polovinu déle. Nejdelší přenos, jaký jsem zatím kdy dělal, byl ze startu OSIRIS-REx, který měl dvě hodiny. Při současné rychlosti by jeho zpracování trvalo 3× déle než přenosu dnešního, ale to byl naprostý extrém, který nastal snad jen jednou za dobu našich přenosů. U minulého přenosu jeden divák psal, že se na záznamy čeká hodiny, či dny (s těmi dny to nebyla vůbec pravda a hodiny byly jen v době technických problémů). Tyhle informace jsem sem napsal hlavně kvůli tomu, aby čtenáři viděli, že už to nejsou ani ty dvě hodiny, které jsou uvedené v článku. A věřím, že časem se ta doba opět zkrátí. Jen nevím, kdy to bude a o jak výrazné zrychlení se bude jednat. Ale opravdu se na tom pracuje.

   • Honza napsal:

    Výborně, díky moc za informace!

 3. Vladimír Wagner Redakce napsal:

  Díky moc kosmonautixu za Ústav jaderné fyziky AV ČR a hlavně kolegy, kteří se na některých přístrojích podíleli a těší se na výsledky. Doufám, že vše klapne.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.