Vratislavská Politechnika na Marsu

Mars Society vyhlásila před časem ideovou soutěž nazvanou The Mars Colony Prize. Cílem je získání nejlepšího návrhu pro kolonii na Marsu pro 1 000 lidí, která by byla schopna dlouhodobého fungování. Marsovská kolonie musí být navržena co nejvíce jako samoudržitelná, tj. s minimem nutných importů ze Země (jako např. vyspělé elektroniky). Návrhy musí počítat s vlastní produkcí potravin, energie, užitečných výrobků (obleky a další spotřební zboží), oceli, skla, plastických hmot, stavebních materiálů, dopravních prostředků a strojů. Předpokládá se masivní využívání 3D tisku, používání robotů a umělé inteligence. S předpokladem poklesu cen za dopravu ze Země na 500 USD/kg a z Marsu na Zemi na 200 USD/kg je třeba navrhnout ekonomiku dovozu (a později i exportu) zboží.

Každý účastník musel do konce března 2019 předložit zprávu o max. 20 stránkách. Do soutěže se přihlásilo se svými návrhy 100 týmů. V současné době bylo z 25 semifinalistů vybráno 10 finalistů, kteří budou své návrhy prezentovat v říjnu 2019 před porotci v rámci Mezinárodního shromáždění Mars Society na Univerzitě Jižní Kalifornie. První místo bude oceněno 10 000 USD, druhé 5 000 USD a třetí 2 500 USD. 20 nejlepších návrhů bude publikováno ve sborníku “Mars Colonies: Plans for Settling the Red Planet” (Marsovské kolonie: Plány pro osídlení Rudé planety). Finalisty jsou následující týmy:

Tým Stát
CrowdSpace Rusko/USA
Emerging Futures LLC USA
Ideacity Polsko
Kent Nebergall USA
LET IT BE Francie/Švýcarsko
MIT Star City USA
Team Bubolaq USA
Team Dvaraka Švédsko
Wesley Stine USA
Twardowsky Polsko

Interiér habitatu Twardowsky                       Zdroj: http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/

Oba dva polské týmy mají svůj základ na vysokém učení technickém z Vratislavi (Politechniki Wróclawskiej) .
Sídliště Twardowsky by mohlo být postaveno v kráteře Jezero. Habitat by byl rozdělen na pět jednotek pro 200 osob se společným centrem a velkým výrobním prostorem. Kolonisté by žili mezi zelenými terasami a vodopády a měli by mít k dispozici ložnice, restaurace, kavárny, obchody i zdravotnická střediska. Potrava by měla být založena na rybí i rostlinné produkci velkých akvárií. V hospodaření kolonie bude důležitá recyklace. Nad projektem pracovalo cca 20 studentů, ve spolupráci se členy Projektu Scorpio (připravující marťanský rover) a se spolkem Space is More, který vyprojektoval habitat Lunares v Pile. (Podle pověsti žil Twardowski v 16. století v Krakově a prodal svou duši ďáblu za znalosti a magické schopnosti. Chtěl ďábla přechytračit podmínkou, že může jeho duši zabrat pouze v Římě, kam se neměl v úmyslu nikdy vydat. Po mnoha letech ho však ďábel zastihl v krčmě, která se jmenovala Řím.)

Mars Colony – ilustrace
Zdroj: https://www.marssociety.org/

Projekt „Ideacity je založen na renezanční koncepci ideálního města. Blízko centra jsou projektovány stavby běžného použití a ve vnější části potom výrobní prostory. Většina staveb je umístěna v podzemí, aby obyvatelé byli chráněni před kosmickým zářením. Pod zemí (pozn: pod povrchem Marsu – pod marsem?) jsou projektovány i tunely pro spojení různých míst kolonie při nepříznivých vnějších podmínkách. Autory tohoto návrhu jsou Beata Suścicka z Fakulty architektury, Magdalena Łabowska a Piotr Torchała ze Strojní fakulty a Justyna Pelc a Andrzej Reinke z Fakulty informatiky a řízení.

Přejeme vratislavským výdrž a také trochu štěstí při finálových prezentacích. Zároveň mne napadá, jestli naše studenty Mars nezajímá – nebo je jiný důvod absence návrhů z ČR?

Zdroj informací:
http://www.marssociety.org/news/2018/10/23/
https://www.marssociety.org/news/2019/07/01/
http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/

Zdroj obrázků:
http://wroclaw.wyborcza.pl/
https://www.marssociety.org/

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

3 komentářů ke článku “Vratislavská Politechnika na Marsu”

  1. rhronza napsal:

    To opravdu ani jeden těch 100 návrhů nebyl z ČR?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.