LEGO, tady základna Tranquillity. „Orel přistál“

Letos si svět připomene 50. let od triumfálního přistání člověka na Měsíci. Byl to sice malý krůček pro skromného kluka z Ameriky, ale ve skutečnosti se skutečně udál obrovský skok pro lidstvo. Tento moment se zapsal do historie tučným písmem a je například srovnatelný s objevením Ameriky Kryštofem Kolumbem, nebo prvním letem člověka do kosmu. Proslulá dánská společnost LEGO se rozhodla vydat k tomuto významnému výročí povedenou stavebnici legendárního stroje: Lunárního modulu Eagle. Za posledních pár let je to přitom již podruhé co se společnost LEGO rozhodla věnovat pozornost programu Apollo. Poprvé to bylo v roce 2017, kdy díky komunitnímu programu LEGO Ideas, ve kterém fandové navrhují témata dalších stavebnic a potom o nich hlasují, se podařilo realizovat návrh majestátní rakety Saturn V, kterou asi netřeba více představovat. No a od 1. června tohoto roku je k dispozici neméně propracovaná stavebnice Lunárního modulu, která tuto sérii navíc skvěle rozšiřuje. Výrobce zejména doufá, že se mu podaří podnítit zájem dalších generací o průzkum vesmíru. Obě sběratelské sady vznikly s podporou NASA a jsou opravdovou lahůdkou pro všechny malé i velké děti, jejich rodiče se zájmem o vesmír nebo i pro prarodiče, kteří si možná onen historický okamžik ještě pamatují.

LEGO Saturn V 

Stavebnice rakety Saturn V je komplexní a zabere mnoho hodin.

Stavebnice rakety Saturn V je komplexní a zabere mnoho hodin. Obrázek: Karel Zvoník

Již delší dobu je na trhu velmi povedená stavebnice měsíční rakety Saturn V, kterou opravdu není nutné nějak dlouze popisovat. Dodnes je to největší raketa, která kdy byla vyrobena a s úspěchem využívaná v programech NASA. Jejím hlavním úkolem však bylo vynést do kosmu hardware, který dokázal Američany dopravit k novému světu a zpět.  Dodnes se o raketě Saturn V mluví pouze v superlativech a je opravdovou legendou a to i napříč faktu, že do kosmu se vydala pouze třináctkrát. Nutno dodat, že v podobném pompézním duchu se k projektu postavila také společnost LEGO. Ve finále má postavený model rakety rovný 1 metr (měřítko tedy cca 1:110) a je skutečně impozantní. Jeho stavba zabere určitě pár hodin až dní, záleží na vaší šikovnosti. Osobně jsem set postavil za 10 až 11 hodin. Nikam jsem přitom nespěchal a pozorně postupoval podle přesných instrukcí v manuálu, který je mimochodem, jak je u společnosti LEGO běžné, detailně a precizně zpracován. Stavebnice má označení 21309 a obsahuje přesně 1969 dílku, které odkazují na rok startu mise Apollo 11, jejíž kulaté výročí si letos připomeneme.

Sestavení bylo na poměry stavebnic LEGO o něco složitější než bývá zvykem a tak bych tento set nedoporučil úplně malým dětem. O složitosti například svědčí i fakt, že společnost pro tento speciální set musela vyrobit i některé nové dílky, které ještě nebyly v jiných stavebnicích LEGO použity. Konstrukce je rozdělena na 3 raketové stupně, které poté pasují dohromady, ale dají se kdykoli oddělit. Raketové stupně mají i přesný počet motorů a věrně tak kopírují originál, ze kterého vycházejí. Oddělit lze také servisní modul a další prvky. Na boku LEGO rakety lze dokonce nalézt i některé detaily, jako například potrubí nebo separátory stupňů apod. Povedeně vyřešen je i servisní a velitelský modul, zakončený záchranou věžičkou. Po dokončení stavby máte dokonce na výběr jak si raketu vystavit. V setu je k dispozici stojánek a tak lze Saturn V prezentovat jak v horizontální, tak vertikální pozici. Já zvolil první možnost, ale navíc jsem chtěl výsledek umocnit rozdělením rakety na jednotlivé stupně a tak jsem si později dokoupil dílky na stavbu dalších stojánků kvůli zvýšení stability v této poloze. Výsledek je vidět na obrázku.

Ukázka možnosti vystavení rakety LEGO Saturn V v horizontální poloze.

Ukázka možnosti vystavení rakety LEGO Saturn V v horizontální poloze. Obrázek: Karel Zvoník

K modelu rakety jsou navíc dodávané i pěkné doplňky. Například 3 mini astronauti (osobně jsem v setu našel 4) nebo lunární a velitelský modul, vše v přibližném měřítku. Lunární modul lze navíc umístit třeba do rakety pod aerodynamický kryt, nebo na měsíční „kostko povrch“ s vlajkou. Velitelský modul pak lze vystavit v podobě po dopadu do moře.

Snad jedinou nevýhodou této velice povedené stavebnice je výší cena. Nutno však podotknout, že ta odpovídá také kvalitě a na druhou stranu to rozhodně není ani zdaleka nejdražší LEGO set, který lze zakoupit a přitom se dle mého názoru jedná o jeden z nepovedenějších a nepropracovanějších LEGO setů vůbec.

Raketa LEGO Saturn V je stále v prodeji a všem co stále váhají, zda si jí pořídit, jí mohu opravdu jen doporučit. Navíc, kdy zase  najdete takto příhodnou možnost ke koupi, než právě letos, kdy oslavíme 50leté výročí přistání na Měsíci? Toto jubileum se sice nebude už nikdy opakovat, ale podobné stavebnice Vám onen slavný okamžik mohou připomínat neustále.

LEGO připomíná 50. let od mise Apollo 11

Stavebnice obsahuje řadu nepatrných detailů. Například sestupová část modulu v sobě ukrývá nádrže na pohonné látky (na obrázku vpravo).

Stavebnice obsahuje řadu nepatrných detailů. Například sestupová část modulu v sobě ukrývá nádrže na pohonné látky (na obrázku vpravo). Obrázek: Karel Zvoník

Aktuální novinkou od LEGO je stavebnice lunárního modulu Eagle, se kterým posádka mise Apollo 11 v roce 1969 přistála v moři klidu. Modul navíc sběratelsky pěkně doplní již zmíněnou stavebnici rakety Saturn V. Také tentokrát je set z kostiček LEGO opatřen podrobným návodem, kterému se nedá nic vytknout. Snadno Vás provede sestavováním jednotlivých dílků, které je ale mnohem snadnější než v předešlém případě.

Stavebnice obsahuje celkem 1087 dílků a součástí je i sada originálních samolepek, které dotváří celek a v podstatě jejich přesné umístění na kostičky LEGO patří k tomu nejtěžšímu, co Vás při samotném sestavování potká. Stavba zabere taktéž pár hodin a opět záleží na šikovnosti. Mě se podařilo celý modul sestavit asi za 5-6 hodin. Opět jsem nikam nespěchal a četl si i zajímavosti uvedené v návodu.

Překvapilo mě přitom jak je ve skutečnosti výsledný LEGO lunární modul veliký a taktéž jsem se podivoval nad propracovaností některých detailů, které nejsou na první pohled tolik patrné. Například sestupová část modulu v sobě ukrývá nádrže na pohonné látky i přesto, že nejsou po sestavení na první pohled viditelné. Právě podobné maličkosti jistě potěší každého fanouška kosmické techniky. Výsledný modul si lze postavit na podstavec simulující povrch Měsíce, na kterém je umístěna i slavná vlajka a nechybí ani kostko stopy na povrchu.

LEGO vydává řadu let nejrůznější stavebnic inspirovaných kosmonautikou.

LEGO vydává řadu let nejrůznější stavebnic inspirovaných kosmonautikou. Obrázek: Karel Zvoník

Jedinou výhradu mám k podobě figurek astronautů v setu, kteří na sobě místo skafandru mají jakýsi zvláštní přístroj. Ten však ani v nejmenším nepřipomíná skafandr z misí Apollo. Obdobné figurky přitom LEGO použilo už v jiných stavebnicích, ale sem se fakticky příliš nehodí. V takto detailně provedeném setu je opravdu škoda, že tato maličkost nebyla dotažena. Věřím, že vyrobit dvě nové figurky, lépe reprezentující Buzze „rakeťáka“ Aldrina a Neila Armstronga by nebyl zas až takový problém. Výsledek však i přesto stojí za to.

Jinak ale nemám co vytknout a pokud si hrajete stejně rádi jako já, tak mohu obě stavebnice jen doporučit. LEGO přitom již dlouhou dobu spolupracuje s NASA a krom techniky z programu Apollo vyšla celá řada jiných stavebnic inspirovaných kosmonautikou. Některé figurky se dokonce podívaly do kosmu na palubách kosmických lodí a užily si i pobyt na ISS. Jiné jsou zase uvnitř vesmírné sondy Juno, které právě zkoumá Jupiter a pokud platí, že technika je odrazem svých tvůrců, pak jsou i nenápadné kostičky LEGO nedílnou součástí průzkumu vesmíru. Navíc, mnohé stavebnice LEGO podnítily zvědavost o vědu a vesmír u mladých lidí a „otevřely“ jim tak dveře do světa poznání.

Hotový Lunární modul jehož součástí je i známá plaketa. Stavebnice má snad jen jednu vadu a to podobu figurek astronautů.

Hotový Lunární modul jehož součástí je i známá plaketa. Stavebnice má snad jen jednu vadu a to podobu figurek astronautů. Obrázek: Karel Zvoník

Zdroje informací:
https://www.lego.com/en-us/aboutus
http://www.collectspace.com/news

Zdroje obrázků:
Autor

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

42 komentářů ke článku “LEGO, tady základna Tranquillity. „Orel přistál“”

 1. maro napsal:

  Hezké. Ale osobně se taky radši přikláním k variantě plastikového modelu pana Aloise. I mě už přestalo bavit kupovat dětem specializované Lego stavebnice, kterou kluk za jedno dopoledne po vánocích složí a pak už nikdy nerozebere. Už v tom není žádná invence, ale jen robotické skládání kotiček přesně podle návodu.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Záleží na přístupu. Já jsem jako kluk taky měl LEGO. Nejdřív jsem si postavil model podle návodu, ale po pár týdnech jsem ho rozebral a stavěl jsem z toho něco jiného. Jasně, už to nebylo tak pěkné, či reprezentativní, ale byl to můj výtvor, na kterém jsem improvizoval. A po nějakém čase jsme z těch kostek třeba zase podle návodu složil ten původní model. A tak pořád dokola. Takže je na každém, jak k téhle stavebnici přistoupí.

  • Karel Zvoník Redakce napsal:

   Tak myslím, že LEGO dělá dost stavebnic při kterých lze stále použít vlastní kreativitu. Pravdou je, že tyto série jsou spíše sběratelského charakteru, ale dokážu si představit jejich využití i při výuce nebo přednáškách.

 2. Petr Poruban napsal:

  Nevíte někdo, jestli půjde do kin Apollo 11?
  Kromě Prahy jsem ho nikde v programu nenašel.

 3. frank napsal:

  Jejím hlavním úkolem však bylo vynést do kosmu hardware, který dokázal Američany dopravit k novému světu a zpět.

  Celá článek je jinak moc pěkný/zajímavý, ale himbajs proč vlastně říkat, že lidé ve/do vesmíru létají v hardware, když čeština má dost výrazů ? 🙂

  • Karel Zvoník Redakce napsal:

   Děkuji za pochvalu článku. Slovo hardware se v češtině přeci běžně používá. 🙂

   • frank napsal:

    ano, ale zní to strašně :

    když jedu na kole( pořád ještě 5000 km ročně:) nejedu na hardware kolo, když letím raketou Saturn, neletím v hardware Saturn, když jedu japonským autem tak nejedu hardwarem z Japonska 🙂
    Navíc hardware se v technické angličtině používá zejména jako slovo technika/vybavení související s provozem něčeho/čehosi a ne jako technika samotná 🙂

    Jako příklad můžu dát, že raketa Saturn a raketoplán Space Shuttle používaly některý společný hardware na kosmodromu.

    Nebo že typický americký house hardware sales neznamená, že je výprodej domů, ale že někdo vysoce pravděpodobně pořádá výprodej nářadí a vybavení do garáže/na zahradu .

    Jinak jsem si početl.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Hardware je především zobecňující výraz, který se používá, aby jedním slovem pokryl více konkrétních prostředků. Podobně jako když řekneme, že se můžeme přepravovat různými dopravními prostředky, abychom nemuseli mluvit o bicyklu, automobilu, metr, tramvaji …). V článku je tedy hardware použit správně, protože zastřešuje jak kosmickou loď, tak i lunární lander.

   • frank napsal:

    Ale jistě, fakticky je to úplně správně, ale vypadá to příšerně 🙂

    Hardware Apollo nebo systém či program Apollo ?

    Kosmická loď Apollo se skládá z velitelského, servisního a lunárního modulu nebo Hardware Apollo se skládá z hardware ?

    Mimochodem ani na anglické Wiki není v rozsáhlém článku napsáno, že Saturn byl určen k vynášení nějakého hardware, ale jako podpora programu toho a toho 🙂
    Jediná zmínka o harware je malý podbod, že následníci využívají část hardware pro Saturn….

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Když do věty někdo napíše, že k Měsíci letěl hardware, tak to znamená právě to, že tam letěl velitelský, servisní a lunární modul a není to potřeba dlouze rozvíjet. Slovo hardware zastřeší všechny tyto výrazy. Stejně tak mohu říct, že nosné rakety slouží k vynášení hardwaru na oběžnou dráhu. Mohou totiž vynášet kosmické lodě, stanice, meziplanetární sondy, dalekohledy či družice. A opět to vše zastřeší hardware.

 4. Alois napsal:

  Nedá mi to abych nezapěl ódu na Saturn-5. Nechápu jak se mohly USA vzdát tak špičkového stroje a vyměnit jej za pochybný raketoplán. Tak jako A-4 posunula raketovou techniku o desítky let kupředu i Saturn-5 předstihl svoji dobu o celá desetiletí. Kam se na něj dnešní rakety hrabou vč. SLS. Jedinou vadou Saturnu-5 bylo, že jej stejně jako A-4, nechvalně známou za 2.světové války jako V-2, zkonstruoval německý SS-man.

  • Karel Zvoník Redakce napsal:

   Vzdát je silné slovo. Saturn V přeci dostal k Měsíci nekolik posadek programu Apollo a vynesl i Skylab. Poté se USA rozhodlo odklonit od Měsíce a dali přednost LEO a stavbě stanice a raketoplánům. Braun býl sice nacista, ale byl to také velký génius. Pro USA znamenal jednoznačný přínos, takže bych to jako vadu neviděl. Spíš to ba naopak výhoda…

   • Radim Pretsch Redakce napsal:

    Tady možná pozor na vyznění.
    Alois, podle mě nekritizuje to, že von Braun byl Němec (v době Apolla už měl americké občanství) nebo zdatný konstruktér. Ale to že byl za války příslušníkem SS (potažmo vedl vývoj zbraní primárně určených k zabíjení civilistů). Tahle kapitola jeho života určitě výhodou nebyla. Ani pro NASA, ani pro von Brauna.

    Von Braun má zásadní význam pro Apollo, ale jeho válečná minulost je černou skvrnou na jeho jinak jedinečné pozici ve světové kosmonautice. Podle mě své hříchy odčinil, pro jiného mohou být významější než je ho poválečný život.

   • Karel Zvoník Redakce napsal:

    Naopak, myslím, že jsem to napsal dost jasně. 🙂

   • Alois napsal:

    Jestlipak by hříchy odčiňoval, kdyby Německo vyhrálo válku. Zcela jistě nikoli a za zásluhy by v černém řádu dostal další frčky. Navíc se mu to velice snadno odčiňovalo když jen USA nutně potřebovaly. Kdyby byl řadový ss-man tak šel do basy, nebo ke zdi.

   • Karel Zvoník Redakce napsal:

    Však víte, že se nehraje na coby kdyby. Fakta jsou jasná, neměnná. 🙂

   • Alois napsal:

    Jen bych si dovolil připomenut Schindlera, ten vyráběl pro armádu jen hrnce a vyreklamoval stovky lidí a zachránil jim život. Verner tak neučinil ani v jednom případě, klidně, jako správný ss-man přihlížel tomu, jak hynou tisíce otroků při stavbě jeho raket.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    A už dost! Teď už fakt utíkáte od tématu tak moc, že skutečně už zasáhnout musím! Vám když člověk trochu uvolní opratě a nereaguje umírňujícím způsobem na každý váš příspěvek, tak se začnete rozjíždět do OT čím dál víc. Už jsem si toho všiml několikrát. Když vám napíšu, abyste se zklidnil, bývá i několik dní klid, ale pak vám otrne a zase najedete do starých kolejí. Takže opět varovně zvedám prst.

   • Karel Zvoník Redakce napsal:

    Nechme už minulost minulostí a pojďme se radovat ze stavby.

   • tycka napsal:

    „(potažmo vedl vývoj zbraní primárně určených k zabíjení civilistů“
    Zde byl problém v přesnosti jejich zásahu – pokud by byli přesnější mohli by vážně ohrožovat přístav v belgických Antverpy – přes které se zásobovaly spojenecké armády.

   • Miloš napsal:

    Keď už porovnávame, tak každý Rus na významnom poste v sovietskej kozmonautike bol prinajmenšom komunista ak nie priamo kagebak. Tak čo? Budeme teraz súdiť kto bol horší?

  • Hawk napsal:

   Mohlo to dopadnou i hure, kdyby se Apollo nezrealizovalo vubec. A  lunarni misi bychom potom pokladali mozna i dnes za nemoznou s nepredstavitelnymi riziky, stejne jako nekteri pokladaji dnes za skoro nemoznou pilotovanou misi na Mars.

   Samozrejme mohlo to tez dopadnout lepe, na Mesici bychom dnes meli zakladnu a mozna by se se Wernerovi splnil sen dopravit lidi na Mars a dnes by se z marsovske mise nedelala superkomplikovana zalezitost.

   V kazdem pripade 8 let pro prvnim cloveku v kosmu byl lunarni program velky uspech. Skoda ze ho rada z nas nezazila a otazka je jestli jeste zazije. Artemis je jen podfinancovane slabe svetelko na konci dlouheho tunelu.

 5. Marek Štítek napsal:

  V souvislosi s lego stvebnicemi Saturnu V a lunárního modulu zde chybí jedna informace. Soutěž v rámci Lego Ideas nedávno vyhrála stavebnice ISS, takže se brzo dočkáme dalšího krásného setu.

 6. Alois napsal:

  Podíval jsem se na Revell a mají tam Saturn-5 1:144 za osm stovek . LEM 1:32, který bych chtěl jsem nenašel.

  • Karel Zvoník Redakce napsal:

   Stavebnice od Revellu je možná levnější, ale jedná se o naprosto jiný druh stavebnice. Navic investice do stavebnice není jedinou investicí. K úspěšnému postavení je potřeba dost příslušenství. Od barev přes brusné papíry, až po kleště a skalpel. Navíc, ne každý to umí a ne každý má ten čas si podobnou stavebnici dát dohromady.

   • Alois napsal:

    To je zásadní omyl. Revell dodává vše potřebné ve stavebnici s polopatickým návodem. Lepidlo a barvy tam jsou, na odříznutí z rámečku stačí obyčejný ostrý nůž. Nejsem žádný modelář, ale byla to hračka. Podle polopatického návodu a se vším potřebným ve stavebnici to nedokáže jen opravdový trotl.

   • Karel Zvoník Redakce napsal:

    Pane Alois. To není omyl, ale fakt. Revell nedělá všechny modely s příslušenstvím. Rozhodně tedy ne Saturn V v tom měřítku. Navíc pokud chcete, aby model skutečně vypadal hezky,tak se bez základního vybavení pro modeláře neobejdete. Postavul jsem hezkou řadu modelů, tak si myslí, že vím o čem mluvím. Toto je například model sondy Voyager, který jsem postavil. Bylo však pro získání tohoto výsledku dokoupit fotolepty a mít slušné vybavení včetně kitu.
    https://img21.rajce.idnes.cz/d2103/11/11795/11795495_243fd368470f56a49ed90ca84cd10ac5/images/DSC_0018.jpg?ver=1

    A vyznam slova troll je jiný. Troll je v internetovém slangu obvykle účastník online diskusních fór, chatů či blogů, který zasílá záměrně provokativní, urážlivé nebo irelevantní (off-topic) příspěvky k tématům… To se schopností stavět plastové modely opravdu nesouvisí.

   • Karel Zvoník Redakce napsal:

    Špatně jsem si to přečetl, tak reakci na troll beru zpět. Poprosil bych Vás ale aby jste se ve svém vyjadřování trochu mírnil. Ne každý má nadání v tomto směru. To přeci neznamená, že je trotl.

   • Alois napsal:

    Omlouvám se za ten výraz, ale návod ke stavbě je tak polopatický, že i úplný amatér v modelařině, čehož jsem příklad, hravě ze stavebnice aniž by cokoli navíc potřeboval, dokáže model Saturnu-5 sestavit. Já jsem nic jiného než Saturn-5 a sestavu CM+SM od Ravella nestavěl a nic jiného než to co bylo v krabici jsem neměl a šlo to hravě, z toho jsem usoudil, že ten kdo to nedokáže je poněkud mdlého ducha. Slengový výraz odvozený z němčiny jsem použil abych se vyhnul některému z českých ekvivalentů, který každý jeden je zbytečně urážlivý.

 7. Branislav Pecho napsal:

  Nechcelo sa mi nejako spať, a tak som len obmrkol kosmonautix a aké prekvapenie 😉
  LEM objednaný, samozrejme dvakrát, veď stavať budem jedného a druhý zostane nerozbalený len tak pre radosť. Tak mám aj Saturn V, dostal som ho od priateľky k Vianociam 2017, aj keď jeden, nerozbalený som už mal. Ešte k tomu Saturnu, tuším práve na Lego Ideas je rozpracovaný návrh na stavbu LC-39, to by stálo za postavenie.

 8. Alois napsal:

  Lego se fakt snaží, ale ve srovnání s plastikovými modely je to bída. Pro děti to je ale poučné, neb se model dá skládat a zase rozkládat, což u plastikového modelu není možné, co se jednou přilepí to už tak zůstane. I hotový plastikový model se dá rozložit na jednotlivé stupně a totéž platí o sestavu kosmické lodě.
  Já mám Saturna 5 od Rawela a je naprosto věrný vč. detailů, což Lego nikdy nedokáže, jeho stavba byla zážitkem. Mám i CM+SM 1:33, chybí mi LM, doufám že k výročí bude vydán.
  Pokud bude vydán i Saturn-5 koupím si jej též, právě kvůli stavbě a neuvěřitelně věrným detailům a to nejsem plastikový modelář.

  • Magy napsal:

   Tiez velmi nerozumiem pointe kupit drahu LEGO skladacku a po zlozeni ju vystavit. K ucelu vystavenia sa lepsie hodia podstatne lacnejsie a na detaily daleko presnejsie plastikove „zlepovacie“ kity. Revell ma jeden v mierke 1:144 aj 1:96 a Dragon Models dokonca v mierke 1:72.
   LEGO je podla mna stavebnica urcena na skladanie, rozoberanie a zase skladanie… Az dany set dokazem postavit spameti, bez navodu.
   Ale proti gustu…

   • Karel Zvoník Redakce napsal:

    Pointa je jasná. Tyto modely jsou určeny k vystavení, ale dají se samozřejmě i skládat libovolně krát, ale třeba u rakety Saturn V, bych to po rozebrání znovu dohromady dávat už nechtěl. Ta svabenice má téměř 2000 dílků!Postup si zapamatovat lze u jednoduchých stavebnic, tady je to nadlidský výkon a nevěřím, že by to z hlavy jen tak někdo dokázal dát dohromady. Osobně modely i lepím a za sebe mohu říci, že stavebnice od Revellu zrovna dvakrát dobré nejsou. To už spíše modely od výrobce Hasegawa apod. Navíc, ne každý zvládne tu piplačku s lepením modelu a pak je např. alternativa LEGO ideální. Navíc oba sety mají i sběratelskou hodnotu.

   • Branislav Pecho napsal:

    Páni, dovolím si vstúpiť do Vašej diskusie. Myslím, že sa všetci zhodneme ,že Lego je vynikajúca polytechnická hračka ako pre deti, tak aj pre tie „ešte väčšie deti“ 😉 A čo sa týka presnosti, je daná celým konceptom. Osobne som sa pri stavbe Saturnu bavil dva dni a neľutujem. Model mám vystavený a druhý nerozbalený, odložený. Isteže s cenou cca 115€ (toľko stojí teraz cez toho zeleného mimozemšťana) to nie je každodenná hračka pre deti.
    Plastikový model je samozrejme niečo iné, mal by byť vernejší, prepracovanejší. A tu je trocha kameň úrazu. Ak chcete špičkovú maketu, nestačí len Revell za cca 80€. Ja som dokupoval doplnkovú rezinovú sadu s fotoleptanými dielmi a nové dekály od New Ware, sada stála cca 106€. Revellov Saturn je vlastne v podobe prvého prototypu, takže na motoroch chýba termálna ochrana, nové F1 od Real Space Models ďalších 27€ a aby model vypadal „dokonalo“ tak som kúpil rezinovú a fotoleptanú LC-39 od LVM Studios za 709€. Takže len model ma vyšiel na cca 922€ bez poštovného. Literatúru nerátam, mám len Owners‘ Workshop Manual od Haynesu, raketa je tam popísaná na 172 stranách. To, že to stále nemám dokončené je vec druhá… Raz to dostaviam… Ale teším sa na modul od Lega a viem, že si stavbu užijem. A to je dôležité. Lego modely sú proste super, a kto chce, trebárs, ako ja, môže sa vyblbnúť, koľko chce, len to, bohužiaľ, čosi stojí.

   • Karel Zvoník Redakce napsal:

    Děkuji za doplnění a souhlasím. Lepení modelů je „běh na dlouhou trať”,pokud člověk chce, aby to vypadalo opravdu hezky. No a každá sranda něco stojí že? 😀 Někdo má rád, vdolky někdo holky a jiný lepí a staví modely. 😀

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.