Jamal-601 má problémy s motorem

Telekomunikační družice Jamal 601 letěla do vesmíru 30. května na raketě Proton-M z Bajkonuru. Družice měla postupně upravit svou dráhu, aby dosáhla geostacionární dráhy. Úpravy však skončily poté, co se na motoru, který měl zajistit dosažení finální dráhy, objevily během zážehu problémy s jeho vektorováním. Specialisté od výrobce družice, společnosti Thales Alenia Space, usilovně pracují na řešení problému, které by měli předložit do zítřka. Zatím se nedá hovořit o selhání motoru. Je možné, že jej bude možné využít, jen je potřeba nasbírat informace o podstatě problému a ujistit se, že se závada již nebude opakovat.

Družice, kterou provozuje společnost Gazprom Space Systems má rozšířit pokrytí Ruska televizním a rozhlasovým signálem. Jamal-601 by měl mít ze všech ruských komunikačních družic vůbec největší datovou propustnost. O tom, že družici vyprojektuje, vyrobí a otestuje firma Thales Alenia Space, bylo rozhodnuto už v roce 2013.

Zdroje informací:
https://tass.ru/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/D8TX69KWsAA3NZP.jpg:large

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

12 komentářů ke článku “Jamal-601 má problémy s motorem”

 1. Brodský napsal:

  Není to náhodou ta družice, do které při startu Protonu praštil blesk?

 2. Matěj napsal:

  Ahoj díky za pěkný článek.
  Je mi 10 a sleduji Kosmonautix už půl roku.
  Zajímalo by mě co znamená vektorování motoru?

 3. Marw napsal:

  Zaujimave, na Wiki je uvadzane ze Jamal-601 je postaveny na platforme Ekspress-2000 od ISS Reshetnev, nie je mi teda celkom jasne preco problemy s pohonom riesi Thales Alenia.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.