sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Na Falconu Heavy letěl cubesat s brněnským rukopisem

Cubesaty zažívají v posledních letech boom a nás velmi těší, že zlaté české ručičky tento trend následují. Dnes se podíváme na cubesat, který se sice nemůže označovat jako stoprocentně český, ovšem Češi na něm odvedli velký kus práce. Cubesat PSAT-2 vynesla tento týden na oběžnou dráhu nejsilnější raketa současnosti Falcon Heavy při své misi STP-2. Název PSAT-2 dává jasně najevo, že jde již o druhou generaci. „Jeho předchůdce PSAT funguje od roku 2015. Současný PSAT2 zachovává funkce APRS systémů původního PSATu a přidává nová rozšíření,“ vysvětluje Aleš Povalač z Ústavu radioelektroniky Vysokého učení technického v Brně, který se na konstrukci cubesatu podílel.

Český podíl na cubesatu PSAT-2
Český podíl na cubesatu PSAT-2
Zdroj: Aleš Povalač

PSAT-2 je cubesat o velikosti 1,5U, což znamená, že je složen z jednoho základního stavebního bloku cubesatů, ke kterému je ještě připojena polovina základního kvádru. Zjednodušeně můžeme říct, že PSAT-2 cílí na radioamatérskou komunitu, funguje jako obousměrný transpondér pro družicová radioamatérská spojení, vysílá telemetrická data a obrázky z integrované miniaturní kamery. Čeští radioamatéři však služeb PSAT-2 moc nevyužijí. V průběhu let se totiž změnil plán průběhu mise STP-2 a cubesaty byly nakonec uvolněny na dráze, která má perigeum (nejnižší bod) ve výšce 300 kilometrů a apogeum (nejvyšší bod) 860 km vysoko. To společně se sklonem 28° vůči rovníku znamená, že PSAT-2 se pro pozorovatele z ČR vyhoupne nad obzor jen lehce – maximálně pouhopouhých 6° vysoko.

Oběžná dráha družice PSAT-2
Oběžná dráha družice PSAT-2
Zdroj: http://aprs.org/

To však nijak nesnižuje kvalitu práce, kterou čeští odborníci na cubesatu odvedli. „Na Ústavu radioelektroniky VUT v Brně jsme vyvinuli dva moduly. Prvním je inovovaná verze transpondéru, který umožňuje příjem množství PSK31 signálů v krátkovlnném pásmu 10m a jejich vysílání FM modulací v pásmu 70cm. Druhý modul obsahuje miniaturní kameru a pomocí systému SSTV odesílá jako audiosignál zachycené snímky – ve stejném downlinku jako PSK transpondér. Oba moduly dále vysílají telemetrická data, která obsahují informace o kondici systémů, napájecím napětí, teplotách atd.,“ vysvětluje Aleš Povalač.

Zdroje informací:
https://github.com/
http://aprs.org/
https://space.skyrocket.de/

Zdroje obrázků:
http://aprs.org/PSAT2/Ground-stations-28deg-latency-e.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
ldx
ldx
5 let před

Na KV by snad nemuselo vadit, že satelit není v přímé viditelnosti, vlny v těchto pásmech někdy dokáží obletět celý svět podle aktuálního stavu ionosféry. Takže komunikovat by mohlo být možné i z Česka. Kdyby to tak fungovalo, byla by to docela inovativní záležitost.

spacemate
spacemate
5 let před
Odpovědět  ldx

KV sa siria odrazom of ionosfery. Kedze satelit je nad ionosferou a atmosfera je pre vacsinu rozsahu KV (10-100 metrov) nepriepustna, tak to asi nebude mozne.

ldx
ldx
5 let před
Odpovědět  spacemate

V takovém případě by ale nemělo smysl satelit vybavený tímto pásmem posílat do kosmu :)))
Proto předpokládám, že ta ionosféra je částečně propustná, to znamená že po odrazu, v jiné části zeměkoule ta vlna, byť několikrát slabší, do toho kosmu pronikne. A v závislosti na měnících se podmínkách.

Vláďa
Vláďa
5 let před
Odpovědět  ldx

Spojení na KV samozřejmě možný je, napr. Sputnik vysilal na 20MHz. Ona je spis otázka jak by jste chtěl na cube sat o velikosti 1,5U dostat nějakou smysluplnou anténu pro KV 😉

ldx
ldx
5 let před
Odpovědět  Vláďa

Předpokládám rozvinutím drátu/drátů – v kosmu by to naopak mohlo jít snadno na velkou vzdálenost, místa je tam dost.

Tuším že něco podobného (natažení dlouhého kabelu) už dělali na raketoplánu, snad se to jmenovalo projekt „Tether“.

Aleš Povalač
Aleš Povalač
5 let před
Odpovědět  ldx

Přesně tak, antény jsou z nitinolu, omotané kolem satelitu a zajištěné nylonem, který je po vypuštění z PPODu přepálen. Tím se antény uvolní a rozvinou. Na PSAT2 přibyl navíc KV tuner, který umožní anténu doladit. Jeho funkci ale ověříme až postupem času.

Jakub
Jakub
5 let před

To se mi libí, nevíte jestli schéma zapojení je veřejné mě by zajímalo jaké jsou použité typy součástek.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Jakub

Odpověď Vám možná dají pánové z VUT, kteří se na projektu podíleli. Náš web totiž čtou. 😉

Tomas
Tomas
5 let před
Odpovědět  Jakub

Ty součástky by mě taky zajímaly, hlavně z hlediska radiační odolnosti. Na fotce vidím něco od Analog Devices.

Smalsoft
Smalsoft
5 let před
Odpovědět  Tomas

A čtverhranný čip s 32 vývody a u něho 2×3 pinů vypadá jako Atmel s ISP konektorem. 🙂

Jakub
Jakub
5 let před
Odpovědět  Smalsoft

Taky si myslím PW sat2 je též používá comment image celkem zajímaví že se používají běžné součástky co mám v šuplíku se mi zdálo že to musí byt speciální odolné vůči radiaci.

Aleš Povalač
Aleš Povalač
5 let před
Odpovědět  Jakub

Používáme běžné součástky, návrh vychází ze zkušeností s předchozími satelity (PSAT, BricSat), kde s MCU nebyly problémy. Konkrétně na PSAT-2 jsou naše moduly připojené přes watchdog realizovaný klasickou NE555, která je schopná odpojit napájení v případě rozsáhlejší chyby. Za ní je ATmega328, která se stará o řízení PSK transpondéru (hlavní obvody jsou ADF7012, TAA991, SA602 a pak další drobnosti). Na SSTV kamerovém modulu je relativně výkonný ARM (STM32F446), který se stará zejména o dekompresi JPEGu z kamery a SSTV vysílání. AVR i ARM mají samozřejmě svoje vlastní watchdogy a počty resetů jsou součástí vysílané telemetrie. Schéma SSTV modulu je zde https://github.com/alpov/PSAT-2/tree/master/Eagle, PSK modul dělal kolega – stručný popis předchozích satelitů je na http://www.urel.feec.vutbr.cz/esl/, u PSK modulu koncepce v zásadě zůstala.

https://kosmonautix.cz/2019/06/26/na-falconu-heavy-letel-cubesat-s-brnenskym-rukopisem/