Až 18. února 2021 přistane v marsovském kráteru Jezero vozítko Mars 2020, bude jednou z jeho prvních činností vztyčení do té doby sklopeného stožáru se senzory RSM (remote sensing mast). Právě na něm se nachází důležité optické přístroje. Na snímku pořízeném 23. května, který jsme použili jako náhledovou fotku dnešního článku, vidíme, jak odborníci vrací na své místo krytku hlavy RSM poté, co do jejích útrob uložili dvě kamery Mastcam-Z s vysokým rozlišením. K této činnosti došlo v čisté místnosti Spacecraft Assembly Facility’s High Bay 1 v areálu Jet Propulsion Laboratory v kalifornské Pasadeně.
Kamery jsou zatím kryté záslepkami se známým textem Remove Before Flight, tedy „před letem odstraňte“. Kamery jsou na hlavě vozítka dvě, ale na přiložené fotce je vidět pouze ta levá (z našeho pohledu napravo). Pravá kamera (z našeho pohledu vlevo) je skrytá za servisním vybavením. Stožár RSM v době instalace kamer nebyl součástí vozítka – ke spojení mělo dojít 3. června.
Mastcam-Z je multispektrální stereoskopický snímkovací přístroj, který bude pomáhat jak při plánování jízdy, tak i při jádrovém vrtání. Pomůže ale i vědeckému týmu sledovat textury, mineralogické, strukturální a morfologické detaily v horninách a sedimentech na různých místech, kam až vozítko dohlédne. Tyto poznatky pak samozřejmě pomohou dosadit jednotlivá měření do kontextu geologické historie Marsu.
„Jedná se o první barevnou kameru pro Mars, která je schopna zoomování. Zvládne i 3D snímky s nevídaným rozlišením,“ vypočítává Jim Bell, hlavní vědecký pracovník přístroje Mastcam-Z z Arizona State University a dodává: „Její rozlišení na povrchu před vozítkem bude 0,8 milimetru, na vzdálenost 100 metrů pak 38 milimetrů. Mastcam-Z bude hrát klíčovou roli při výběru nejzajímavějších vzorků, které bychom jednou chtěli přivézt z kráteru Jezero.“
Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia23266-1041.jpg
http://planetary.s3.amazonaws.com/assets/images/society/mastcam-z/20140802_MastcamZ.png
38mm na 100metru … moc me neprekvapuje, ze tyto moznosti jsou, ale jak se to prenasi? Rozumim slovu deduplikace/komprese, ale precejen si asi nestahnu 1GB za den z marsu?! Jak to delaji? 🙂
Používají se retranslační družice. Pro tohle vozítko to bude hlavně MRO, která zvládne přenášet něco mezi 0,5 až 4 megabity za sekundu. Ale zase je potřeba říct, že se přes ni nebudou přenášet data jen z tohoto vozítka.
Tož, ono to „vysoké rozlišení“ je 1600 * 1200 bodů. To jsou dva megapixely a se střední kompresí dejme tomu půl megabajtu na snímek. Není snad nutné posílat každý snímek stereo, takže při rychlosti 1 Mb/s se dá přenášet 15 snímků za minutu.
Ma to teda opticky zoom? staticky alebo dynamicky?
Ono popravdě 38mm na 100m není zas až tak závratný výkon. Podobné rozlišnení má neozbrojené lidské oko.
Dobré zprávy jsou nezbytné, start se pomalu ale jistě blíží, prakticky do roka a do dne, jak pravil ten Lomikar Kozinovi.
to zase budu mít nervy při přistání 🙁
Bude nás víc. 😉