sociální sítě

Přímé přenosy

    krátké zprávy

    Gateway, Artemis IV a V

    Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

    Latitude

    Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

    O3b mPower

    Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

    Atomic-6

    Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

    LeoLabs

    Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

    Skynopy

    Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

    NOAA

    Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

    Naše podcasty

    Doporučujeme

    Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

    Poděkování

    Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

    První Rus na Měsíci v roce 2030

    Šéf Roskosmosu prohlásil, že Rusko se nezúčastní nových Měsíčních závodů. „Lépe pracovat pomaleji, ale levněji a racionálně“, dodal.
    29. května 6:55

    Hodnocení:

    0 / 5. Počet hlasů: 0

    Sdílejte tento článek:

    Další podobné články:

    Komentáře:

    Odběr komentářů
    Upozornit
    9 Komentáře
    Nejstarší
    Nejnovější Nejvíce hodnocený
    Inline Feedbacks
    Zobrazit všechny komentáře
    Jiří Hošek
    Jiří Hošek
    6 let před

    Podle Vadima Lukačeviče tímto projevem na Moskevské univerzitě se slajdy superrakety, landeru a modulu lunární základny pohár trpělivosti s Rogozinem přetekl. Šíří se zvěsti, že ve funkci brzy skončí. Lukačevič píše, že ve skutečnosti Rusko nedokáže program financovat, tamější kosmonautiku čekají těžké časy a podle dosud nepotvrzených informací se budou muset těchto plánů vzdát.
    https://www.facebook.com/vadim.lukashevich.7/posts/1418321158307912

    Roman Vyhnánek
    Roman Vyhnánek
    6 let před
    Odpověď  Jiří Hošek

    Asi by to Roskosmosu pomohlo, ale osobně si (z dálky) myslím, že Vadim je příliš optimistický – přeci jen Rogozin, jako bývalý vicepremiér, je větší váha než nějaký činitel z ministerstva obrany.

    Roman Vyhnánek
    Roman Vyhnánek
    6 let před
    Odpověď  Jiří Hošek

    Co se týká podfinancování Roskosmosu a možnosti, že se budou muset vzdát přistání kosmonauta na Měsíci – to je bohužel velmi pravděpodobné.

    Goodman
    Goodman
    6 let před

    Nechtěl sdělit datum 2300 nebo 3020 ?

    Roman Vyhnánek
    Roman Vyhnánek
    6 let před
    Odpověď  Goodman

    Do hlavy mu nevidím, ale v R. 3020 se tam snad bude jezdit na školní výlety…

    JanHonnza
    JanHonnza
    6 let před

    Už neúčast na Gateway je odstřižení se od technologií, které vznikají pro tento projekt. Spolupráce na tomto projektu může přinést profit na všech zúčastněných stranách. Pokud má někdo peníze na náročné vojenské projekty, tak tohle jsou drobné. Fakt nechápu jejich postoj a nemám z toho radost.

    Samo2
    Samo2
    6 let před
    Odpověď  JanHonnza

    Ak sa Ruská politika oligarchov nezmení v blízkom období, tak to nádejne nevidím. Majú technológie no odrezávajú sa od sveta čo zdravé nieje pre nich ani pre pokoj. Rusko podniká akýsi spanilý beh do ničoty a háda sa s jednými z najväčších ekonomík že sú lepší, čím klamú seba a svoj ľud. Troška sebakritiky by nezaškodilo.

    JanHonnza
    JanHonnza
    6 let před
    Odpověď  Samo2

    Naprostý souhlas, navíc v technice to teda rozhodně není. Teď jsem se díval na Tima Dodda (Everyday´s Astronaut) a způsob jakým byl materiálově a technicky řešen motor RD180 je pozoruhodný. Amíci cestu – palivo RP-1 (kerosin), spolu s uzavřeným cyklem zavrhli jako materiálově nerealizovatelnou a přešli na vodík.

    Mr. G
    Mr. G
    6 let před
    Odpověď  JanHonnza

    Suhlasim, rusi mali uzasnu technologiu, ktoru potopili zle rozhodnutia ludi, ktori boli pri moci. Inak tomu nie je ani v USA, len maju viac financii a nie je to tak vidiet.
    Rus na mesiaci v 2030 je nerealne ak tam nepoleti ako clen medzinarodnej vypravy. Ani USA na to nejdu dobre, je to zase len o „premeravani si parkov“. Apollo malo nadstavbu v podobe dlhodobej studie mesiaca, ktora sa ale nerealizovala. Nerealizoval sa ani cely program prvej fazy Apollo, ktory mal povodne myslim koncit misiou 22. Predbehli sme Rusov, naco lietat dalej.

    Celosvetova spolupraca bude fungovat az vtedy, ked to budu viest kvalifikovany ludia. Nie nekompetentni politici, ktori sa len hadaju, a zmysluplnneho vymylslia tak 0,01% 🙁

    Děkujeme za registraci! 

    Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

    Děkujeme za registraci! 

    Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.