sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

NG-22

V prohlášení z 26. března NASA uvedla, že modul Pressurized Cargo Module pro Cygnus, který měl letět s misí NG-22 k ISS, je poškozený a nebude použit pro tuto misi, která měla odstartovat v červnu.

Space Systems

Velitelství Space Systems oznámilo 27. března, že Rocket Lab a Stoke Space se připojí k Blue Origin, SpaceX a United Launch Alliance (ULA) v programu National Security Space Launch (NSSL) Phase 3 Lane 1.

CFO NASA

Bílý dům předložil Senátu 24. března nominaci Grega Autryho na pozici finančního ředitele agentury NASA. Autry byl nominován na pozici CFO NASA v červenci 2020, několik měsíců po odchodu Jeffa DeWita. Senát jeho nominaci tehdy neschválil.

Gravitics

Společnost Gravitics oznámila 26. března, že obdržela navýšení strategického financování, neboli STRATFI, ocenění od SpaceWERX, komerční složky Space Force, v hodnotě až 60 milionů dolarů.

Vulcan

Velitelství vesmírných systémů Space Forces oznámilo 26. března, že dokončilo dlouho očekávanou certifikaci rakety Vulcan po analýze dat ze dvou certifikačních startů rakety v lednu a říjnu 2024.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Věda na palubě Dragonu

Dnes dopoledne se na cestu k ISS vydala zásobovací loď Dragon od firmy SpaceX. Na své palubě nese celkem 2482 kilogramů nákladu – 1517 kg v hermetizované a 965 kg v nehermetizované části. V dnešním článku si posvítíme na vědecké experimenty uložené v přetlakové kabině, kde si je vyzvedne posádka a přenese je do útrob stanice. Jako vždy u podobných článků je i zde potřeba upozornit, že podobné výpisy nikdy nepokrývají všechny vědecké experimenty, pouze ty nejzajímavější – berte proto následující řádky spíše jako průřez třemi různými vědeckými obory, kterým ISS slouží.

O tkáňových čipech jsme na našem webu už psali – tento experiment by nám měl umožnit lépe předvídat efektivitu potenciálních léků. Tkáňové čipy jsou bioinženýrská zařízení, která napodobují funkce lidské fyziologie. Tekutina imitující krev může prostoupit do čipu a simulovat tok krve, přičemž může obsahovat léky či toxiny. V mikrogravitaci probíhají změny ovlivňující lidské zdraví na buněčné úrovni, které připomínají procesy běžného stárnutí. Během několika týdnů tak mohou vědci nasbírat údaje, které by v pozemských laboratořích trvaly měsíce. Dalším výsledkem může být vylepšení těchto technologií, aby se mohly používat pro farmaceutické zkoušky tady na Zemi, nebo aby mohli lékaři porozumět tomu, jak se ve zdravých tkáních šíří nemoci.

Zařízení Hermes studující chování regolitu.
Zařízení Hermes studující chování regolitu.
Zdroj: https://www.nasa.gov

Hermes je zařízení pro pokusy v mikrogravitaci, ve kterém se studují vlastnosti regolitu – kamínků a prachu, které pokrývají povrch komet, planetek, ale i našeho Měsíce. V budoucnu se chystají k těmto světům robotické i pilotované výpravy, takže vědci chtějí vědět, jak se tahle drť chová v prostředí velmi slabé gravitace.

Photobioreactor je výzkum, který má ukázat, že mikrořasy (microalgae) mohou být využity společně s již existujícími systémy k vylepšení recyklace zdrojů a vytvořit tak hybridní systém podpory života. Takový systém by mohl usnadnit budoucí dlouhodobé pilotované kosmické mise, jelikož by umožnil snížit množství spotřebovávaných zdrojů, které je potřeba vozit ze Země.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/sites/
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://1.bp.blogspot.com/…/IMG_0131_1a_SpaceX%2BCRS17_Ken%2BKremer.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/jsc2019e014147.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
ventYl
ventYl
5 let před

Strucny popis, ale zato celkom zaujimavy vyber. Ten naklad zneje ako sci-fi. Ale take prijemne sci-fi.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  ventYl

Jsem rád, že to splnilo svůj účel. 😉

Lubomír Babisz
Lubomír Babisz
5 let před

Luxusní článek, moc díky za něj. 🙂 L.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Lubomír Babisz

Rádo se stalo. 😉

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.