sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Exolaunch

Německý společnost Exolaunch použije svůj nový adaptér Exotube počínaje rokem 2026. Exotube je univerzální modulární adaptér pro integraci, start a rozmístění družic od cubesatů až po 500 kg družice.

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Věda na palubě Dragonu

Dnes dopoledne se na cestu k ISS vydala zásobovací loď Dragon od firmy SpaceX. Na své palubě nese celkem 2482 kilogramů nákladu – 1517 kg v hermetizované a 965 kg v nehermetizované části. V dnešním článku si posvítíme na vědecké experimenty uložené v přetlakové kabině, kde si je vyzvedne posádka a přenese je do útrob stanice. Jako vždy u podobných článků je i zde potřeba upozornit, že podobné výpisy nikdy nepokrývají všechny vědecké experimenty, pouze ty nejzajímavější – berte proto následující řádky spíše jako průřez třemi různými vědeckými obory, kterým ISS slouží.

O tkáňových čipech jsme na našem webu už psali – tento experiment by nám měl umožnit lépe předvídat efektivitu potenciálních léků. Tkáňové čipy jsou bioinženýrská zařízení, která napodobují funkce lidské fyziologie. Tekutina imitující krev může prostoupit do čipu a simulovat tok krve, přičemž může obsahovat léky či toxiny. V mikrogravitaci probíhají změny ovlivňující lidské zdraví na buněčné úrovni, které připomínají procesy běžného stárnutí. Během několika týdnů tak mohou vědci nasbírat údaje, které by v pozemských laboratořích trvaly měsíce. Dalším výsledkem může být vylepšení těchto technologií, aby se mohly používat pro farmaceutické zkoušky tady na Zemi, nebo aby mohli lékaři porozumět tomu, jak se ve zdravých tkáních šíří nemoci.

Zařízení Hermes studující chování regolitu.
Zařízení Hermes studující chování regolitu.
Zdroj: https://www.nasa.gov

Hermes je zařízení pro pokusy v mikrogravitaci, ve kterém se studují vlastnosti regolitu – kamínků a prachu, které pokrývají povrch komet, planetek, ale i našeho Měsíce. V budoucnu se chystají k těmto světům robotické i pilotované výpravy, takže vědci chtějí vědět, jak se tahle drť chová v prostředí velmi slabé gravitace.

Photobioreactor je výzkum, který má ukázat, že mikrořasy (microalgae) mohou být využity společně s již existujícími systémy k vylepšení recyklace zdrojů a vytvořit tak hybridní systém podpory života. Takový systém by mohl usnadnit budoucí dlouhodobé pilotované kosmické mise, jelikož by umožnil snížit množství spotřebovávaných zdrojů, které je potřeba vozit ze Země.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/sites/
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://1.bp.blogspot.com/…/IMG_0131_1a_SpaceX%2BCRS17_Ken%2BKremer.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/jsc2019e014147.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
ventYl
ventYl
5 let před

Strucny popis, ale zato celkom zaujimavy vyber. Ten naklad zneje ako sci-fi. Ale take prijemne sci-fi.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  ventYl

Jsem rád, že to splnilo svůj účel. 😉

Lubomír Babisz
Lubomír Babisz
5 let před

Luxusní článek, moc díky za něj. 🙂 L.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Lubomír Babisz

Rádo se stalo. 😉

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.